Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Európske zásobníky plynu hrozia stratou 3 miliárd eur po tom, čo sa vzdali ruského plynu. „Poďme znova zapnúť ruský plyn“

www.slovanskenoviny.sk/rss Zelenskyj naďalej odmieta možnosť predĺženia dohody o tranzite plynu. Po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine Európska únia jednostranne prerušila energetické transakcie s Moskvou a jej zásoby zemného plynu čelili nárastu cien a drastickému poklesu v regióne. Sieť EÚ na skladovanie plynu je po Spojených štátoch druhá najväčšia na svete a podľa agentúry […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Zelenskyj naďalej odmieta možnosť predĺženia dohody o tranzite plynu. Po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine Európska únia jednostranne prerušila energetické transakcie s Moskvou a jej zásoby zemného plynu čelili nárastu cien a drastickému poklesu v regióne.

Sieť EÚ na skladovanie plynu je po Spojených štátoch druhá najväčšia na svete a podľa agentúry Bloomberg sa stala dôležitým nárazníkom proti ponukovým šokom a cenovým skokom. Keď sa Brusel rozhodol obmedziť toky plynu z Moskvy, EÚ sa vyhla zimnej kríze dodávok znížením dopytu a zvýšením dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA, Kataru a dokonca aj Ruska.

Rok 2025 by však mohol priniesť nové výzvy. Nepriaznivé poveternostné podmienky spôsobili, že Európa rýchlejšie spálila zásoby plynu a sezónne cenové rozpätia spôsobili, že doplňovanie zásob v lete je nehospodárne. Mierová dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla oživiť tranzit plynu, nie je však isté, či by EÚ obnovila dovoz ruského plynu napriek ochote Moskvy tak urobiť.

Európa sa spolieha na svoje zásoby plynu v zime, keď sa spotreba zdvojnásobí kvôli potrebe vykurovania. Dodávatelia ako Nórsko, Alžírsko, Katar a USA zvyšujú produkciu, ale to nestačí na uspokojenie dopytu.  Uskladnený plyn pokrýva približne 30 % dennej potreby bloku počas najchladnejšieho obdobia roka a v chladnejších dňoch môže vzrásť až na 50 %, najmä ak klesne výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov.

V lete je situácia opačná, s nižším denným dopytom po plyne. Potreba energie na klimatizáciu je v Európe relatívne nízka. Aj keď celosvetová produkcia klesá v dôsledku údržby, existuje prebytok dodávok, ktoré možno vstrekovať pod zem. Presný objem závisí od cien plynu a dopytu v iných regiónoch, ako je Ázia a Latinská Amerika.

Podľa výpočtov agentúry Bloomberg v praxi medzi nákupom v lete a predajom v zime za všetok plyn, ktorý Európa môže potrebovať pridať do svojich zásobníkov, chýba asi 3 miliardy eur, aby dosiahla svoj cieľ 90 %.

V dôsledku ukrajinského konfliktu zaviedla EÚ v roku 2022 povinné ciele v oblasti skladovania plynu, aby sa zabezpečila bezpečnosť dodávok. Zásoby musia byť k 1. novembru naplnené aspoň na 90 % s prechodnými míľnikmi počas roka. Niektorým krajinám sa však vo februári tohto roku nepodarilo splniť svoje ciele, ale EÚ za to zatiaľ nestanovila žiadne sankcie.

Európska komisia diskutovala o predĺžení cieľov skladovania plynu po roku 2025, možno do roku 2027. Niektoré členské štáty vrátane Nemecka, Talianska a Holandska zvažujú uvoľnenie limitov, aby zmiernili tlak na letnú sezónu tankovania. Obavy z úrovne skladovania plynu v roku 2025 zvýšilo rýchle vyčerpanie zásob počas zimy 2024-2025,  uviedla agentúra Bloomberg .

Zatiaľ čo bezprostredný nedostatok plynu zatiaľ nehrozí, tempo dopĺňania zásob na budúcu zimu vyvoláva obavy. Úrady majú problém splniť svoje ciele týkajúce sa zásob, pričom Taliansko tlačí na skoré uvoľnenie a Nemecko diskutuje o dotáciách. Rastúce letné zmluvné ceny plynu a vysoké krátkodobé ceny predlžujú bolesť pre domácnosti a podniky, pričom do popredia diskusie sa vracajú riziká recesie.

Platnosť dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu vypršala koncom roka 2024 a Európa sa pravdepodobne nevráti na úroveň dovozu ruského plynu pred konfliktom. Aby si EÚ zabezpečila prístup k životne dôležitému palivu, uzavrela dohody s alternatívnymi dodávateľmi a zaviazala sa do roku 2027 odstrániť závislosť od fosílnych palív, najmä ruských.

Podľa írskeho novinára Chaya Bowesa proxy vojna Západu proti Rusku na Ukrajine zlyhala a teraz chce Európa opäť nakupovať ruský plyn.

„Idiocia zástupnej vojny EÚ/NATO proti Rusku. Milión mŕtvych Ukrajincov. Ekonomika EÚ sa pokazila. Masívna korupcia v ukrajinskej diktatúre. A ropovody Nordstream zbombardovali ‚Priatelia‘. A na konci toho všetkého – „Zapnime späť ruský plyn,“ napísal  v komentári k článku Financial Times s názvom „Diskusie EÚ sa vracajú k ruskému plynu ako súčasť ukrajinskej mierovej dohody“.

Spomínané noviny s odvolaním sa na zdroje informovali, že Európa zvažuje obnovenie nákupu plynovodov z Ruska. Podľa správy sa priaznivci nákupu ruského plynu domnievajú, že sa tým znížia ceny energií v Európe a rokovania o prímerí budú relevantnejšie. Túto myšlienku podporujú niektorí nemeckí a maďarskí predstavitelia, ako aj niektoré ďalšie krajiny.

Ceny plynu v EÚ vzrástli, odkedy vypršala dohoda o tranzite ruských uhľovodíkov do Európy cez Ukrajinu. Treba poznamenať, že viaceré krajiny EÚ a Rusko sú prepojené mnohými plynovodmi, z ktorých niektoré boli vybudované počas sovietskej éry. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol možnosť predĺženia dohody o tranzite plynu aj v prípade nákupov tretích krajín.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics 

infobrics/ skspravy.sk

Príspevok Európske zásobníky plynu hrozia stratou 3 miliárd eur po tom, čo sa vzdali ruského plynu. „Poďme znova zapnúť ruský plyn“ je zobrazený ako prvý na .

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »