Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Cestujete do zahraničia len s týmto preukazom? Môže vás to stáť tisícky eur

Leto je v plnom prúde, mnoho Slovákov dovolenkuje niekde pri mori. Avšak cestujú hlavne so zdravotným preukazom, čo niekedy môže, ale aj nemusí stačiť. O téme informoval denník Pravda. Európsky preukaz zdravotného poistenia vám v podstate garantuje to, že máte nárok na nevyhnutnú zdravotnú pomoc v rámci štátov EÚ, ale pridáva sa k nim aj Nórsko, Lichtenštajnsko, Island a Švajčiarsko. […]
Menej ako 1 min. min.

Leto je v plnom prúde, mnoho Slovákov dovolenkuje niekde pri mori. Avšak cestujú hlavne so zdravotným preukazom, čo niekedy môže, ale aj nemusí stačiť. O téme informoval denník Pravda.

Európsky preukaz zdravotného poistenia vám v podstate garantuje to, že máte nárok na nevyhnutnú zdravotnú pomoc v rámci štátov EÚ, ale pridáva sa k nim aj Nórsko, Lichtenštajnsko, Island a Švajčiarsko.

Vlani počas sezóny vyhľadalo lekársku pomoc až 5 499 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, najčastejšie potrebovali zubné šetrenie, hospitalizáciu alebo úhradu liekov. Najviac to bolo v susednej Českej republike. Nasledovalo Rakúsko, Nemecko a Maďarsko.

To mnohým Slovákom stačí, preto sa už nerozhodnú pre komerčné cestovné poistenie. Avšak tu dvíha varovný prst Ingrid Ludviková, vedúca tlačového oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Ak sa platí za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak ako poistenec príslušnej krajiny. To ale neplatí v Grécku, Taliansku a Francúzsku.

Poistenci sa môžu stretnúť v zahraničí aj s doplatkami, ktoré musia uhradiť na mieste. Ich priemernú výšku Slováci nájdu na webových stránkach Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Pred dovolenkou sa treba poistiť. Zdroj: shutterstock.com/ArtifexGuru

Po návrate však môžu požiadať o poisťovňu o refundáciu, avšak nie vždy je to v 100-percentnej výške, hlavne kvôli rozdielnosti systémov v jednotlivých krajinách.

Súčasťou takejto žiadosti o refundáciu musí byť doklad o zaplatení, záznam o ošetrení, originál dokladu s rozpisom poskytnutých zdravotných výkonov, kópie receptov a kópia lekárskeho poukazu.

Avšak pozor ešte na jednu situáciu. Ak ste pred dovolenkou ochoreli a lekár vám odporúča nevycestovať, mali by ste svoju dovolenku stornovať.

Pokiaľ napriek tomu vycestujete a váš zdravotný stav sa zhorší až tak, že budete musieť vyhľadať lekársku pomoc, tak v takom prípade vám poisťovňa náklady na hospitalizáciu nemusí uhradiť.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Pozor aj pri cestovaní autom

The post Cestujete do zahraničia len s týmto preukazom? Môže vás to stáť tisícky eur appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie