Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Chyba, ktorú robia všetci záhradkári pri zalievaní paradajok a zároveň je katastrofálna pre úrodu

Nerobte v starostlivosti o paradajky zbytočné chyby. Aj obyčajná zálievka môže urobiť zázraky alebo spôsobiť katastrofu. Keď sa potom do toho pridá dážď, možno sa nebudete stačiť otáčať, aby ste následky zmiernili. Zalievanie paradajok má svoje pravidlá Naozaj zalievame paradajky všetci zle? Asi nie, ale priznajme si, že z času na čas sa aj skúsení […]
Menej ako 1 min. min.

Nerobte v starostlivosti o paradajky zbytočné chyby. Aj obyčajná zálievka môže urobiť zázraky alebo spôsobiť katastrofu. Keď sa potom do toho pridá dážď, možno sa nebudete stačiť otáčať, aby ste následky zmiernili.

Zalievanie paradajok má svoje pravidlá

Naozaj zalievame paradajky všetci zle? Asi nie, ale priznajme si, že z času na čas sa aj skúsení utnú, a potom sa nestačia čudovať. Koľkokrát vám hovorila mamička, aby ste tie kvety nekropili v letnej žiare? Popálené rastliny od slniečka nič neodpúšťajú.

Rovnaké je to aj so zalievaním paradajok, ale aj mnohých ďalších rastlín. Paradajky síce môžu byť náročnejšie a náchylnejšie, ale keď budete správne zalievať všetky rastliny, rozhodne neoľutujete.

Ako zalievať paradajky?

Takže ako to hovorila tá mamička? Paradajky, ale aj všetky ostatné kvety nezalievajte počas poludňajšieho žiaru. Predovšetkým v lete tým môžete napáchať značné škody.

Pokiaľ pokropíte lístie, rastlinu to môže veľmi drasticky popáliť. Nedochádza k tomu okamžite, ale až v kombinácii so silným slnečným žiarením.

Aj keď korene rastliny nijako nepopálite, počas horúceho poludnia tým rastline ani nijako zvlášť neprospejete. Rozhodne je pre ňu lepšie prijímať vlahu ráno alebo večer, kedy sa vlaha príliš rýchlo neodparí a rastlina ju môže dobre využiť.

Rastliny rozhodne nezalievajte na list. Je to síce hrozne pekné, spláchnuť ich tak trochu ako dážď, ale opäť v lete u náchylných druhov podporíte iba výskyt múčnatok a ďalších hubovitých ochorení.

Práve paradajky sú na toto veľmi citlivé, s plesňami však bojujeme aj pri uhorkách alebo paprikách, kde rozhodne môžete používať rovnaké pravidlá.

Paradajky aj ďalšiu zeleninu, ovocie a okrasné rastliny je lepšie zalievať kropítkom a skôr dlhšie ako rýchlo. Príliš silným prúdom a rýchlym chrstnutím vody do nádoby sa hlina rôzne vyplavuje a zbytočne utemuje okolo rastliny, ktorá však potrebuje aj kyslík.

Navyše, pokiaľ sa vlaha nedostane do hlbších vrstiev, korene neporastú dole, ale budú veľmi na povrchu, čo je nevýhodné hneď z niekoľkých dôvodov.

Neviete, ako veľmi je pôda preschnutá?

Anglickí záhradníci odporúčajú mať v záhrade mierku na dažďovú vodu, čo zatiaľ u nás obvyklé nie je. Stačí ale vyskúšať prstom, ako veľmi je pôda preschnutá.

Problém môže predstavovať aj nedostatočné či prílišné zalievanie, rovnako ako fakt, že naozaj málokto si prstom skontroluje, či je pôda už preschnutá a je nutné rastlinu zaliať.

Nie je to zbytočnosť a nerobia to len staré babky. Pokiaľ chcete mať dobrú predstavu o tom, koľko na vašej záhrade napršalo počas vašej neprítomnosti, zapichnite si na dlhšiu tyč medzi rastliny mierku, ktorá prípadnú vodu zadrží a vy si tak jednoducho viete skontrolovať, koľko zrážok napršalo.

The post Chyba, ktorú robia všetci záhradkári pri zalievaní paradajok a zároveň je katastrofálna pre úrodu appeared first on Šikovník.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie