Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Bejvočský ľadový medveď Adam: Jeseň je ideálny čas na to, aby ste začali s otužovaním

Otužovanie alebo zimné plávanie sa v Žiari nad Hronom teší veľkej obľube, čo potvrdzuje aj aktívna činnosť troch nezávislých klubov v meste a jeho okolí, zameraných na tento netradičný šport. K nadšencom otužovania patrí Adam Bernát, Žiarčan známy svojou odvahou a celoročným nosením krátkych nohavíc. Pre neho sa otužovanie stalo nielen koníčkom, ale aj životným […]
Menej ako 1 min. min.

Otužovanie alebo zimné plávanie sa v Žiari nad Hronom teší veľkej obľube, čo potvrdzuje aj aktívna činnosť troch nezávislých klubov v meste a jeho okolí, zameraných na tento netradičný šport. K nadšencom otužovania patrí Adam Bernát, Žiarčan známy svojou odvahou a celoročným nosením krátkych nohavíc. Pre neho sa otužovanie stalo nielen koníčkom, ale aj životným štýlom, ktorý s radosťou zdieľa s ostatnými milovníkmi chladných vôd. V rozhovore sme sa dozvedeli, čo ho motivuje a aké výhody mu táto aktivita prináša.

Otužovaniu sa Adam Bernát venuje už od jesene roku 2010. „S partiou kamarátov sme začali chodiť na Lutilský potok do vody, ktorá mohla mať desať stupňov. Nemali sme žiadne veľké plány, len sme to chceli vyskúšať,“ začína svoje rozprávanie otužilec telom aj dušou Adam a dodáva, že takto plávať chodili jednu sezónu. Ako vraj voda chladla, chladol aj záujem kamarátov o otužovanie a Adam zostal so svojou záľubou sám. A tak začal hľadať nové miesta na takéto plávanie. „V roku 2013, pri náhodnom stretnutí, som dostal ponuku do klubu Pohronské ľadové medvede,“ rozpráva Žiarčan, ktorého otužovanie nadchlo až natoľko, až sa z toho stal spôsob životného štýlu.

V krátkych nohaviciach ho v meste vídať po celý rok

„Cítil som, ako plávanie v ľadovej vode prospieva môjmu zdraviu, spoznával som nové miesta, nových ľudí, z ktorých sa neskôr stali veľmi dobrí priatelia,“ hovorí Adam, ktorý  výhody otužovania pocítil aj sám na sebe. „Lepšie znášam ochorenia, ktorým sa človek nevyhne, no u každého je to individuálne,“ vysvetľuje Žiarčan a pokračuje: „Veľkou výhodou je nosenie minima oblečenia, je to už také moje poznávacie znamenie, že chodím celoročne v krátkych nohaviciach, výnimkou je moja práca.“ (smiech). Čo sa výbavy pre otužovanie týka, Adam so sebou nosí iba plavky, uterák, v zime topánky do vody a pre pocit istoty plaveckú bójku. „Tá je na niektorých akciách povinná,“ vysvetľuje.

Pobyt v ľadovej vode Adam vníma ako celkový reset organizmu. Ide o pocit, ktorý sa podľa neho ťažko opisuje slovami, vraj ho človek musí zažiť na vlastnej koži. Ideálne obdobie na to, aby človek začal s otužovaním, je podľa jeho slov koniec leta – začiatok jesene. Najlepšie je chodiť otužovať približne dvakrát do týždňa. „Tak sa podľa mňa pripraví začínajúci otužilec na zimu,“ vysvetľuje otužilec a dodáva, že je jedno, akou formou, či vzduchom, vodou v sprche, alebo v jazere. „U každého je to iné a niekedy človek musí ísť vlastnou cestou,“ vysvetľuje Adam, ktorý je aktuálne členom pomerne mladého otužileckého klubu Bejvočské ľadové medvede, ktorý vznikol len nedávno.

„Rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou, no kamarátstvo s klubom Pohronské ľadové medvede zostalo,“ vysvetľuje Adam s tým, že v novom klube je zatiaľ 14 členov, pričom najmladšou členkou je jeho 16-ročná dcéra a najstaršia členka má krátko po sedemdesiatke.

Súťaž v zimnom plávaní

Ako ďalej vysvetľuje Adam, väčšina z klubu pláva rekreačne, no medzi sebou majú aj člena, Kremničana Patrika Febena, ktorý sa aktívne zúčastňuje Slovenského pohára v zimnom plávaní. Zaujímalo nás, čím sa aktívne zimné plávanie – otužovanie, líši od toho rekreačného.

Patrik Feben sa otužovaniu venuje šesť rokov. Podľa jeho slov, otužovanie, ako také, nie je šport, ale otužovanie spojené s plávaním už šport je a volá sa to zimné plávanie. „Slovenský pohár v zimnom plávaní je súťaž zimných plavcov. Tí môžu absolvovať  niekoľko kôl, nemusia však všetky.  Počet kôl sa určí na začiatku sezóny a pláva sa na rôznych miestach Slovenska, na rôznu dĺžku trate,“ vysvetľuje Patrik, ktorý sa zimnému plávaniu venuje už päť rokov. Na rozdiel od súťažného plávania, rekreačné zimné plávanie podľa jeho slov plavec vykonáva kedy chce, kde chce, v čom chce a ako dlho chce. „To, ako dlho, berte s rezervou. V súťažnom plávaní je pobyt vo vode obmedzeným časom. V prípade prekročenia časového limitu, bude plavec vytiahnutý z vody a je diskvalifikovaný. V tomto prípade ide o zdravie plavca,“ dodáva nadšenec zimného plávania.  

Zaujímalo nás, ako taká súťaž v zimnom plávaní prebieha. „Na každé kolo je potrebné sa zaregistrovať na stránke Slovenského pohára v zimnom plávaní. Podmienkou účasti na celom ročníku je potvrdenie lekárom, že plavec je zdravotne spôsobilý. Organizátor zverejní poradie jednotlivých disciplín. Plavci plávajú s pomôckami v súlade s pravidlami. Teda, len čiapka, okuliare a plavky. Neoprénová môže byť len čiapka. Žiadne rukavice, žiadna obuv. Do vody sa neskáče, štartuje sa z vody. Trať je vyznačenými bójami. Plavec môže plávať aj viac disciplín. Trate majú rôznu dĺžku 25, 50, 100, 250, 500, 750, 1000 metrov. Možnosť štartovať na tratiach nad 100 metrov je podmienená od plávaním predchádzajúcej trate vo vode s predpísanou teplotou vody. Voda musí mať 6 a menej stupňov. Takto si plavci môžu vyplávať výkonnostné stupne. 1.až 3. a majstrovský,“ vysvetľuje Feben. 

Na otázku, ako najlepšie začať s otužovaním, odpovedá nadšenec zimného plávania nasledovne: „Mnoho ľudí sa snaží začať s otužovaním individuálne. Ja však odporúčam prísť medzi otužilcov do klubu a nechať si poradiť. Je vždy lepšie nebyť vo vode sám. Už vôbec nie pri plávaní. Veľmi radi vás privítame medzi nami Bejvočskými ľadovými medveďmi. Privítame, poradíme, pomôžeme. Množstvo informácií je aj na internete alebo v knihách. Pripomínam, je veľký rozdiel medzi ponorom do vody a plávaním. Zimné plávanie sa považuje za extrémny šport,“ vysvetľuje. A aké sú podľa Patrika najväčšie výhody tohto netradičného zimného športu? „Lepšie zdravie, pobyt v prírode, veľa priateľov. Prosto, radosť!“

Bejvočské ľadové medvede v nedeľu otvorili sezónu na Bejvoči

Ak vás láka otužovanie, no ešte ste nenašli odvahu, pridať sa môžete napríklad k Bejvočským ľadovým medveďom, ktorí oficiálne otvorili sezónu v nedeľu 29. septembra na Bejvoči. Na tomto mieste sa od otvorenia otužilci budú stretávať každú nedeľu, vždy o rovnakom čase. „Okrem toho budeme chodiť na celoslovenské stretnutia otužilcov, ktoré organizujú iné kluby. Mimo sezóny vyhľadávame miesta, ako napríklad Harmanec, Necpaly, rôzne horské potoky, kde má voda približne 10 stupňov,“ vysvetľuje Adam.

Klub Bejvočské ľadové medvede plánuje celoslovenské stretnutie 15. februára 2025 na tajchu Bejvoč, ktorý, spoločne s riekou Hron, využívajú Bejvočské ľadové medvede ako tréningové miesto. Oficiálne sezóna otužovania končí na konci apríla, neoficiálne trvá celý rok. Aj tu je však dobré poznamenať, že otužovanie nie je pre každého a preto, ak sa chcete otužovať, mali by ste dobre poznať svoj zdravotný stav.

(šov)
Foto: Archív Adama Bernáta

 

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie