Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nové vklady domácností vzrástli na začiatku roka na dvojnásobok, uvádza NBS

V januári tohto roka vzrástol objem prijatých nových vkladov od nebankových klientov v bankách na Slovensku medziročne o takmer 50 percent alebo 2,3 miliardy eur na 7,1 miliardy eur. Nové vklady domácností v tomto období vzrástli dokonca o sto percent alebo 700 miliónov eur na 1,4 miliardy eur. V aktuálnej analýze na to poukázala vedúca oddelenia […]
Menej ako 1 min. min.

V januári tohto roka vzrástol objem prijatých nových vkladov od nebankových klientov v bankách na Slovensku medziročne o takmer 50 percent alebo 2,3 miliardy eur na 7,1 miliardy eur. Nové vklady domácností v tomto období vzrástli dokonca o sto percent alebo 700 miliónov eur na 1,4 miliardy eur.

V aktuálnej analýze na to poukázala vedúca oddelenia menovej a finančnej štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Brziaková.

Najčastejšie využívané vklady

Najviac využívané sú naďalej vklady s dohodnutou splatnosťou do jedného roka. Ich podiel na nových vkladoch všetkých nebankových rezidentov v januári presiahol 96 percent, v prípade domácností to bolo 83 percent.

“Ich atraktívne úročenie ovplyvnila úroková politika Európskej centrálnej banky (ECB). Pripravované zmeny v základnej úrokovej sadzbe ECB sa začínajú prejavovať pri vkladoch s dohodnutou splatnosťou klesajúcim trendom ich objemu a výške úrokovej miery,” priblížila Brziaková.

Od decembra minulého roka bola priemerná úroková miera 3,5 percent na vklady slovenských domácností s dohodnutou splatnosťou do jedného roka jednou z najvyšších v rámci eurozóny. V tom čase bolo priemerné úročenie v menovej únii na úrovni 3,3 percenta.

“Najvyššia priemerná úroková miera 3,6 percenta bola vykázaná v januári 2024, kedy priemer v eurozóne dosiahol 3,2 percenta. Od januára dochádza k miernemu poklesu vo výške úrokovej  miery nových vkladov s dohodnutou splatnosťou do jedného roka,” doplnila odborníčka NBS.

Najväčší podiel vkladov mali domácnosti

Celkový objem vkladov v bankách od slovenských rezidentov predstavoval podľa údajov NBS ku koncu minulého roka 18 miliárd eur. Z toho najväčší podiel mali domácností, ktorých vklady tvorili 10,4 miliardy eur.

Nasledovali nefinančné spoločnosti s objemom vkladov 4,3 miliardy eur, verejná správa s 1,1 miliardou eur, poisťovne a penzijné fondy s 930 miliónmi eur, finanční sprostredkovatelia so 700 miliónmi eur a investičné fondy s vkladmi na úrovni 530 miliónov eur.

Z hľadiska doby splatnosti dominovali vklady s dohodnutou splatnosťou do jedného roka, ktoré v závere vlaňajška dosiahli 11,2 miliardy eur. Nasledovali vklady so splatnosťou nad päť rokov s hodnotou takmer tri miliardy eur, vklady od jedného do dvoch rokov v objeme 2,2 miliardy eur a napokon tie so splatnosťou od dvoch do piatich rokov za 1,6 miliardy eur.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie