Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Hydratuje kola lepšie ako voda? Škótski vedci zverejnili rebríček, ktorému je ťažké uveriť

Pravdepodobne neexistuje na svete odborník na výživu, ktorý by neodporúčal pitie vody. A predsa to nie je nápoj, ktorý vedie rebríček najlepších hydratačných tekutín pre ľudský organizmus. V skutočnosti voda nie je ani na stupňoch víťazov tejto klasifikácie. Predbehli ju okrem iných… Cola. Voda je život. Tento truizmus sa oplatí zopakovať – najmä tým najmladším, […]
Menej ako 1 min. min.

Pravdepodobne neexistuje na svete odborník na výživu, ktorý by neodporúčal pitie vody. A predsa to nie je nápoj, ktorý vedie rebríček najlepších hydratačných tekutín pre ľudský organizmus. V skutočnosti voda nie je ani na stupňoch víťazov tejto klasifikácie. Predbehli ju okrem iných… Cola.

Voda je život. Tento truizmus sa oplatí zopakovať – najmä tým najmladším, ktorí majú k tomuto prírodnému nápoju mimoriadny odpor. Kým sa však my dohadujeme o tom, koľko vody denne vypiť, či je zdravšie piť perlivú vodu alebo nie, či je lepšie piť minerálku alebo demineralizovanú vodu, škótski vedci bez mihnutia oka odsunuli tento nápoj na vzdialené desiate miesto ako najlepší hydratačný nápoj. Ktoré tekutiny sú pre nás v lete užitočnejšie? A dá sa to vôbec takto povedať? Vysvetľujeme.

Voda podľa vedcov

Ako sme už spomenuli, neexistuje odborník na výživu, ktorý by vodu považoval za nezdravý nápoj v akomkoľvek zmysle. Iná vec je, ako voda ovplyvňuje úroveň hydratácie organizmu. V tejto súvislosti už vieme, že neutrálna tekutina je vhodnejšia ako tekutina s malým množstvom pridaného cukru, bielkovín alebo tuku. Na tomto princípe sú založené izotonické nápoje, ktoré sú obľúbené u športovcov. Aj ony predbehli vodu v rebríčku najlepších hydratačných nápojov.

Znamená to, že sladké nápoje sú zdravšie ako voda? Samozrejme, že nie. Parameter, ktorý skúmali vedci zo škótskej univerzity v St Andrews, bol veľmi úzky a prísny a mal by sa brať buď výskumne, alebo symbolicky. Žiadny lekár so zdravým rozumom by nám neodporúčal vypiť osem pohárov koly denne, aj keď v konečnom dôsledku hydratuje lepšie ako voda. Takáto rutina by nás rýchlo priviedla – v lepšom prípade – k liečbe cukrovky a iných ochorení.

Najlepšie hydratačné nápoje

Škótski vedci skúmali, ako konkrétny nápoj ovplyvňuje úroveň hydratácie v ľudskom tele do štyroch hodín po jeho vypití. Potom ich zoradili od najlepšie hydratujúcich po najmenej efektívne. Výsledok bol nasledovný:

Odstredené mlieko.

Orálne rehydratačné prípravky

Plnotučné mlieko.

Pomarančový džús.

Coca-cola.

Diétna kola.

Studený čaj.

Horúci čaj.

Izotonické nápoje.

Neperlivá voda.

Perlivá voda.

Ľahké pivo.

Káva.

Údaje z akademického časopisu The American Journal of Clinical Nutrition citoval portál plenum.sk

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie