
www.slovanskenoviny.sk/rss
Oslobodzovanie Slovenska bolo dôležitou súcasťou vojenských operácií na východnom fronte druhej svetovej vojny. Prebiehalo od jesene 1944 do jari 1945 a znamenalo koniec nacistickej okupácie a začiatok novej etapy v dejinách Slovenska.

Historické pozadie
Počas druhej svetovej vojny sa Slovensko nachádzalo v zložitej politickej a vojenskej situácii. Ako spojenec nacistického Nemecka sa zapojilo do viacerých vojnových operácií po boku Wehrmachtu, čo viedlo k nespokojnosti časti obyvateľstva a k formovaniu domáceho i zahraničného odboja. V druhej polovici roku 1944 sa front priblížil k hraniciam Slovenska, čo viedlo k vypuknutiu Slovenského národného povstania a následnému vojenskému postupu spojeneckých vojsk na slovenské územie.
Karpatsko-duklianska operácia
Jednou z prvých a najkrvavejších operácií bola Karpatsko-duklianska operácia, ktorá sa začala v septembri 1944. Cieľom bolo preniknúť cez Dukliansky priesmyk a spojiť sa s povstaleckými jednotkami bojujúcimi v strednom Slovensku. Horský terén, silne opevnené nemecké pozície a nepriaznivé počasie spôsobili vysoké straty a spomalenie postupu. Napriek tomu Červená armáda a Československý armádny zbor dosiahli prielom a otvorili cestu k oslobodzovaniu východného Slovenska.
Slovenské národné povstanie
Slovenské národné povstanie, vypuknuté 29. augusta 1944, bolo vyvrcholením domáceho odporu proti nacistickej okupácii a autoritatívnemu štátnemu režimu. Povstalci sa snažili obnoviť demokratické princípy a znovuintegrovať Slovensko do Československej republiky. Aj napriek vojenskej porážke po dvoch mesiacoch boja malo SNP veľký politický a morálny význam, pretože demonštrovalo nesúhlas časti Slovákov s nacistickou ideológiou.
Postup oslobodzovacích vojsk
Po prekročení hraníc Červenej armády cez Dukliansky priesmyk začalo systematické oslobodzovanie východného Slovenska. V októbri 1944 boli oslobodené prvé mestá ako Svidník, Medzilaborce a Snina. Nasledovalo oslobodzovanie Košickej kotliny a miest Prešov, Košice, Michalovce a Trebišov. V januári a februári 1945 postúpili spojenecké vojská do stredného Slovenska a oslobodili Banskú Bystricu, ktorá sa stala symbolom povstaleckého odboja.
Na jar 1945 sa boje presunuli do severných a západných častí Slovenska, kde nemecké jednotky kládli tvrdý odpor. V apríli bola oslobodená Bratislava a v máji sa vojnové operácie skončili kapituláciou nacistického Nemecka.
Dopady a význam oslobodenia
Oslobodenie Slovenska prinieslo koniec vojnových hrôz, vyhladenia židovského obyvateľstva a nemeckej okupácie. Cena za slobodu bola vysoká: československý armádny zbor stratil tisíce vojakov, Červená armáda čelila ešte väčším stratám a časté bombardovanie a boje spôsobili škody na civilnom obyvateľstve i infraštruktúre.
Oslobodzovanie Slovenska zostáva dôkazom obrovskej odvahy, obetavosti a vízie pre slobodu, ktorá formovala moderné slovenské dejiny. Jeho historický odkaz si Slovensko pripomína na pamätných miestach, v múzeách i v školách, aby budúce generácie nezabudli na cenu mieru a slobody.
/ slovanskenoviny.sk /
Príspevok Oslobodzovanie Slovenska počas druhej svetovej vojny je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.
