Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Boje v Sýrii: O čem mainstream zarytě mlčí

Pomineme-li fakt, že islámské bojůvky, jejichž cílem je zavedení nejtvrdšího práva šaría v zemi a převzetí vlády sunnity, mainstream prezentuje slovem „rebelové,“ pak zcela záměrně zamlčuje, kdo ve skutečnosti pomohl tyto bojůvky vyzbrojit. Bylo celkem dobře známým faktem, že již dříve bývaly tyto bojůvky podporovány Západem a dosud za nimi stojí i Turecko. Džihádisté, kteří […]
Menej ako 1 min. min.

Pomineme-li fakt, že islámské bojůvky, jejichž cílem je zavedení nejtvrdšího práva šaría v zemi a převzetí vlády sunnity, mainstream prezentuje slovem „rebelové,“ pak zcela záměrně zamlčuje, kdo ve skutečnosti pomohl tyto bojůvky vyzbrojit.

Bylo celkem dobře známým faktem, že již dříve bývaly tyto bojůvky podporovány Západem a dosud za nimi stojí i Turecko.

Džihádisté, kteří se už nějakých 15 let snaží převzít jednu z posledních relativně sekulárních zemí, jsou však také vyzbrojováni Ukrajinou, která jim dodává zřejmě část toho, co jí pošle Západ (nebo co zakoupí za peníze ze Západu).

Ostatně, bylo to nakonec NATO, kdo tyto bojůvky původně stvořil coby „umírněnou opozici proti Asadovi.“ 

A ještě další věc, kterou mainstream zmiňuje, je třeba uvést do kontextu. Za tristní situaci země, která je do značné míry závislá na darech z Ruska či Íránu, může jen a pouze kolektivní Západ se svými roky trvajícími ničivými sankcemi.

Dobré je také zmínit, že část Sýrie okupuje Turecko a část USA. A to tu část, kde jsou ropná naleziště, ze kterých Američané kradou ropu. Tyto skutečnosti však mainstream záměrně obchází.

Turecko má pro změnu „pod palcem“ džihádisty, které podporuje. Zde je dobré připomenout, že Turecko = NATO.

Takže podívejme se na analýzu toho, co se v oblasti odehrává – a to bez zastírání nepohodlných skutečností.

Syrská zástupná válka nikdy doopravdy neskončila, ale určitě se na čas uklidnila, kdy se různé frakce omezily na různé oblasti a islamistická Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se zdála uvízlá v provincii Idlib. Dnes se válka opět rozhořívá ve velkém stylu.

Síly HTS postupovaly na východ z Idlibu do západní části provincie Aleppo a směrem k samotnému Aleppu, přičemž se po cestě zmocnily několika měst.

Uvádí se, že jen ve čtvrtek bylo v pozemních bojích v této oblasti zabito asi 182 lidí. To zahrnuje 102 bojovníků z HTS a 80 dalších bojovníků, včetně syrských vojáků a jejich spojenců.

Bitvy stále pokračují a počet obětí se neustále zvyšuje. Zdá se, že syrská armáda má v této oblasti značnou podporu od ruských vzdušných prostředků.

HTS také údajně používá ukrajinské bezpilotní letouny proti syrským silám. Již několik měsíců se uvádí, že Ukrajina nabídla HTS drony pro stíhačky, ale toto by bylo poprvé, kdy jsou takové drony ve velkém stylu použity v boji.

Kromě těch, kteří byli zabiti v probíhajících bojích, syrské a ruské letectvo způsobilo značné civilní oběti. Při útocích v al-Atareb a Darat Izza a jejich okolí bylo zabito 19 civilistů a nejméně 26 dalších bylo zraněno.

Obě tato města jsou asi 25 km od samotného Aleppa, největšího města v Sýrii, což podtrhuje, jak rychle HTS pokročila.

Řada dalších měst a vesnic hlásila nálety v této oblasti. Al-Nayrab je zdaleka nejbližší město k Aleppu, které ohlásilo útoky, a hlásí, že bylo zasaženo dvakrát. Je jen asi 10 km od Aleppa, což z něj dělá prakticky předměstí velkého města.

HTS vznikla na začátku roku 2017 sloučením několika islamistických militantních skupin, které se zpočátku soustředily kolem boje proti Jabhat al-Nusra, ale nakonec se s nimi také spojily.

Jabhat al-Nusra byla v podstatě syrským křídlem al-Káidy, i když se s ní v roce 2016 veřejně rozešla. Navzdory tomu si HTS zachovává většinu základní rétoriky al-Káidy.

Veřejně se HTS a její vůdce Abu Mohammad al-Julani pokusili distancovat od al-Káidy a ISIS a ucházeli se o přízeň USA. Civilní orgán v Idlibu ovládaném HTS nazval Syrskou vládou spásy.

Toto přejmenování bylo spíše snahou přeměnit syrské sunnitské islamistické frakce na přijatelnějšího partnera pro západní angažmá v regionu, než jakýmikoli zásadními ideologickými rozdíly s mezinárodními džihádisty.

Džihádisté se v podstatě chtěli spojit se Západem proto, že jejich zájem je totožný: svržení Asada. Nebylo by to ostatně poprvé, co Západ podpořil islámské bojůvky, aby pomohly svrhnout nepohodlnou vládu.

K podpoře těchto bojůvek dochází v Sýrii ze strany Západu již roky. Vazby HTS na ukrajinskou vládu skutečně zdůrazňují, že ji mnozí považují za praktického partnera ve svých regionálních válkách.

To by mohlo být pro syrskou vládu rostoucím problémem, protože to, co bylo kdysi v provincii Idlib zvládnutelným problémem, vypadá, že exploduje po celé zemi a znovu započne mnoho bojů.

Al Núsra v Aleppu:

 

Ohodnoťte tento příspěvek!

[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »