Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

EÚ mení prístup k azylu, žiadosti z vybraných krajín chce zamietať rýchlejšie

Ak návrh prejde, členské štáty budú môcť žiadosti o azyl z krajín, kde je menej ako pätinová úspešnosť ich získania, vyhodnocovať v zrýchlenom režime, prípadne migrantov ani nevpustiť na svoje územie. Európska únia v stredu (16. apríla) zverejnila zoznam siedmich krajín, ktoré plánuje označiť za „bezpečné“. Cieľom je zrýchliť vyhodnocovanie žiadostí o azyl v EÚ […]
Menej ako 1 min. min.

Ak návrh prejde, členské štáty budú môcť žiadosti o azyl z krajín, kde je menej ako pätinová úspešnosť ich získania, vyhodnocovať v zrýchlenom režime, prípadne migrantov ani nevpustiť na svoje územie.

Európska únia v stredu (16. apríla) zverejnila zoznam siedmich krajín, ktoré plánuje označiť za „bezpečné“. Cieľom je zrýchliť vyhodnocovanie žiadostí o azyl v EÚ pre osoby pochádzajúce z týchto krajín a tiež uľahčiť ich návrat po zamietnutí.

Európska komisia navrhla označiť za bezpečné krajiny pôvodu Kosovo, Bangladéš, Kolumbiu, Egypt, Indiu, Maroko a Tunisko.

Tento krok by mal umožniť vládam EÚ rýchlejšie vybavovať žiadosti o azyl, keďže sa bude dať predpokladať, že sú neopodstatnené, uvádza agentúra AFP. V podstate tým potvrdila skôr uniknuté informácie, o ktorých informoval portál EURACTIV.

Ľudí prichádzajúcich z krajín na tomto zozname, alebo z krajín, odkiaľ je menej ako pätinová úspešnosť získania azylu, budú môcť sprocesovať rovno na hraniciach, alebo v zrýchlenom konaní.

Kolumbia, Kosovo či Tunisko. EÚ navrhne sedem bezpečných krajín pôvodu pre deportáciu migrantov

Portál EURACTIV získal predbežný zoznam krajín, do ktorých by štáty EÚ mohli po novom posielať žiadateľov o azyl. Zatiaľ iba v prípade, ak v nich majú rodinu, alebo v nich v minulosti bývali. Na stole je však aj zrušenie tejto podmienky.

Čokoľvek pre zrýchlenie rozhodovania

„Mnohé členské štáty bojujú so značným množstvom nevybavených žiadostí o azyl, preto je teraz nevyhnutné urobiť čokoľvek, čo pomôže pri rýchlejšom rozhodovaní o azyle,“ povedal komisár EÚ pre vnútorné veci a migráciu Magnus Brunner. Kandidátske krajiny by tiež v zásade spĺňali kritériá označenia za bezpečné. Výnimkou by boli prípady, keď ich zasiahol konflikt, podotkla eurokomisia.

Eurokomisia však chce štátom nechať možnosť vynechať z označenia bezpečnej krajiny niektoré regióny, alebo konkrétne skupiny ľudí. Tým môže myslieť napríklad príslušníkov menšín.

Plán eurokomisie musia ešte schváliť Európsky parlament a Rada EÚ (členské štáty). EÚ predložila podobný zoznam už v roku 2015. Od tohto plánu sa však upustilo pre diskusie o tom, či doň zahrnúť aj Turecko.

Brusel sa ocitol pod tlakom na obmedzenie nelegálnej migrácie a uľahčenie deportácií. Verejná mienka o migrácii sa v poslednej dobe zhoršila a krajná pravica získala vo viacerých krajinách väčšiu popularitu, píše AFP.

Eurokomisár o deportácii migrantov do tretích krajín: Chceme dať ľuďom pocit, že majú kontrolu nad tým, čo sa deje v Európe

Komisia v novom nariadení chce umožniť migrantov deportovať do „návratových centier“ v tretích krajinách. Ľudskoprávna agentúra upozorňuje na riziko vzniku „zón bezprávia“.

Inovatívne riadenie migrácie

Lídri EÚ z iniciatívy krajín ako Švédsko, Taliansko, Dánsko a Holandsko vlani v októbri vyzvali na urýchlené prijatie novej legislatívy na zvýšenie počtu návratov a ich urýchlenie. Zároveň požiadali eurokomisiu, aby zvážila „inovatívne“ spôsoby boja proti nelegálnej migrácii.

V reakcii na to Komisia minulý mesiac predstavila plánovanú reformu návratového systému, ktorá umožní členským štátom zriadiť centrá pre návrat migrantov mimo EÚ. Podľa údajov Bruselu v súčasnosti do krajiny pôvodu vrátia menej ako 20 percent ľudí, ktorí dostali príkaz na opustenie členských štátov Únie.

The post EÚ mení prístup k azylu, žiadosti z vybraných krajín chce zamietať rýchlejšie appeared first on euractiv.sk.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »