Kabinet Ursuly von der Leyen obstál pred parlamentom a povedie Úniu ďalších päť rokov. Nových 27 členov kolégia však nastupuje do úradov s najslabšou dôverou poslancov doteraz – za hlasovalo len 370 z nich. Tesná väčšina slovenských zástupcov komisiu podporila.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen po piatich rokoch opäť predstúpila pred plénum Európskeho parlamentu v Štrasburgu, aby poslancov zastupujúcich členské štáty presvedčila o dôvere v nové zloženie jej kabinetu komisárov. Zavŕšila tak mesiace rokovaní, jednaní a vypočutí, ktoré prebiehali od výsledku eurovolieb na začiatku tohtoročného leta. Hoci výsledok bol úspešný a Komisia od 1. decembra oficiálne začne úradovať, svojimi plánmi presvedčila najmenej europoslancov v histórii.
Za komisiu v stredu hlasovalo 370 poslancov z 688 prítomných. Proti bolo 282 a 36 sa zdržalo. Komisia má tak najnižšiu podporu Parlamentu od roku 1993, keď získal právo hlasovať o jej zložení.
The Ursula von der Leyen’s Commission got the final go-ahead from MEPs with 370 votes in favour, the lowest majority in history
417 votes for Santer in 1995
510 for Prodi in 1999
478 for Barroso I in 2004
488 for Barroso II in 2010
423 for Juncker in 2014
461 for vdL I in 2019 pic.twitter.com/0afKfqvPAV— Gerardo Fortuna (@gerardofortuna) November 27, 2024
Pre novú komisiu budú podľa analytikov hlavnými výzvami posilnenie konkurencieschopnosti a obrany Európskej únie, udržateľný rozvoj a boj proti klimatickým zmenám. V rozhovoroch pre TASR sa na tom zhodli Sophia Russack z Centra pre európske politické štúdiá (CEPS) a politický riaditeľ Centra pre európske štúdiá Wilfrieda Martensa Peter Hefele.
„Odráža to novú politickú situáciu, v ktorej sa nachádzame. Prechádzame napríklad ekonomicky napätou situáciou, vzdorujeme kríze v oblasti bývania a je potrebné posilnenie obrany,“ vysvetlila Russack. Obsadenie portfólií diplomacie Kajou Kallas z Estónska, obrany a vesmírnej agendy Andriusa Kubiliusa z Litvy a technologickej suverenity Hennou Virkkunen z Finska podľa Hefeleho dáva silný politický signál, „že severské a pobaltské krajiny preberajú dôležité úlohy,“ zhrnuli pre agentúru.
Prvé slová boli o Bratislave
Von der Leyen otvorila svoj príhovor pripomenutím udalostí roku 1989 a hovorila o generácii, ktorá „vrátila slobodu a demokraciu ľuďom Európy”, a o „dvahe bežných ľudí, ako boli tí v Bratislave či v Temešvári, ktorí sa postavili za svoju slobodu, a o lídroch, ako boli Lech Wałęsa a Václav Havel, ktorí inšpirovali celé krajiny a spojili celý kontinent”.
Oznámila, že prvou iniciatívou Komisie bude kompas konkurencieschopnosti, ktorého cieľom je preklenúť priepasť Európy v oblasti inovácií s USA a Čínou, zvýšiť bezpečnosť a nezávislosť a dosiahnuť dekarbonizáciu. O Európskej zelenej dohode povedala, že „musíme a budeme sa držať jej cieľov“, aj preto čoskoro predstaví čistú dohodu pre priemysel.
Zmienku o histórii okolo roku ’89 ocenila na sociálnej sieti aj slovenská europoslankyňa Ľubica Karvašová (PS/Renew). Zároveň sa vyjadrila aj k zápornému hlasovaniu delegácie Smeru s tým, že ich kolegovi Marošovi Šefčovičovi „bodli dýkou do chrbta.”
Šefčovič bude najbližších päť rokov zastávať funkciu podpredsedu Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. Najväčším prekvapením výsledkov bolo v jeho prípade, že ho podporili hlavne opoziční slovenskí europoslanci, ktorí poukázali na fakt, že jeho vlastní straníci mu dôveru vo finálnom hlasovaní nevyslovili.
„My sme dnešným hlasovaním nevyslovili nedoveru nominacii Maroša Šefčoviča. Naše hlasovanie bolo nesúhlasom voči niektorým iným nomináciam, ktoré považujeme za problematické. Navyše, ako nezávislý klub poslancov, nemusíme plniť hlasovacie „kvóty” v porovnaní s tými, ktorí musia,” napísala Monika Beňová (Smer/nezar.) na svojej sociálnej sieti s tým, že mu drží palce.
K zvoleniu Šefčovičovi zablahoželal aj prezident Peter Pellegrini.
Za bola tesná väčšina
Spomedzi slovenských europoslancov hlasovalo za osem, konkrétne celá delegácia zvolená za Progresívne Slovensko (Renew) a taktiež Branislav Ondruš (Hlas/nezar.) a Miriam Lexmann (KDH/PPE).
Martin Hojsík (PS/Renew) ako jediný zo Slovenska vystúpil aj v rozprave v stredu dopoludnia. Počas jednominútového prejavu uviedol, že Komisia má pred sebou ťažkú úlohu, pretože musí zabezpečiť zelenú transformáciu, sociálnu spravodlivosť a udržanie bezpečnosti, sily proti agresorom a liberálnej demokracie.
„Kolégium, práca pred vami je obrovská. Sme pripravení s vami spolupracovať, ale zároveň vás kontrolovať a žiadať zodpovednosť za splnenie vašich záväzkov,” vyhlásil europoslanec.
Jeho stranícky kolega Michal Wiezik (PS/Renew) zdôraznil, že podpora Komisie nie je bianko šek. „Podporujem priority novej Komisie, no zároveň so znepokojením sledujem kroky, ktoré oslabujú ochranu prírody.“
Ondruš pôvodne v lete na stránkach Hlasu vo videu tvrdil, že Ursula von der Leyen nepatrí na čelo komisie. Neskôr uviedol, že názor zmenil vďaka podpore, ktorú získal nominant na eurokomisára za Slovensko Maroš Šefčovič.
Lexmann pogratulovala Kolégiu so slovami, že je čas pustiť sa do práce. „Od novej Komisie očakávam, že sa zameria na kľúčové výzvy, ktorým EÚ čelí, najmä na ekonomickú konkurencieschopnosť, a nebude strácať čas otázkami mimo svojej kompetencie,” vyjadrila sa.
Jeden poslanec chýbal
Zamietavé stanovisko novej komisii dali piati nezaradení poslanci zo Smeru, ako aj delegácia Republiky Milan Uhrík (ESN) a Milan Mazurek (nezar.).
Monika Beňová na sociálnej sieti ešte v pondelok deklarovala, že poslanci zvolení za Smer novú komisiu nepodporia. Spresnila, že dôvodom sú výhrady voči komisárovi pre demokraciu, spravodlivosť a právny štát M. McGrathovi, voči vysokej predstaviteľke pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku K. Kallas a komisárovi pre obranu a vesmír A. Kubiliusovi.
„Pobaltské štáty majú voči Ruskej federácii síce historicky pochopiteľný, ale v európskom kontexte politicky nevyvážený postoj. Preto budeme hlasovať proti Komisii ako celku,” napísala.
Ľuboš Blaha (Smer/nezar.) sa hlasovania vôbec nezúčastnil. Momentálne sa totiž nachádza v Číne. „Pozdravujeme na druhú stranu zemegule Ľuboša Blahu, ktorý ako jediný plánoval hlasovať za Komisiu, a tak sme ho radšej poslali do Číny,” vtipkovali na facebookovej stránke Smeru jeho stranícki kolegovia.
Europoslanec reagoval na svojom telegramovom účte. „V skutočnosti som fakt rád, že Smer hlasuje proti Leyenovej komisii a aj keď je nás v EP drvivá menšina, je dobré ukázať, že my nikdy naše hodnoty nezradíme. Česť práci, moji drahí súdruhovia z EP, nech žije čínsky socializmus,” odkázal do Štrasburgu.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.