Hnutí ANO se ve volebních průzkumech dlouhodobě drží na prvním místě, přičemž vede o parník. V listopadu by podle modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS získalo 33,7 procenta. Agentura NMS Market Research ve stejném měsíci hovořila o 35,3 procenta hlasů, a Kantar dokonce o 37 procentech, což už lze označit za vskutku obří náskok.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proud urážek ve Sněmovně. Babiš se ostře pustil do Fialy. Ministři na protest odešli ze sálu
Nárůst preferencí nejsilnějšího opozičního hnutí mimo jiné ukazuje, že Babišův sen o jednobarevné vládě už není zas tak nereálný, jako byl před volbami 2021 nebo 2017. Představitelé ANO na rozdíl od minulého a předminulého volebního období nemají vládní odpovědnost, takže se o to více mohou soustředit na mobilizaci voličů.
Alena Schillerová tak činí hlavně prostřednictvím svých výstupů ve Sněmovně a na sociálních sítích v čele s TikTokem. Karel Havlíček se nově pokouší o nemožné – jako předpokládaný pražský lídr se bude snažit získat důvěru většího počtu voličů z hlavního města, v němž se ANO tradičně příliš nedaří. A Andrej Babiš? Ten se během kampaně opět chopí role stranického maskota a znovu objede celou republiku.
Hnutí jen pro seniory? Iluze
Obzvlášť zmíněná ústřední trojice má ve srovnání se svou politickou konkurencí opravdu zmáknutý marketing. ANO si jako jedna z mála českých stran plně uvědomuje obrovskou sílu sociálních sítí a nových trendů. Ono už také dávno nelze říct, že Babiše a spol. volí v drtivé většině jenom senioři a lidé bez vysokoškolského vzdělání či maturity.
Hnutí ANO rovněž hrají do karet mnohé přešlapy i nesplněné sliby současné vládní koalice, která svým působením zklamala mnoho svých podporovatelů. Naproti tomu – kdo si dneska vzpomene na průšvihy Babišovy administrativy z covidových časů či na kontroverze okolo kauz, jako byly nahrávky hovorů s redaktorem MF Dnes, Čapí hnízdo či spor se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) ohledně spolupráce s StB.
Poslední jmenovaný případ mediálně ožil letos v říjnu, když slovenské ministerstvo vnitra uvedlo, že Babiš s StB vědomě nespolupracoval, načež obě strany uzavřely smír. Sice pak následovala odezva ÚPN a některých analytiků, že je Babiš jako agent evidován oprávněně a že rozhodnutí slovenského resortu vnitra bylo účelové a politické. Uběhlo však pár dnů a spor opět upadl v zapomnění.
Už se staly i podivnější věci
Za rok se toho může stát ještě hodně. Aby ANO po volbách získalo trojciferný počet poslanců, bude muset zcela jistě překonat 40procentní hranici. Naprosto stěžejní pak bude množství propadlých hlasů. V roce 2021 jich bylo přes milion. Kolik jich bude v roce 2025? Těžko předpovídat.
Proklouznou do Sněmovny Piráti? A jak to bude s komunisty (respektive hnutím Stačilo!), SOCDEM či Přísahou? Černým koněm voleb a zároveň konkurentem ANO by mohli být také Motoristé, pokud naplno využijí popularity Filipa Turka. S každým dalším subjektem, který se přehoupne přes pět procent, samozřejmě klesá šance, že ANO jednobarevný kabinet sestaví.
Stejně tak pro ANO může být kontraproduktivní, pokud bude hrát až moc kartu catch-all-party, tedy roli „strany pro všechny“. Mohlo by se pak stát, že určitý podíl voličů raději sáhne po nějaké neparlamentní protestní straně, protože se jim ANO bude zdát málo úderné. Zlomit vaz by však „aňákům“ mohl i opak, tedy přespříliš agresivní kampaň, která by část naštvaných voličů mohla donutit dát druhou a poslední šanci Spolu.
Uskutečnění snu o příští vládě, která se i bez ODS zbarví celá do modra, bude tedy pro Babiše ještě velkým oříškem. Na druhou stranu… V české politice už možná došlo i k podivnějším věcem.
VIDEO: Diskuse Karla Havlíčka a Jana Skopečka v Partii
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.