Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Automobilkám hrozia miliardové pokuty pre neplnenie emisných cieľov pre rok 2025

Európske automobilky môžu dostať pokuty celkovo až do výšky 17 miliárd eur, lebo niektoré z nich nesplnia cieľ znížiť do roku 2025 priemerné emisie novopredaných áut o 15 percent oproti roku 2021. Nemecko chce pokuty odložiť, Taliansko úplne odpustiť, eurokomisia cieľ meniť neplánuje. Cestná doprava je hlavným prispievateľom k emisiám oxidu uhličitého z dopravy v […]
Menej ako 1 min. min.

Európske automobilky môžu dostať pokuty celkovo až do výšky 17 miliárd eur, lebo niektoré z nich nesplnia cieľ znížiť do roku 2025 priemerné emisie novopredaných áut o 15 percent oproti roku 2021. Nemecko chce pokuty odložiť, Taliansko úplne odpustiť, eurokomisia cieľ meniť neplánuje.

Cestná doprava je hlavným prispievateľom k emisiám oxidu uhličitého z dopravy v Európskej únii, pričom osobné automobily a ľahké úžitkové vozidlá tvoria takmer 15 percent celkových emisií.

Európska únia preto stanovila pre rok 2025 špecifické ciele pre každoročne registrované vozidlá. V praxi to znamená, že už budúci rok by mali jednotliví výrobcovia predať buď viac elektroáut, hybridov alebo menších a efektívnejších áut, aby znížili celkové emisie novopredaných áut o 15 percent oproti roku 2021. V roku 2030 by mala byť úspora emisií na nových autách až 55 percent pri osobných a  50 percent pri ľahkých úžitkových vozidlách

Zníženie emisií novopredaných áut pre rok 2025 sa považuje za prvý míľnik k úplnej stopke predaja áut na naftu a benzín v roku 2035. Automobilky volajú po oslabení nariadenia – pokuty môžu ohroziť ich investície do nových technológií a prechod sektora na elektromobilitu.

Tlak výrobcov vrcholí tento týždeň, keďže v štvrtok 28. november zasadá Rada pre konkurencieschopnosť, kde sa stretnú ministri členských štátov. Podľa generálnej riaditeľky Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA) Sigrid de Vries plnenie emisných limitov nových áut brzdia faktory, ktoré nemôžu automobilky ovplyvniť.

Európskej únii podľa ACEA stále chýbajú kľúčové podmienky pre masové prijatie automobilov a dodávok s nulovými emisiami na trh. Ide o nedostatočnú nabíjaciu infraštruktúra, absenciu čarpačie s alternatívnymi palivami, chýba cenovo dostupná zelená energia, motivujúce nákupné a daňové stimuly a bezpečné dodávky surovín pre batérie.

Križanský zo SEVA: Elektromobil ušetrí emisie, aj keď sa dováža z Číny

V priemernom energetickom mixe ušetríme vyše 50 percent emisií oproti spaľováku, keď dnes prestúpime na elektrické auto. To je celý cyklus od výroby batérie, vozidla až po recykláciu, hovorí riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) PATRIK KRIŽANSKÝ.

Obavy výrobcov zdieľajú najmä Taliansko a Česká republika, najnovšie sa pridalo aj Nemecko.

Podľa talianskeho ministra pre podnikanie Adolfa Ursoa je oslobodenie priemyslu od sankcií nevyhnutné, ale pokuty sú len „špičkou ľadovca“. „Potrebujeme revidovať pokuty v rámci zastrešujúcej stratégie […], ktorá by mala investovať značné zdroje na kompenzáciu desaťročného omeškania za čínskou výrobou elektrických vozidiel.“

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck je opatrnejší. Podľa neho sa na túto otázku treba pozerať s „pragmatizmom“, kedže európski výrobcovia sú v zložitej situácii. V pondelok (25. novembra) navrhol, aby Európska komisia upustila od pokút v roku 2025. Namiesto toho by nesplnenie limitov pre budúci rok mali automobilky kompenzovať v ďalších rokoch, kedy majú predať viac nízkoemisných a bezemisných áut.

Urso, ktorý v septembri viedol výzvy na revíziu časového rámca pravidiel pre automobilové emisie CO2, oznámil, že Taliansko spolu s Českou republikou predložia spoločný návrh na pomoc automobilovému sektoru práve vo štvrtok (28. novembra) na stretnutí ministrov EÚ zodpovedných za priemysel a konkurencieschopnosť.

Nemci a Taliani tlačia na revíziu emisných pravidiel pre autá

Európska komisia zatiaľ nechystá výraznú revíziu emisných pravidiel pre osobné motorové vozidlá. Na zmenu však tlačí Taliansko a Nemecko, podporu hľadajú u krajín so silným automobilovým priemyslom.

Komisia: Pravidlá musia byť stabilné a predvídateľné

Navrh na oslabenie noriem emisií oxidu uhičitého pre osobné a úžitkové automobily by musela predložiť Komisia, ktorá má výhradné právo iniciovať zmeny v legislatíve. Doteraz to však odmietala.

Nastupujúca podpredsedníčka Európske komisie Teresa Ribera v rámci „grilovania“ v Európskom parlamente 12. novembra varovala pred zmenou cieľov na rok 2025.

„Kľúčové je poskytnúť stabilný signál. Musí byť jasné, aké zníženie emisií automobilov očakávame a aký má byť podiel celého sektora na dekarbonizácii ekonomiky,“ povedal Ribera v odpovedi na otázku českého europoslanca Alexandra Vondru, ktorý naliehal na „právne kroky, aby sa predišlo škodlivým sankciám už na rok 2025“.

Podľa think tanku Transport and Environment (T&E) nie je situácia až taká kritická ako hovoria politici a automobilky. V prvom polroku 2024 bola podľa nich väčšina výrobcov automobilov blízko k splneniu svojho cieľa. Lídri v predaji elektrických vozidiel, ako napríklad Volvo Cars, už dosiahli svoj cieľ na rok 2025. Analytici pripomínajú, že výrobcovia môžu využiť takzvané združovanie (pooling). To znamená, že napríklad spoločnosti Volkswagen (VW) a Ford, ktoré majú problémy naplniť kvóty sa môžu spojiť s lídrami v predaji elektrických áut, aby sa tento rozdiel štatisticky znížil.

Ak by sa VW spojil s Teslou, stačilo by mu dosiahnuť 17 percentný podiel predaja elektroáut v roku 2025 a nie 22 percent ak by ostal sólo. Podobne, ak by sa Ford opäť spojil s Volvom, elektromobily by museli tvoriť len 9 percent jeho predaja namiesto 21 percent.

Think-tank vša pripomína, že hoci je nariadenie o emisiách CO₂ účinné a bude aj naďalej tlačiť výrobcov automobilov smerom k elektrifikácii, musia ho sprevádzať národné podporné politiky – najmä stabilné a cielené dotačné schémy. Súčasný náskok čínskych výrobcov elektrických vozidiel podľa T&E ukazuje, že čím dlhšie bude EÚ chrániť svojich zaostávajúcich výrobcov automobilov, tým budú menej konkurencieschopní.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »