Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Podivná světla na obloze? UFO nad Českem, hlásili lidé. S vysvětlením přišla hvězdárna

Záhadný objekt na obloze spatřila například jedna z obyvatelek Karviné. „Zdravím, poradí někdo, co jsem to viděla na noční obloze cca kolem 23:05? Zeleno-bílý létající útvar, zvětšující se, zmenšující se,“ tázala se na Facebooku. Stejný objekt pozorovali i lidé v Hodoníně. „Přemýšlela jsem, co to bylo. Telefon jsem u sebe neměla, abych to natočila. Bylo to […]
2 min.

Záhadný objekt na obloze spatřila například jedna z obyvatelek Karviné. „Zdravím, poradí někdo, co jsem to viděla na noční obloze cca kolem 23:05? Zeleno-bílý létající útvar, zvětšující se, zmenšující se,“ tázala se na Facebooku. Stejný objekt pozorovali i lidé v Hodoníně. „Přemýšlela jsem, co to bylo. Telefon jsem u sebe neměla, abych to natočila. Bylo to zajímavé,“ uvedla jedna z uživatelek na sociální síti.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zkáza „Beryl“. Hurikán v Karibiku zesílil na nejvyšší stupeň, NASA ukázala superbouři z kosmu

Lidé okamžitě začali spekulovat, o co šlo. „Jako není to video, tak těžko říct, ale na první pohled mě napadl výbuch supernovy,“ spekuloval jeden z uživatelů v komentářích. „Viděl jsem a upřímně si myslím, že jsme byli svědky UFO,“ napsal další uživatel. Jiní si ze záhadného objektu dělali legraci. „Goa’uldská mateřská loď,“ uvedl jeden z uživatelů, přičemž narážel na populární seriál Hvězdná brána.

Množící se spekulace ale vysvětlila Hvězdárna a planetárium Brno. „Možná se vám podařilo zahlédnout tento ojedinělý úkaz. Co to je? UFO? Tento létající objekt, ale identifikovaný je! Jedná se o zbrusu nový model evropské rakety Ariane 6, která krátce po svém startu ‚odhazovala‘ jednotlivé družice, jež úspěšně vyvezla do vesmíru,“ napsala hvězdárna na Facebooku.

Raketa Ariane 6 našeho času odstartovala v úterý 9. července ve 21 hodin z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Ta má navíc výraznou českou stopu. „Raketa samotná i některé části startovní rampy vznikly v České republice. Ostatně dokládá to také přítomnost české vlajky mezi vlajkami, které tvoří šestku na těle rakety,“ uvedla hvězdárna.

Úspěšný start rakety si pochvaloval i Jan Spratek z pražské hvězdárny. „Nová evropská raketa pracovala na výbornou. Gratulace všem raketovým inženýrkám a inženýrům,“ napsal na sociální síti X.

Upozornil také na českou stopu. „Český průmysl na tom odvedl pořádný kus práce. Například celá montážní hala se pohybuje na podvozku z UNEX v Uničově. Plameny při startu budou šlehat na obří deflektor spalin vyrobený v MCE Slaný. Díly z ATC Space v Klatovech budou přenášet a snášet před startem i během letu největší možná zatížení na celou konstrukci centrálního stupně i urychlovacích stupňů. Díky tomuto významnému zapojení českého průmyslu najdeme na hlavním stupni rakety i českou vlajku,“ popsal Spratek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: První astronaut mimo USA a SSSR či Krteček ve vesmíru. Jaká je česká stopa v kosmu?

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie