Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

AfD z novej ultrapravicovej frakcie v europarlamente nemá záujem o Mazureka z Republiky

Európa suverénnych národov, nová politická frakcia v Európskom parlamente, združená okolo krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko, si podľa agentúry DPA pozorne vyberá svojich členov a z dvojčlennej zostavy slovenskej strany Republika má záujem iba o Milana Uhríka, kým Milana Mazureka odmieta. Informuje o tom spravodajca TASR. Spolupredsedami skupiny by podľa DPA mali byť René […]
Menej ako 1 min. min.

Európa suverénnych národov, nová politická frakcia v Európskom parlamente, združená okolo krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko, si podľa agentúry DPA pozorne vyberá svojich členov a z dvojčlennej zostavy slovenskej strany Republika má záujem iba o Milana Uhríka, kým Milana Mazureka odmieta. Informuje o tom spravodajca TASR.

Spolupredsedami skupiny by podľa DPA mali byť René Aust z Nemecka a poľský europoslanec Stanislaw Tyszka. Jedným z podpredsedov ESN je aj Milan Uhrík z Republiky, ktorý to v stredu večer oznámil v správe pre médiá.

Nezáujem o AfD

DPA upozornila, že suverenisti sa budú spočiatku skladať z 25 poslancov z celkovo ôsmich krajín, z toho 14 je z AfD. Ide zatiaľ o najmenšiu frakciu v zákonodarnom zbore Únie.

Nemecká strana, ktorú v júni odmietli prijať do skupiny Identita a demokracia a nemali o ňu záujem ani Európski konzervatívci a reformisti nakoniec našla dosť poslancov, hlavne z krajín strednej a východnej Európy.

Frakcia ID medzitým zanikla, ale ani nová skupina ultrapravicových síl Patrioti pre Európu neprejavila záujem o poslancov z AfD.

Strana krajnej pravice. V europarlamente pod vedením Alternatívy pre Nemecko vznikla nová frakcia

K ESN sa pripojili europoslanci z Poľska, Slovenska, Maďarska, Česka, Bulharska, Litvy, ale aj Francúzska a Španielska.

Nová skupina podľa pravidiel európskeho parlamentu musí informovať predsedníčku europarlamentu Robertu Metsolovú o svojom vzniku a v politickom vyhlásení definovať hodnoty, ktoré chce presadzovať a tiež hlavné politické ciele.

Maximilian Krah, škandálmi opradený politik AFD, vylúčený z delegácie strany v europarlamente za kontroverzné vyjadrenia o nacistickej minulosti Nemecka, nie je súčasťou novej skupiny.

Malé strany

DPA upozornila, že k suverenistom sa hlásia väčšinou členovia malých strán, ktoré sú extrémne nacionalistické, euroskeptické, vystupujú proti NATO, niektoré sú viac iní menej proruské a poľská Konfederácia slobody a nezávislosti zastáva dokonca antisemitské pozície.

AfD ako “hnací motor” novej skupiny si podľa DPA dáva podmienky koho do skupiny zoberie a koho nie a v stredu odznela informácia, že nechce spolupracovať s poľským poslancom Grzegorzom Braunom (Konfederacja), ktorý vlani v decembri v EP nainštaloval židovský svietnik a potom ho uhasil hasiacim prístrojom. AfD odmieta aj Milana Mazureka zo strany Republika.

Nemci skoncovali s jadrovými elektrárňami. Nový vyšetrovací výbor bude riešiť, či bolo rozhodnutie správne

Spolupredsedníčka AfD Alica Weidelová nedávno pre nemeckú spravodajskú televízni stanicu n-tv povedala, že “s extrémistami sa nevyjednáva” a že si chcú pozorne skontrolovať, kto sa môže pridať do frakcie.

“Skôr ako si spojíme sily s temnými ľuďmi, musíme byť veľmi sebavedomí a sami a potom v priebehu niekoľkých rokov preskúmame, či nevznikne rozumná frakcia,” vyhlásila Weidelová.

Pre AfD bol tlak na založenie vlastnej frakcie veľký, upozornila DPA. Bez poslaneckého klubu je politický vplyv europoslancov menší.

Politické skupiny majú právo na finančné prostriedky na chod skupiny, na zamestnancov, kancelárske priestory a organizovanie podujatí. Majú viac rečníckeho času v rozpravách a podieľajú sa aj na stanovovaní programu europarlamentu.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie