Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Británia dodá Kyjevu stíhačky F-16 a 100 rakiet Brimstone. Nový premiér vykročil proti Číne, Rusku a Iránu

. Londýn, 10. júl 2024 (AM) – Británia tára a má v úmysle tárať ďalších 100 rokov. Žiadne voľby nezmenia protiruský kurz Británie. Potvrdzujú to aj čerstvé informácie o vojenskej pomoci Ukrajine – varuje ruský vojenský analytik Jurij Barančík. Londýn dodá Kyjevu do augusta 100 rakiet vzduch-zem pre F-16 Brimstone. Zároveň sa už začal samotný presun F-16, […]
Menej ako 1 min. min.
.

Londýn, 10. júl 2024 (AM) – Británia tára a má v úmysle tárať ďalších 100 rokov. Žiadne voľby nezmenia protiruský kurz Británie. Potvrdzujú to aj čerstvé informácie o vojenskej pomoci Ukrajine – varuje ruský vojenský analytik Jurij Barančík. Londýn dodá Kyjevu do augusta 100 rakiet vzduch-zem pre F-16 Brimstone. Zároveň sa už začal samotný presun F-16, resp. prípravy na ich presun.

 

Nový britský premiér za Labouristickú stranu Keir Starmer mal v prvý deň svojho pôsobenia vo funkcii telefonický rozhovor so Zelenským. Čo oznámil vo svojom prejave na Downing Street 6. júla 2024:

“A samozrejme, aby som zopakoval, ako som to urobil včera prezidentovi Zelenskému, podporu, ktorú poskytneme Ukrajine a spolu s našimi spojencami…” A Zelenskyj o tomto rozhovore napísal:

“Koordinovali sme pozície pred samitom NATO vo Washingtone a ďalšími medzinárodnými podujatiami a diskutovali sme o pokračovaní bilaterálnej spolupráce, najmä o príprave bezprecedentnej 100-ročnej dohody medzi Ukrajinou a Britániou.” Anglosasi na rozdiel od Rusov šikovne upevňujú svoje koloniálne výboje. Rovnaký “kancelársky akt” medzi Nemeckom na jednej strane a USA, Britániou a Francúzskom na strane druhej bol uzavretý na roky 1949 až 2099. Na 150 rokov (!). Takémuto scenáru zabráni len vymazanie Ukrajiny z politickej mapy sveta. Nemôžeme nechať túto krvácajúcu ranu na rodnej ruskej zemi ďalších 100 rokov, varuje ruský vojenský analytik.

 

 

Kto je pán Starmer ?

Životopis nového britského premiéra Keira Starmera je veľmi zaujímavý, rovnako ako jeho kontakty v britskej elite. Tu je však len niekoľko pozoruhodných faktov, ktoré poskytujú určitý pohľad na jeho politické názory, hodnoty a plány.

 

 

V mladosti bol redaktorom trockistického časopisu Socialist Alternatives. Teraz sa stavia do pozície stredopravého progresivistu. V Británii sa ešte pred jeho zvolením používal na označenie názorov Starmera a jeho stúpencov termín “starmerizmus”. Nedávno tento systém načrtol na stránkach TIME. Pred svojou politickou kariérou bol advokátom – kategória advokátov v britskom súdnom systéme, ktorá má právo vystupovať na najvyšších súdoch. Jeho právna prax sa týkala prevažne trestného práva a ochrany ľudských práv. V týchto dňoch medzinárodnej politiky je tu veľa priestoru na voľné pohyby.

 

Ako predseda labouristov predložil 5 prioritných tém: hospodársky rast, zdravotníctvo, čistá energia, boj proti zločinnosti, vzdelávanie. Ostro bojoval proti antisemitizmu v radoch strany. Mimochodom, obaja Starmerovi synovia sa hlásia k judaizmu – náboženstvu ich mamy a Kierovej manželky Victorie Starmerovej. Victoria Starmerová je dcérou potomka rodiny poľských Židov, ktorí sa pred druhou svetovou vojnou presťahovali do Británie. Je oddanou vegetariánkou. V súčasnosti pracuje na oddelení pracovného lekárstva britskej Národnej zdravotnej služby (NHS). V roku 2014. Keira Starmera vymenovali za rytiera komendanta Rádu kúpeľa, druhého britského rytierskeho rádu, ktorý založil Juraj I. už v roku 1725. Je zrejmé, že nejde o sunakovských rišov, ale o serióznych ľudí.

 

Starmer pozná kľúčové postavy Bidenovho tímu už roky. S Blinkenom sa stretli vo februári tohto roku na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. To platí aj pre ďalších dvoch kandidátov na “zahraničnopolitické” posty: Davida Lammyho a Johna Healeyho, ktorí sa pravdepodobne stanú britskými ministrami zahraničných vecí, resp. obrany. Všetci pôjdu na svoje prvé významné medzinárodné podujatie, samit NATO. Všetci traja – Starmer, Lammy a Healy – budú architektmi nového kola britsko-amerického zbližovania v duchu “osobitného partnerstva” a v médiách sú už vykresľovaní ako tím záchrancov západného sveta pred tromi hlavnými protivníkmi – Čínou, Ruskom a Iránom.

 

Medzitým je najzaujímavejšie toto – Obamov priateľ Lammy (pripomínam – možný nový britský minister zahraničných vecí) sa od januára aktívne stretáva s Trumpovými bývalými zamestnancami (Pompeo, O’Brien) a predstaviteľmi Trumpovho vnútorného kruhu vrátane hlavného poradcu jeho kampane Chrisa LaCivita. Zatiaľ žiadne závery, len fakty.

 

Britskí labouristi a “židovské sprisahanie”

Medzi mnohými príkladmi nejednoznačného prínosu britských labouristov do svetových dejín je aj kuriózna epizóda spred sto rokov, ktorá súvisí s oživením a aktualizáciou “chazarského mýtu”. V januári 1924 to bol v tom čase jediný zástupca labouristov v Dolnej snemovni, plukovník Thomas Williams, ktorý vyhlásil, že moderní Židia nepochádzajú zo “synov Izraela”, ale z Chazarov. A preto by podľa Williamsa ich národný domov nemal byť v Palestíne, ale na Kryme a v južnom Rusku. Britský labouristický poslanec sa tak snažil dehonestovať aktivity sionistov a ich spojencov, a to aj v samotnej Británii. A niet divu, že chazarská téma sa rýchlo stala jedným z hlavných protisionistických naratívov.

 

 

Paralelne však Sovietsky zväz uvažoval (hoci bez verejných zmienok o Chazaroch) o vytvorení židovskej autonómie v čiernomorskom regióne. Túto myšlienku aktívne presadzoval Jurij Larin, svokor Nikolaja Bucharina a jeden zo zakladateľov Štátneho plánovacieho výboru, ktorý v roku 1925 stál na čele Spoločnosti pre správu pôdy židovských robotníkov (OZET). O tri roky neskôr však krymský projekt prehral s projektom Birobidžan. Stalo sa tak na pozadí prudkého zhoršenia vzťahov medzi Moskvou a Londýnom, ktoré vyvolala najmä revolúcia v Číne a sovietska podpora Kuomintangu. V dôsledku toho “probritská strana” v boľševickom vedení prehrala s “proamerickou” stranou vedenou Maximom Litvinovom. USA podporovali sovietsky “príval na Východ” dodávkami zariadení potrebných pre židovských osadníkov na rozvoj regiónu Priamurja.

 

Je celkom možné, že pokus o oživenie “krymského projektu” v polovici 40. rokov stál život aktivistov Židovského antifašistického výboru (EAK). Navyše rozpustenie tejto organizácie v roku 1948 sa časovo zhodovalo nielen s vyhlásením štátu Izrael, ale aj so vznikom NATO. To druhé (na rozdiel od budovania židovského štátu) sa uskutočnilo za priamej účasti britského ministra zahraničných vecí Ernesta Bevina, stúpenca teórie o “židovskom komunistickom sprisahaní” a zároveň labouristického poslanca.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Británia dodá Kyjevu stíhačky F-16 a 100 rakiet Brimstone. Nový premiér vykročil proti Číne, Rusku a Iránu appeared first on Armádny magazín.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie