Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Izrael a Hamas sa rámcovo dohodli na prímerí v Gaze, teraz dojednávajú detaily

Izrael a teroristické hnutie Hamas dosiahli rámcovú dohodu na prímerie vo vojne v Pásme Gazy a na prepustenie rukojemníkov a teraz rokujú o tom, ako ju realizovať. Napísal to komentátor denníka Washington Post (WP) s odvolaním sa na svoj zdroj. Kľúčovým pokrokom v rokovaní je podľa neho súhlas oboch strán konfliktu s dočasnou správou Pásma […]
Menej ako 1 min. min.

Izrael a teroristické hnutie Hamas dosiahli rámcovú dohodu na prímerie vo vojne v Pásme Gazy a na prepustenie rukojemníkov a teraz rokujú o tom, ako ju realizovať. Napísal to komentátor denníka Washington Post (WP) s odvolaním sa na svoj zdroj.

Kľúčovým pokrokom v rokovaní je podľa neho súhlas oboch strán konfliktu s dočasnou správou Pásma Gazy silami podporovanými Palestínskou autonómiou v druhej etape plánovaného trojfázového prímeria.

Stanica CNN sa prvýkrát od začiatku izraelskej ofenzívy dostala do Rafahu

Komentátor denníka David Ignatius s odvolaním sa na vysokopostaveného amerického činiteľa napísal, že “rámec je dohodnutý” a obe znepriatelené strany teraz rokujú o podrobnostiach, ako dohodu naplniť.

V tejto súvislosti však poznamenáva, že hoci konečná dohoda sa zdá byť na dosah, nebude uzavretá hneď, pretože doladenie všetkých detailov bude nejaký čas trvať.

USA sú opatrne optimistické v súvislosti s rokovaniami o prímerí v Pásme Gaze

Tri fázy prímeria

Dohoda, ktorej hlavné body predstavil už koncom mája americký prezident Joe Biden, predpokladá vyriešenie konfliktu v troch fázach. V prvej fáze by bol vyhlásený pokoj zbraní na šesť týždňov, počas ktorých by palestínske hnutie Hamas prepustilo 33 izraelských rukojemníkov vrátane všetkých žien a mužov starších ako 50 rokov a všetkých zranených.

Izrael by výmenou prepustil stovky Palestínčanov z izraelských väzníc a stiahol svoje jednotky z husto obývaných oblastí pásma k jeho východnej hranici. Na území by začala vo veľkom prúdiť humanitárna pomoc, boli by opravené nemocnice a odpratané trosky budov.

Mal by existovať jednotný postoj. Španielsky premiér na summite NATO odmietol dvojaké štandardy v otázke Gazy

“Kameňom úrazu bol prechod (z prvej do druhej fázy), v ktorej by Hamas prepustil vojakov, ktorí zostali v zajatí, a obe strany by sa dohodli na ‘trvalom ukončení vojnových akcií‘ a ‘úplnom stiahnutí izraelských síl z Gazy,” napísal Ignatius.

Obe strany sa až doteraz obávali, že tá druhá využije prvú fázu prímeria na prezbrojenie a na návrat do boja. A Izrael chcel istotu, že dosiahne svoj primárny cieľ, ktorým je odstavenie Hamasu od moci.

Dočasná správa 

Kľúčovým posunom je tak podľa komentátora to, že Izrael aj Hamas teraz naznačili, že súhlasí s plánom “dočasnej správy”, ktorá má začať fungovať so začiatkom druhej fázy, počas ktorej by Gaze nevládol ani Hamas, ani Izrael.

Bezpečnosť by zabezpečovali sily vycvičené Spojenými štátmi a podporované umiernenými arabskými spojencami, ktoré by sa regrutovali z jadra asi 2500 stúpencov palestínskej samosprávy v Gaze, ktoré už izraelské úrady preverili.

Hamas sprostredkovateľom oznámil, že je “pripravený vzdať sa právomocí v prospech usporiadania dočasnej správy”, povedal WP americký činiteľ.

V bojoch už padlo alebo sa zranilo vyše 60 percent bojovníkov Hamasu, tvrdí Galant

Hamas, ktorý USA a EÚ označujú za teroristickú organizáciu, sa v Pásme Gazy chopil moci po krvavom puči na úkor palestínskej samosprávy ovládanej hnutím Fatah v roku 2007. Odvtedy k sebe obe palestínske skupiny chovajú nepriateľstvo, Hamas na území Gazy nevypísal voľby a zaviedol režim pevnej ruky.

Obe strany majú motiváciu na ukončenie bojov

Ignatius vo svojom článku tiež poznamenal, že obe bojujúce strany, Izrael aj Hamas, majú motiváciu na ukončenie bojov. Izrael môže mať po deviatich mesiacoch vojny záujem na tom, aby pripravil svoje sily na možnú konfrontáciu s Iránom a jeho spojencami.

Izrael podnikol raziu v sídle úradu OSN v Gaze, ktoré podľa armády využíval Hamas

Cituje tiež iného amerického činiteľa, podľa ktorého je Hamas vo svojich podzemných úkrytoch v “biednom stave” a dochádza mu munícia a zásoby. Čelí tiež silnejúcemu tlaku zo strany sužovaných palestínskych civilistov, ktorí čoraz hlasnejšie požadujú vyhlásenie prímeria.

O konečných podmienkach dohody tento týždeň rokuje v Dauhe aj v Káhire delegácia vedená šéfmi izraelských tajných služieb so sprostredkovateľmi zo Spojených štátov, Kataru a Egypta.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie