Vai al contenuto
Capital.com – Ticker Tape Widget

Mostra altro...

Selettori generici
Solo corrispondenze esatte
Cerca nel titolo
Cerca nei contenuti
Selettori del tipo di post
Menu

Títo škodcovia napádajú v septembri aj krušpán. Pripravte si špeciálny postrek ešte dnes

30.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aRTI01). Vijačka krušpánová má niekoľko generácií ročne a septembrový nárast jej aktivity je často jednou z posledných fáz jej životného cyklu pred zimou. Počas tohto obdobia si larvy potrebujú nazbierať dostatok energie na prežitie chladných mesiacov, čo znamená, že zimostráz môže byť zbavený takmer všetkých listov len za niekoľko […]
Meno di 1 minuto. min.

30.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aRTI01).

Vijačka krušpánová má niekoľko generácií ročne a septembrový nárast jej aktivity je často jednou z posledných fáz jej životného cyklu pred zimou. Počas tohto obdobia si larvy potrebujú nazbierať dostatok energie na prežitie chladných mesiacov, čo znamená, že zimostráz môže byť zbavený takmer všetkých listov len za niekoľko hodín. Zistite, ako reagovať, keď zbadáte vijačku krušpánovú, a dozviete sa o účinných postrekoch, ktoré ich vašu záhradu rýchlo zbavia.

Vijačka krušpánová je invázny druh, ktorý sa do Európy dostal z Ázie.
Foto: shutterstock/aRTI01

Kedy sa vijačka krušpánová objavuje na buxuse?

Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) je nebezpečný škodca, ktorý napáda zimostrázové kríky v záhradách a parkoch a spôsobuje na nich vážne škody. Prvé príznaky jeho výskytu na zimostrázoch sa objavujú už na jar, keď začnú stúpať teploty a z vajíčok nakladených na spodnú stranu listov sa vyliahnu larvy. Potom začnú svoju ničivú činnosť, intenzívne sa živia listami zimostrázu, čo vedie k ich rýchlemu uschnutiu a úhynu.

Tým sa však problémy majiteľov záhrad nekončia. Vijačka krušpánová je viacgeneračný hmyz, čo znamená, že má niekoľko vývojových cyklov počas jednej sezóny. Po jarnom napadnutí sa môže znovu objaviť v lete a tiež v septembri, keď dospelý hmyz kladie ďalšie vajíčka. V septembri môže byť aktivita vijačky obzvlášť nebezpečná, pretože larvy sa pred zimou intenzívne živia, aby si vytvorili energetické zásoby na chladné obdobie.

Keď si myslíte, že rastliny prežili letný útok, vijačky môžu kríky buxusu znovu osídliť, čím sa škody ešte zhoršia a spôsobia ešte väčšie straty. Preto je mimoriadne dôležitá jesenná kontrola a monitorovanie rastlín, aby ste včas odhalili a čelili opätovnému útoku tohto nebezpečného škodcu. Odstránením napadnutých častí rastlín a použitím správnych insekticídov obmedzíte škody a zabránite úplnému zničeniu buxusov.

Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú larvy vijačky krušpánovej.
Foto: shutterstock/vvoe

Ako reagujete, keď vidíte vijačku krušpánovú?

Prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť, je presná identifikácia vijačky krušpánovej. Dospelý hmyz je biely s hnedým lemom na krídlach. Vyskytujú sa však aj tmavšie, úplne hnedé formy. Ich larvy sú svetlozelené s čiernymi pruhmi a bielymi bodkami. Môžu dosiahnuť dĺžku až 4 cm. Zvyčajne žijú na spodnej strane listov zimostrázu alebo vo vnútri hustých kríkov, kde sa živia listami.

Ako reagujete, keď vidíte vijačku? Po identifikácii škodcu vykonajte dôkladné posúdenie škôd. Musíte skontrolovať, aké rozsiahle je poškodenie a či vijačka krušpánová napadla len časť kríka alebo celú rastlinu. Ak to robíte pravidelne od jari do jesene, môžete rýchlo zistiť prvé príznaky žeru lariev, ako je žltnutie listov, tvorba pavučín alebo suché, poškodené časti kríkov.

Ak poškodenie ešte nie je rozsiahle, zvážte ručné odstraňovanie lariev a húseníc vijačky krušpánovej z kríkov. Najlepšie je to urobiť ráno alebo večer, pretože vtedy je hmyz menej aktívny. Môžete ich zbierať ručne alebo ich striasť na podloženú plastovú fóliu. Ide o ekologickú metódu, ktorá dobre funguje pri menších výsadbách alebo pri nízkom stupni zamorenia.

Prvé príznaky napadnutia larvami predstavujú žltnutie listov, tvorba pavučín alebo suché, poškodené časti kríkov.
Foto: shutterstock.com/Lisa-S

Účinný postrek proti vijačke, ktorý odporúčajú záhradníci

Biologické prípravky obsahujúce baktériu Bacillus thuringiensis sú veľmi účinné pri kontrole lariev vijačky krušpánovej. Prípravky tohto druhu sú menej škodlivé pre životné prostredie a môžu sa používať v záhradách, v ktorých sa nepoužívajú chemikálie, napríklad v ekologickom poľnohospodárstve.

Treba však poznamenať, že mnohí záhradníci odporúčajú používať postreky pre domácnosť, ktoré dobre fungujú aj proti vijačke krušpánovej. Patrí medzi ne roztok jedlej sódy a prostriedku na umývanie riadu. Pripravíte si ho veľmi jednoduchým spôsobom:

Ingrediencie:

1 liter vody,

1 PL jedlej sódy,

1 PL prostriedku na pranie

Príprava:

Nalejte vodu do fľaše s rozprašovačom.

Pridajte sódu bikarbónu a prostriedok na umývanie riadu.

Dôkladne premiešajte, aby sa zložky spojili.

Použitie:

Pri postreku rastlín venujte osobitnú pozornosť spodným stranám listov a vnútorným častiam kríkov, kde sa často ukrývajú larvy vijačky krušpánovej. Najlepšie je postrekovať skoro ráno alebo neskoro večer, aby ste sa vyhli priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže zriediť účinnosť roztoku. Postrek opakujte každých 7 až 10 dní, kým príznaky škodcu nezmiznú.

Jedlá sóda pôsobí ako alkalické činidlo, ktoré mení pH povrchu listov, čím odpudzuje škodcov. Tekutina na umývanie riadu pôsobí ako povrchovo aktívna látka, ktorá pomáha roztoku lepšie priľnúť k listom a účinnejšie likvidovať škodcov.

Na odstránenie vijačky krušpánovej použite postrek z jedlej sódy.
Foto: shutterstock/Zerbor

Postrek proti vijačke so sivým mydlom

Ingredienti

100 g sivého mydla

5 litrov teplej vody

Príprava:

Rozpustite sivé mydlo v teplej vode a miešajte, kým sa úplne nerozpustí.

Roztok prelejte do fľaše s rozprašovačom a aplikujte každých 7-10 dní.

Mastné kyseliny v sivom mydle pôsobia ako insekticíd a ničia nielen vijačku krušpánovú, ale aj iných škodcov, ako sú vošky a roztočce. Mydlo vytvára na povrchu listov ochrannú vrstvu, ktorá sťažuje prístup škodcov k rastline.

Postrek zo sivého mydla pôsobí nielen proti vijačke, ale aj voškám a roztočcom.
Foto: shutterstock/Svetlyachock

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Proti tomuto postreku nemá vijačka krušpánová žiadnu šancu. Nastrúhajte a hoďte do vody

Domáci postrek proti vijačke krušpánovej. Zmiešajte, povarte a nastriekajte na vetvičky

La posta Títo škodcovia napádajú v septembri aj krušpán. Pripravte si špeciálny postrek ešte dnes è apparso per primo Passione in te.

Ti è piaciuto l'articolo? Sostieni SIA NEWS!

Il tuo sostegno ci aiuterà a continuare il funzionamento e lo sviluppo del sistema SIA NEWS.
Grazie per tutto il vostro supporto.

Inserisci un importo valido.
Grazie per il vostro supporto.
Impossibile elaborare il pagamento.
revolut banner

Categorie

it_IT