Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nikto zvonka nemôže zablokovať vstup Ukrajiny do NATO, povedal poľský prezident

Poľský prezident Andrzej Duda v stredu vyhlásil, že nikto okrem Ukrajincov a členských štátov Severoatlantickej aliancie nemôže rozhodnúť o tom, či Ukrajina vstúpi do tohto obranného zoskupenia. Uviedol to pred začiatkom hlavného programu summitu NATO vo Washingtone, informuje agentúra PAP. Rozhodnutie o členstve Ukrajiny môžu podľa Andreja Dudu učiniť jedine členovia NATO a občania Ukrajiny, ktorí […]
Menej ako 1 min. min.

Poľský prezident Andrzej Duda v stredu vyhlásil, že nikto okrem Ukrajincov a členských štátov Severoatlantickej aliancie nemôže rozhodnúť o tom, či Ukrajina vstúpi do tohto obranného zoskupenia. Uviedol to pred začiatkom hlavného programu summitu NATO vo Washingtone, informuje agentúra PAP.

Rozhodnutie o členstve Ukrajiny môžu podľa Andreja Dudu učiniť jedine členovia NATO a občania Ukrajiny, ktorí majú podľa neho v tejto otázke jasno a vyslovujú sa v prospech veci.

Šéf Európskej rady považuje Orbánovu “mierovú misiu” do Moskvy za politickú chybu

“Nikto zvonka nemôže zablokovať takéto rozhodnutie, nikto okrem krajín NATO, ktoré rozhodujú o tom, či daná krajina môže vstúpiť do Aliancie, a spoločnosti tohto štátu, ktorá demokratickým spôsobom určuje smerovanie svojej politiky,” uviedol poľský prezident.

Zároveň vyjadril nádej, že lídri na prebiehajúcom summite dokážu, že cesta Ukrajiny k členstvu v NATO je “nezvratná”. Podľa nemenovaných zdrojov táto pasáž zaznie v záverečnom vyhlásení, na ktorom sa lídri zhodli. Konečné rozhodnutie však podľa Dudu prináleží Ukrajincom.

Viac techniky pre Ukrajinu znamená, že nám nezostane dosť, povedal Pellegrini o rozhodnutí NATO

Dodal tiež, že v rámci Aliancie sa diskutuje iba o tom, “kedy sa (Ukrajina) pripojí, nie či sa pripojí” do jej štruktúr. Zdôraznil však, že na to, aby sa mohla stať členom s rovnakými právami ako majú ostatné členské štáty NATO, je potrebné, aby skončila vojna proti Rusku.

Ak by Ukrajina vstúpila už teraz, vzťahoval by sa na ňu článok 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí o kolektívnej obrane. To by podľa Dudu automaticky viedlo k zatiahnutiu Aliancie do ozbrojeného konfliktu. “A to nikto nechce,” skonštatoval. Tvrdí, v rámci NATO sú si všetci lídri istí, že “Rusko nesmie túto vojnu vyhrať”.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie