Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Další posila pro Patrioty Babiše a Orbána? K nové frakci by mohl zamířit také Ficův Směr

Že by se Fico a Babiš na evropské úrovni spojili, se spekulovalo už před založením nové frakce. Zástupci Směru v čele s Beňovou se však v první vlně nepřipojili, místo toho jednali s evropskými socialisty. ČTĚTE TAKÉ: Výsledky eurovoleb platí: Šojdrová se stížností neuspěla. Zpochybňovala zvolení Koláře Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D) je druhá nejsilnější […]
Menej ako 1 min. min.

Že by se Fico a Babiš na evropské úrovni spojili, se spekulovalo už před založením nové frakce. Zástupci Směru v čele s Beňovou se však v první vlně nepřipojili, místo toho jednali s evropskými socialisty.

ČTĚTE TAKÉ: Výsledky eurovoleb platí: Šojdrová se stížností neuspěla. Zpochybňovala zvolení Koláře

Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D) je druhá nejsilnější frakce v Evropském parlamentu a Ficův Směr do ní dlouhodobě patřil. Zlom přišel loni na podzim, když se Fico znovu ujal moci na Slovensku, přičemž aby dosáhl na koaliční většinu, spojil se s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). To se v kombinaci s jeho výroky z poslední doby evropským socialistům nelíbilo, a tak Směru pozastavili činnost.

Beňová na Facebooku oznámila, že za Směr se socialisty jednala o návratu, k tomu však nedojde. Europoslankyně uvedla, že jednání ukončila. Jako důvod uvedla, že evropští socialisti si do vedení nezvolili „jediného zástupce ze střední či východní Evropy“, což Beňová označuje za „absolutně nepřijatelné“.

„Zítra (ve středu) navrhnu mým kolegyním a kolegům jiné řešení. Bude pro nás čestné a bude autentické hlavně vůči našim voličům,“ doplnila Beňová.

Mimo to si postěžovala, že evropští socialisté mají podle jejích slov z 27 zbylých zemí Evropské unie pouze čtyři premiéry – Olaf Scholz (Německo), Pedro Sanchéz (Španělsko), Mette Fredericksenová (Dánsko) a Robert Abela (Malta).

Blíží se Směr k Patriotům?

Co teď se Směrem? Je možné, že řešení zmíněné Beňovou se týká právě Babišových Patriotů pro Evropu. „Směr se zřejmě po tomto oznámení posouvá blíže k orbánovské frakci Patrioti pro Evropu,“ píše slovenský deník Štandard.

Redakce CNN Prima NEWS oslovila s dotazem na možné připojení Směru k Patriotům šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Do vydání článku nereagoval.

Je klidně možné, že Patrioti nakonec získají nejen Ficův Směr. Beňová pro Štandard uvedla, že se jejího jednání účastnil i europoslanec zvolený za Hlas-SD (partaj, kterou založil nynější slovenský prezident Peter Pellegrini po svém odchodu ze Směru-SD; pozn. red.) Branislav Ondruš. Ve hře může být tak i on.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie