Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Kyjev zakladá novú dobrovoľnícku légiu určenú pre Ukrajincov žijúcich v Európe

Ukrajinské ozbrojené sily spustili nový projekt, ktorého cieľom je prilákať do armády mužov, ktorí sú v odvodovom veku a žijú v zahraničí, najmä v Európe. Ide o ďalší z krokov, ktorými sa Kyjev snaží doplniť svoje sily na frontových líniách. Informuje o tom agentúra AFP a portál Notes from Poland. Kyjev zriaďuje takzvanú Ukrajinskú légiu po […]
Menej ako 1 min. min.

Ukrajinské ozbrojené sily spustili nový projekt, ktorého cieľom je prilákať do armády mužov, ktorí sú v odvodovom veku a žijú v zahraničí, najmä v Európe. Ide o ďalší z krokov, ktorými sa Kyjev snaží doplniť svoje sily na frontových líniách. Informuje o tom agentúra AFP a portál Notes from Poland.

Kyjev zriaďuje takzvanú Ukrajinskú légiu po viac ako dvoch rokoch tvrdých bojov, ktoré významne vyčerpali ľudské zdroje Ukrajiny. Nová légia má byť zameraná na ukrajinských mužov žijúcich v Európe, najmä v Nemecku a Poľsku, v ktorom sa zdržiava najväčšie množstvo ukrajinských utečencov.

Krajiny NATO pošlú Ukrajine desiatky systémov protivzdušnej obrany, oznámil Biden

Pred vypuknutím vojny na Ukrajine sa v iných európskych krajinách nachádzali státisíce ukrajinských mužov. Toto číslo sa ešte zvýšilo po ruskej invázii vo februári 2022, keď množstvo mužov Ukrajinu opustilo, a to napriek zákazu odísť z krajiny, ktorý je platný od prvého dňa invázie. Podľa odhadov sa len v Poľsku nachádza viac ako 300-tisíc Ukrajincov v odvodovom veku.

“Vyzývame všetkých Ukrajincov v Európe, aby sa pridali k Ukrajinskej légii. Váš prínos je v našom boji za slobodu a nezávislosť neoceniteľný,” oznámil v utorok večer ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Príslušníci novej légie podľa neho absolvujú tréning v Poľsku a pridelia im najlepšie vybavenie od západných spojencov.

Vznik novej jednotky je súčasťou obrannej dohody, ktorú v pondelok uzavrel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s poľským premiérom Donaldom Tuskom.

Zelenskyj pricestoval do Poľska. Ukrajina a Poľsko podpísali bezpečnostnú dohodu

Ukrajina tento rok prijala viacero opatrení, ktorými sa snaží mužov žijúcich v zahraničí presvedčiť, aby sa vrátili do vlasti a vstúpili do armády. Okrem motivujúcich opatrení, akým je Ukrajinská légia, prijal Kyjev aj reštriktívne kroky.

Príkladom je pozastavenie konzulárnych služieb pre ukrajinských mužov žijúcich v zahraničí a rozšírenie zákazu opustiť Ukrajinu aj na mužov s trvalým pobytom v zahraničí. Ukrajinský parlament taktiež v máji prijal zákon, ktorým sa znížil minimálny odvodový vek z 27 na 25 rokov.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie