USA, 30. novembra 2024 (AM) – Barrett Firearms v spolupráci s MARS, Inc. Predstavil na nedávnom podujatí Asociácie americkej armády (AUSA) (nezisková organizácia venujúca sa podpore armádnych veteránov) maketu sľubného 30 mm samonabíjacieho granátometu v plnej veľkosti. Systém má v súčasnosti pracovný názov Squad Support Rifle System (SSRS).
Prototyp granátometu od Barrett Firearms je vybavený inteligentným optickým systémom XM157 od Vortex Optics, ktorý má byť inštalovaný na nových útočných puškách americkej armády a guľometoch kalibru 6,8 × 51 mm. Logický pokus o zjednotenie zameriavacích systémov. Predtým FN America (cerská spoločnosť toho istého belgického Fabrique Nationale) predviedla svoj model granátometu pod symbolom PGS-001. Obe spoločnosti sa stali finalistami sľubnej súťaže vyhlásenej americkou armádou a nazvanej “xTech Soldier Lethality challenge”. Zadávacie podmienky zahŕňajú vytvorenie samonabíjacieho granátometu, ktorý nesie jedna osoba a je schopný zasiahnuť živú silu a techniku, dokonca aj ľahko obrnenú, na vzdialenosť najmenej 500 metrov. A armádny šéfovia sa vo všeobecnosti netaja tým, že súčasná súťaž je pokračovaním myšlienok obsiahnutých v experimentálnom granátomete XM25 CDTE (Counter Defilade Target Engagement).
Hmotnosť systému je viac ako rozumná – 6,3 kg. To je však hmotnosť nenabitého granátometu s optikou. Nedávno sme písali o systéme puško-granátov XM29, ktorý bol súčasťou programu Objective Individual Combat Weapon. Koncepcia automatického granátometu s podhlavňovou útočnou puškou zlyhala, podobne ako ostatné prvky programu OICW. K úplnému prezbrojeniu americkej armády nedošlo. Ale armáda sa rozhodla rozvinúť myšlienku samonabíjacieho granátometu s programovateľnou muníciou. Prevzali myšlienku granátometu a zameriavacieho systému z XM29, zvýšili kaliber na 25 mm, ako bolo zamýšľané pre granátomet OCSW (Objective Crew Served Weapon), a nakoniec dostali XM25.
Na rozdiel od väčšiny predchádzajúcich výskumných a vývojových snáh americkej armády vyzerala práca na XM25, ktorá sa začala v roku 2000, veľmi sľubne. Komplex nielen strieľal a trafil, ale mal aj slušnú spoľahlivosť. Za celú dobu testovania a prevádzky došlo len k jednej nehode zapríčinenej poruchou automatického granátometu (dvojitý posuv); Celkom dobrý výsledok na zásadne novú zbraň so zásadne novým strelivom.
Vyvrcholením kariéry XM25 bolo vojenské testovanie, a to nie hocikde, ale v jednotkách umiestnených v Afganistane. Často sa môžete stretnúť s tvrdením, že komplex skončil u jednotiek amerických špeciálnych síl, ale súdiac podľa údajov z otvorených zdrojov, takmer všetky XM25 boli presunuté do 101. leteckej útočnej divízie. A zdá sa, že pešiaci “na zemi” boli tiež v spokojný s granátometom… Ale program skončil v roku 2018, XM25 sa nikdy sa nedostal do seriovej výroby . Tak prečo?
Najdôležitejšia je cena. Komplex sa ukázal byť veľmi drahý. Ak mal program Cieľ Individuálna bojová zbraň stiahnuť množstvo zbraňových systémov a v konečnom dôsledku ušetriť peniaze, potom sa XM25 stal doplnkom k už existujúcemu systému ručných zbraní a granátometov. V súlade s tým musela byť objednávka veľká, ale nebola navrhnutá na opätovné vybavenie všetkých armádnych jednotiek – 10 000 vzoriek. Zdá sa, že armádny dodávateľ nebol schopný poskytnúť prijateľnú cenu za zbraň s takým počtom kusov. Zložitá a nová munícia sa stala dodatočnou záťažou pre logistický systém.
No a navyše tam boli dva menej závažné faktory. Prvým je hmotnosť. Samotný komplex vážil primeraných 6 kilogramov, ale s plnou muníciou sa hmotnosť blížila k 20. A z toho vznikol druhý problém: vojak bol vyzbrojený iba granátometom a pištoľou. Už nemohol nosiť útočnú pušku . To znamená, že v skutočnosti došlo k návratu do obdobia začiatku americkej intervencie vo Vietname, keď bojovník s granátometom M79 niesol iba pištoľ a po spotrebovaní všetkej munície do granátometu sa stal záťažou pre jednotku.
O novom systéme granátometu je stále veľmi málo informácií. Ale súdiac podľa vzoriek, ktoré boli predložené, možno predpokladať, že niektoré z problémov, ktoré boli vlastné XM25, sa rozhodli odstrániť. A prvá vec je cena. Na oboch koncepčných ukážkach sú mieridlá jednoducho namontované na koľajnici Picatinny. To znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou nebude existovať komplexný integrovaný systém na automatické nastavenie rozsahu detonácie vzdušnej munície. Navyše, komplex má byť čo najuniverzálnejší. Medzi jeho úlohy bude patriť boj s malými UAV a vyraďovanie zámkov dverí, teda funkcie, ktoré sú teraz v armáde priradené brokovniciam. Veľký futuristický granátomet-brokovnica.
Je tiež známe, že sa súťaže zúčastňujú American Rheinmetall Munitions, Knight Technical Solutions a Plumb Precision Products, takže to nemusia byť posledné koncepty predstavené na túto tému granátometu. Nech je to akokoľvek, bude zaujímavé sledovať, kam sa ponesú sny americkej armády o samonabíjacom granátomete, ktorý viac pripomína fantastický “bolter” z fantasy univerza Warhammer 40000, než skutočnú zbraň. Ale armáda teraz prijíma niekoľko nových typov ručných zbraní, takže možno by ručný automatický granátomet mohol byť dobrým doplnkom k novému zbraňovému systému americkej armády.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Americká armáda sa vrátila k ručným samonabíjacím granátometom appeared first on Armádny magazín.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.