Hovorí vám niečo slovo „sublimácia“? Ak si ešte pamätáte učivo z fyziky, tak ste zrejme odpovedali, že sublimácia je zmena skupenstva pevnej látky na plynné a to priamo, bez topenia. A viete, aká je to sublimačná tlač?
Postup tlače
Sublimačná tlač funguje práve na princípe sublimácie. Ale poďme postupne. Prvým krokom k sublimačnej tlači je vytlačenie motívu na prenosový papier pomocou špeciálnej sublimačnej tlačiarne, v ktorej sa naviac používa sublimačný atrament.
Následne sa takto vytlačený motív na prenosovom papieri vloží spolu s materiálom, na ktorý sa má tlačiť, do termotransférového lisu. Tam sa pôsobením vysokej teploty a tlaku premení pevné skupenstvo sublimačného atramentu na plynné (to je tá sublimácia) a zároveň sa otvoria póry materiálu, na ktorý má byť potlač aplikovaná.
Atrament v plynnom skupenstve vstúpi do pórov materiálu a keď prestane pôsobiť teplota a tlak, premení svoje skupenstvo opäť na pevné, zatiaľ čo sa póry materiálu uzatvoria. Atrament sa tak stáva akoby súčasťou materiálu.
Výhody a nevýhody sublimačnej tlače
Vďaka tomu, že atrament pri sublimačnej tlači neostáva len na povrchu, je takáto tlač veľmi trvácna. Výhodou sublimačnej tlače je aj vysoká kvalita obrazu a verné zobrazenie tlačených farieb, vďaka čomu je možné tlačiť aj graficky zložitejšie motívy.
Aj sublimačná tlač má však svoje limity. Sublimačná potlač na čiapky a iný textil sa nedá použiť v prípade textílií z bavlny a iných prírodných látok, ktoré nemajú póry, do ktorých by mohol atrament preniknúť. Používa sa preto najmä na syntetické materiály. A čo sa rôznych pevných materiáloch týka, napríklad keramiky v prípade potlače hrnčekov, musia byť takéto predmety „ošetrené“ špeciálnym sublimačným lakom, vďaka ktorému je sublimácia možná.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.