Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ako Fed ovplyvňuje globálne finančné trhy

Nedávne rozhodnutie Federálneho rezervného systému (Fed) znížiť úrokové sadzby o 50 bázických bodov vyvolalo diskusie medzi ekonómami a analytikmi na celom svete. Analytici z Morgan Stanley poukazujú na to, že tento krok neznamená významnú zmenu v reakčnej funkcii Fedu a predpokladajú, že bude mať obmedzený vplyv na ostatné globálne centrálne banky. Podľa správy Morgan Stanley […]
Menej ako 1 min. min.

Nedávne rozhodnutie Federálneho rezervného systému (Fed) znížiť úrokové sadzby o 50 bázických bodov vyvolalo diskusie medzi ekonómami a analytikmi na celom svete. Analytici z Morgan Stanley poukazujú na to, že tento krok neznamená významnú zmenu v reakčnej funkcii Fedu a predpokladajú, že bude mať obmedzený vplyv na ostatné globálne centrálne banky.

Podľa správy Morgan Stanley bol tento krok Fedu navrhnutý tak, aby demonštroval záväzok udržať si náskok pred inflačnými rizikami. Napriek tomu sa očakáva, že v budúcnosti bude nasledovať séria menších znížení o 25 bázických bodov. Jerome Powell, predseda Fedu, zdôrazňuje presvedčenie o zdraví amerického hospodárstva a trhu práce, pričom ďalšie úpravy úrokových sadzieb budú závisieť od nadchádzajúcich ekonomických údajov, ako sú mzdy a spotrebiteľské výdavky.

Zdá sa, že globálna reakcia centrálneho bankovníctva zostáva ovplyvnená domácimi ekonomickými podmienkami. Brazílska centrálna banka napríklad reagovala na silný hospodársky rast a slabšiu menu zvýšením úrokových sadzieb, čo naznačuje obavy z inflácie. Na druhej strane, indonézska centrálna banka sa rozhodla znížiť sadzby po posilnení svojej meny, čím sa snaží zmierniť inflačné riziká.

Tieto príklady naznačujú, ako rozvíjajúce sa trhy vyvažujú globálne finančné podmienky s miestnymi ekonomickými faktormi. V rozvinutých ekonomikách analytici Morgan Stanley neočakávajú významnú okamžitú reakciu na krok Fedu. V Európe sa predpokladá, že Európska centrálna banka (ECB) bude pokračovať vo svojom opatrnom prístupe, s možným ďalším znížením sadzieb v decembri. Bank of England (BoE) by mala v novembri pokračovať v znižovaní sadzieb po septembrovom pozastavení kvôli obavám z inflácie. Bank of Japan (BoJ) sa pravdepodobne udrží stabilne až do začiatku roka 2024.

Zníženie úrokových sadzieb Fedu o 50 bázických bodov teda môže naznačovať potenciálne veľké zmeny v budúcnosti, ale podľa Morgan Stanley to neznamená zásadnú zmenu v stratégii centrálnej banky. Tento krok môže byť skôr vnímaný ako pružná reakcia na aktuálne ekonomické podmienky, než ako indikátor dlhodobejšej zmeny v menovej politike.

Príspevok Ako Fed ovplyvňuje globálne finančné trhy je zobrazený ako prvý na Kryptoblog24.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie