Francúzsko, 30. novembra 2024 – V poslednom období pribúdajú správy o indickom delostreleckom raketomete Pinaka, ktorý sa ustanovuje najmä na podvozok nákladného automobilu Tatra. Zbraň bola vyvinutá Indickou organizáciou pre výskum a vývoj obrany (DRDO). Ide o pomerne univerzálny mobilný delostrelecký systém navrhnutý tak, aby poskytoval pohotovú a robustnú palebnú silu. Od svojho zaradenia do výzbroje sa Pinaka vyvíja a prichádza s modifikáciami, ktoré zlepšujú dostrel, presnosť a hmotnosť salvy.
Počiatočný variant, Pinaka Mk-I, má dostrel až 40 kilometrov a je vybavený rôznymi bojovými hlavicami. Môže strieľať vysoko výbušné fragmentované rakety účinné proti živej sile a ľahkým opevneniam. Kazetová munícia pre Mk-I tiež môže obsahovať protipechotné a protitankové míny – ide teda o podskupinu munície typu ADM (Area Denial Munition), ktorou sa vytvárajú mínové polia najčastejšie pred obranným perimetrom vlastných vojsk. Resp. už vo svojej prvej verzii raketomet môže alternovať ako delostrelecký reaktívny prostriedok dištančného mínovania. Tiež sú k dispozícii zápalné hlavice určené na ničenie skladov paliva alebo iných horľavých cieľov, vrátane zakladania lesných požiarov. Každá raketa Mk-I nesie približne 100 kilogramovú bojovú hlavicu.
Porovnávacie ukážky indického raketometu Pinaka a ruského Smerč (India má 42 kusov) pre verejnosť:
V núdzi alebo dlhšie trvajúcich vojnových konfliktoch môže raketomet použiť namiesto indickej munície kalibru 214 mm aj 122 mm muníciu, akú vyrábalo a používalo aj Slovensko. Aktuálne však prichádzajú z Indie správy o masovej výrobe rakiet kalibru 214 mm.
Pinaka Mk-II má už dostrel 60 až 75 kilometrov, zachováva si rozmanitosť hlavíc používaných v Mk-I, ale pridáva možnosti presného navedenia. Vďaka zabudovaniu družicového systému GPS a inerciálneho navigačného systému môže Mk-II zasahovať ciele so zvýšenou presnosťou, čo zaisťuje značnú efektivitu paľby a znižuje vedľajšie škody na bojisku.
Dňa 14.11.2024 bola úspešne otestovaná presne navádzaná raketa Guided Pinaka Rocket s dostrelom 75 km. Video obsahuje zábavný moment s potenciálnym nahradením archívnych (vintage) raketometov M270 MLRS, ktorých má ešte zopár vo výzbroji Francúzsko. Použitie takejto vinárskej terminológie má význam aj keď ide o zbrane.
Bežne sa hovorí o tom, že na ďalšie rozšírenie schopností Pinaky je v súčasnosti vo vývoji Extended Range Guided Pinaka (ER-Pinaka) s plánovaným dostrelom až 90 kilometrov. Cieľom tohto pripravovaného variantu je poskytnúť rovnakú vysokú presnosť na dlhšie vzdialenosti a zvýšiť flexibilitu platformy. Po predpokladanom dosiahnutí dostrelu 90 km bude zrejme nasledovať zavedenie rakiet s dostrelom 120 km a 300 km, resp. objavili sa správy o vývoji rakiet s náporovým motorom, ktoré by mali priebežne dávať dostrel 225-250 km. Ani 75 km, ale nie je málo. Dosť, aby to vzbudilo záujem Francúzska. Klasikou žánru by však bol prípadný záujem Veľkej Británie. Zatiaľ však musí stačiť, že brigádny generál Stephane Richou z francúzskej armády potvrdil pre Asian News International, že Francúzsko zvažuje raketomety Pinaka ako súčasť širšieho hodnotenia zahŕňajúceho špičkové systémy raketového delostrelectva. “Hodnotíme viachlavňový raketomet Pinaka, pretože takýto systém potrebujeme,” uviedol brigádny generál Richou. Jeho ďalšie komentáre podčiarkujú strategický záujem Francúzska o výkon, prispôsobivosť a nákladovú efektívnosť raketometu Pinaka.
V skutočnosti sú francúzski generáli v Indii neustále a už niekoľko mesiacov monitorujú raketomety Pinaka. Pred 8 mesiacmi sa toho osobne zúčastnil aj náčelník generálneho štábu francúzskej armády Pierre Schill:
Predtým boli raketomety exportované do Arménska, ktoré je najväčším odberateľom indických zbraní na svete. Kúpilo aj samohybné a ťahané delostrelecké systémy kalibru 155 mm. A čuduj sa svete aj systémy protivzdušnej obrany Akash. Súbežne s dodávkou posledných z 24 objednaných delostreleckých raketometov Pinaka tak Arménsko v novembri 2024 dostalo aj prvé protilietadlové systémy Akash.
Počul niekto na Slovensku o ich existencii? Nie, pretože ľudia musia viac počúvať o mnohovektorovom smerovaní Slovenska, jeden z obľúbených evergreenov R. Fica. Aj v tomto prípade však robí presný opak toho, čo hovorí. Pritom súčasný minister obrany R. Kaliňák by sa v Indii celkom dobre vynímal, mohol by im tam zatancovať techno pre video typu “Nájdi dva rozdiely”. Arménsko však za slušnú cenu získalo relatívne silnú výzbroj, ktorá ani zatiaľ nemusí byť najdokonalejšia na svete. Kupuje si však priazeň a ochranu Indie, jedného z najvplyvnejších štátov sveta. Silnej ekonomiky s najväčším počtom obyvateľov. A generačnými tradíciami mierovej diplomacie, India bola počas studenej vojny dlho predsedajúcim štátom Hnutia nezúčastnených krajín.
Osudom Slovenska však bola kúpa izraelských systémov, proti ktorej nemalo zmysel zabojovať. Potreba systémov PVO bola vyjadrená masmédiami v spravodajstve o ukrajinskom bojisku. Onedlho nám však súčasná vojna môže pripadať ako bitka kamennými sekerami. Moderné systémy PVO môžu byť v dohľadnej dobe zničené rojmi dronov riadenými umelou inteligenciou.
Je však aj možnosť, že tie slovenské sa po dodaní rýchlo pokazia. Aktuálne sa to má podľa bývalého ministra obrany J. Naďa týkať aj hlavňových systémov PVO Mantis darovaných Nemeckom. Uviedol, že už sú v sklade. Prekvapilo by niekoho, ak by sa dňa 10.5.2024 ocitli na Ukrajine? Prehliadku z Červeného námestia bude treba budúci rok pozerať nalačno a predĺžiť si fasting do konca víkendu. Ušetríme na drahých potravinách aj potenciálne aj zdravotnej starostlivosti.
Poznámka J. Naďa týkajúca sa Mantisu nasledovala v čase 19:00. Podľa dostupných informácií ide o jediné dva systémy, ktoré kedy boli vyrobené a Nemecko ich darovalo Slovensku. Je tak rovnako otázne, či má zmysel hovoriť o ich hodnote na úrovni 240 miliónov Eur, aj keby prišli nové:
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Francúzsko zvažuje indické raketomety Pinaka, plus bonus k slovenskej PVO appeared first on Armádny magazín.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.