Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Mimovládky sa búria, ale môžu si za to samy. Ficova vláda prijala nový dokument regulujúci úlohy a právomoci mimovládnych neziskových organizácií.

www.slovanskenoviny.sk/rss Občianska spoločnosť vraj nebude môcť rozhodovať, kto ju bude zastupovať a v jej mene kontrolovať prípravu a implementáciu eurofondov. Podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) Marcel Zajac tak reagoval na dokument Uplatňovanie princípu partnerstva v oblasti politiky súdržnosti Európskej únie v podmienkach Slovenskej republiky. Včera ho […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Občianska spoločnosť vraj nebude môcť rozhodovať, kto ju bude zastupovať a v jej mene kontrolovať prípravu a implementáciu eurofondov. Podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) Marcel Zajac tak reagoval na dokument Uplatňovanie princípu partnerstva v oblasti politiky súdržnosti Európskej únie v podmienkach Slovenskej republiky. Včera ho prijala vláda.

“Štát doteraz vždy akceptoval Komoru mimovládnych neziskových organizácií, teda reprezentantov najväčších platforiem občianskeho sektora v SR, ako ten orgán, prostredníctvom ktorého sa vyberali zástupcovia mimovládnych neziskových organizácií napríklad do monitorovacích výborov. Systém fungoval bez problémov roky,” povedal Zajac. Vláda sa podľa neho teraz rozhodla pre radikálnu zmenu. Za proces výberu bude zodpovedný štát.

Mimovládky by stále chceli vládnuť, ale sú to predsa mimovládky

Zmena pravidiel bola podľa Zajaca na rokovaní vlády podporená klamlivými argumentmi. “Vraj mimovládok je veľa, nevedia sa dohodnúť na nomináciách, tak to za sektor bude robiť pani splnomocnenkyňa. Toto je čistá lož,” podotkol.

Mimovládne neziskové organizácie krok vlády vnímajú ako vážny zásah do politiky partnerstva sektorov. Listom sa preto obrátili na Splnomocnenkyňu vlády SR pre občiansku spoločnosť Simonu Zacharovú. V liste ju žiadajú o stretnutie. O stretnutie požiadali aj Zastúpenie Európskej komisie v SR.

Vláda má rozhodovať a vládnuť

Vláda zmenu pravidiel odôvodňovala nedostatkami. “Je nevyhnutné do tohto systému priniesť otvorenosť, transparentnosť a nastaviť jednoznačné procesné kritériá,” napísalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v materiáli, ktorým sa vláda zaoberala.

/ MNO / MIRRI SR / HD /

Príspevok Mimovládky sa búria, ale môžu si za to samy. Ficova vláda prijala nový dokument regulujúci úlohy a právomoci mimovládnych neziskových organizácií. je zobrazený ako prvý na .

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie