Tlačový odbor európskej diplomacie nechce komentovať plány Roberta Fica zúčastniť sa osláv víťazstva nad fašizmom v Moskve. Portálu Euractiv Slovensko však zdôraznil jednotnú pozíciu EÚ voči Rusku aj to, že je to Putin, kto vojnou na Ukrajine „pošliapava pamiatku tých, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne za oslobodenie Európy“.
V októbri sa Robert Fico (Smer-SD) stal prvým európskym lídrom, ktorý od začiatku invázie vystúpil v ruskej propagandistickej televízii Rossija 1. Tento týždeň oznámil, že sa po stopách Viktora Orbána vydá aj priamo do Moskvy.
Na pozvanie ruského prezidenta Vladimira Putina sa tam chce zúčastniť osláv víťazstva nad fašizmom, ktoré sa uskutočnia 9. mája 2025. Fico svoju plánovanú cestu zdôvodňuje tým, že chce vyjadriť poctu úlohe Červenej armády pri ukončení druhej svetovej vojny.
Na otázku novinárov, či sa obáva negatívnych reakcií zo strany spojencov v EÚ a NATO, Fico odpovedal protiotázkou: „Čo vám, preboha, vadí na tom, že si chcem uctiť pamiatku ľudí, ktorí zomreli pri šialenstve fašizmu?“
Rusko už viac než tisíc dní vedie nevyprovokovanú vojnu proti Ukrajine. Po jej vypuknutí zaradilo Slovensko a ďalšie krajiny Západu na svoj zoznam nepriateľských štátov.
Všetky členské štáty Únie sa po začiatku invázie dohodli na jednotnej pozícii voči Rusku. Tá zahŕňa obmedzenie vzťahov s Putinovým režimom na nevyhnutné minimum a jeho medzinárodnú izoláciu, uviedol tlačový odbor európskej diplomacie pre Euractiv Slovensko.
K plánom premiérov sa Komisia nevyjadruje, ale…
Tlačový odbor odmietol Ficovu cestu do Moskvy priamo komentovať, keďže Európska komisia sa spravidla nevyjadruje k výrokom alebo možným budúcim krokom národných lídrov.
Zdôraznil však jednotný postoj EÚ voči Rusku a body, ktoré s ním súvisia. Tento postoj síce priamo nezakazuje stretnutia s ruskými predstaviteľmi, avšak ich prioritou by malo byť „tlmočiť pozície EÚ k ruskej vojne, ktorá predstavuje existenčnú hrozbu pre Európu a je zásadným destabilizujúcim faktorom na medzinárodnej úrovni“.
„Akékoľvek bilaterálne kontakty členského štátu EÚ s Putinovým režimom by mali rešpektovať a presadzovať únijné postoje a politiky – teda vyzývať Putina, aby ukončil agresiu, stiahol sa z Ukrajiny a začal dodržiavať medzinárodné právo,“ uviedol tlačový odbor.
Pripomenul, že Rusko svojou agresiou „nielenže bezostyšne porušilo Chartu OSN a medzinárodné právo, ale zároveň stratilo akúkoľvek medzinárodnú dôveryhodnosť“. Vpádom na Ukrajinu totiž porušilo ešte aj svoje vlastné záväzky a dohody, ktoré malo s Kyjevom. „Putin je človek, ktorý dokázal, že sa mu nedá veriť,“ dodal tlačový odbor.
Nepriamo sa dotkol aj avizovaného zámeru Ficovej cesty do Ruska, ktorou má byť uctenie si padlých bojovníkom proti nacizmu.
„Putin vedením neoimperialistickej vojny (proti Ukrajine) pošliapava pamiatku všetkých, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali za oslobodenie Európy od tyranie podlého režimu. Nezabúdajme, že Putinovým verejne deklarovaným cieľom je zničiť Ukrajinu ako štát a Ukrajincov ako národ,“ píše sa ďalej v stanovisku.
Hovorca tiež pripomenul, že na ruského prezidenta je v súčasnosti vydaný zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) pre jeho účasť na únosoch ukrajinských detí. Súčasne pribúdajú dôkazy „o vojnových zločinoch proti ukrajinskému národu, ktoré spáchali ruské sily vedené Putinom“.
Slovensko patrí k 124 štátom, ktorý uznávajú jurisdikciu ICC. Ak by Putin vkročil na jeho územie, malo by povinnosť ho zatknúť a predviesť pred súd v Haagu.
Ficova cesta pobúrila europoslancov, podržal ho aj Uhrík
Hoci Európska Komisia nekomentuje výroky a plány národných lídrov, pre Európsky parlament to neplatí. Portál Aktuality.sk informoval o tom, že medzi europoslancami vzbudili Ficove plány značnú nevôľu, ktorá sa premietla do návrhu ich odsúdiť.
So zámerom prišiel Thijs Reuten z frakcie európskych socialistov. K nim patril aj Smer-SD, členstvo mu však pozastavili minulý rok – okrem iného aj pre jeho postoj k vojne na Ukrajine.
„Vyjadrujem poľutovanie nad rozhodnutím predsedu vlády SR prijať oficiálne pozvanie ruského prezidenta na účasť na oslavách Dňa víťazstva v Moskve budúci rok,“ vyhlásil v sále Reuten.
K hlasovaniu však nedošlo. Frakcia návrh predniesla na poslednú chvíľu, čo umožnilo poľahky ho zablokovať ďalšími europoslancami. Robertovi Ficovi svojou námietkou tak podržali chrbát napríklad členovia Patriotov pre Európu či Európy suverénnych národov, do ktorej patrí aj Milan Uhrík (Republika).
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.