Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ľudia z Macronovho tábora sa stretávali s Le Penovou i Bardellom. Ten bojuje proti krajnej pravici

Tábor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tvrdí, že zo všetkých síl bojuje proti krajnej pravici, oslabil tento týždeň článok denníka Libération, kde sa píše o stretnutiach a večeriach predstaviteľov Macronovej strany Obroda s Marine Le Penovou a Jordanom Bardellom – lídrami krajne pravicového Národného združenia. Jedným z hostí bol aj francúzsky expremiér Édouard Philippe, ktorý priznal, […]
Menej ako 1 min. min.

Tábor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tvrdí, že zo všetkých síl bojuje proti krajnej pravici, oslabil tento týždeň článok denníka Libération, kde sa píše o stretnutiach a večeriach predstaviteľov Macronovej strany Obroda s Marine Le Penovou a Jordanom Bardellom – lídrami krajne pravicového Národného združenia.

Jedným z hostí bol aj francúzsky expremiér Édouard Philippe, ktorý priznal, že v decembri minulého roka sa v Paríži zúčastnil na večeri za účasti Le Penovej.

Hlboké nezhody

Informoval o tom v stredu francúzsky denník Le Monde, ktorý pripomenul, že s Philippom sa počíta ako s protikandidátom Le Penovej v prezidentských voľbách v roku 2027. Philippe by mal byť kandidátom tzv. republikánskeho tábora.

Philippe v rozhovore v televízii TF1 priznal, že bol na večeri, kde bola aj Le Penová. Dodal, že sa spolu rozprávali, pričom “si uvedomili”, že majú medzi sebou “veľmi hlboké nezhody v mnohých témach”.

Macron vyzval na vznik koalície strán hlásiacich sa k republikánskym hodnotám. Vylúčil krajnú pravicu

Le Penová v stredu v príhovore k poslancom RN zvoleným v predčasných voľbách do francúzskeho parlamentu večeru s Philippom bagatelizovala, keď vyhlásila: “Chodím na večere s mnohými ľuďmi, nič na tom nie je”.

Viacerí predstavitelia koalície strán podporujúcich prezidenta Emmanuela Macrona, do ktorej patrí aj Philippova strana Horizonty (Horizons) v stredu vyjadrili ľútosť v súvislosti so stretnutím s Le Penovou a označili ho za “zlý signál”.

“Medzi nami a krajnou pravicou je neprekonateľná priepasť” a “je zlým signálom pre krajinu, že sa znásobujú znaky ústretovosti smerom k nim,” vyhlásil predseda Demokratického hnutia (MoDem) François Bayrou v televízii BFM po tom, čo sa spočiatku snažil situáciu zmierniť vyhlásením, že “nezasahuje do časového harmonogramu a zoznamu hostí, ktorí si dohadujú večere”.

Neškodná večera

Kým parížsky komunálny poslanec Sylvain Maillard, ktorý viedol klub “macronistickej” strany Obroda v Národnom zhromaždení, v rozhovore pre Radio J uviedol, že stolovať s Le Penovou “je neškodné”, ministri dosluhujúcej vlády Aurore Bergéová a Gérald Darmanin uviedli, že by pozvanie na takú večeru odmietli.  

Christoph Béchu, ktorý je ministrom pre ekologickú transformáciu a druhým mužom v Philippom založenej strane Horizonty, si myslí, že “nikdy nezaškodí vedieť, kto sú vaši politickí protivníci”.

Hlavnými odporcami vstupu Ukrajiny do NATO sú USA a Nemecko, tvrdí Macron

Argumentoval tiež, že Philippe sa “od tejto slávnej večere” nijako nezmenil a naďalej odmieta spoluprácu s krajne pravicovým RN i krajne ľavicovým Nepoddajným Francúzskom.

Podpredseda RN Sébastien Chenu v rozhovore pre RTL vyhlásil, že neznáša “policajný dohľad. V demokracii si môžete dať večeru, s kým chcete”. Dodal, že keď Philippe večeria s Le Penovou, “aspoň nemám pocit, že sme škodná.”

Podľa denníka Le Monde bol hosťom na jednej z takýchto večerí aj minister obrany Sébastien Lecornu.

Ako napísal Le Monde, tieto tajné stretnutia sa údajne konali v parížskom dome Thierryho Solra, bývalého politického poradcu Emmanuela Macrona, ktorý je stále v kontakte s Elyzejským palácom.

Tento bývalý poslanec za stranu Republikáni, ktorý bol niekoľkokrát odsúdený, má povesť osoby, ktorá si udržiava veľmi rozsiahlu sieť kontaktov v politike. Aj večer po prvom kole predčasných parlamentných volieb – 30. júna – bol údajne prítomný v Elyzejskom paláci, aby s Macronom analyzoval ich výsledky.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie