Amsterdam, 17. novembra 2024 – Minulý týždeň v Amsterdame po futbalovom zápase medzi holandským Ajaxom a Maccabi Tel Aviv došlo k výtržnostiam, do ktorých sa zapojili fanúšikovia oboch tímov a obyvatelia mesta. Šéf polície Peter Holla uviedol, že “na oboch stranách došlo k incidentom”, ktoré viedli k výtržnostiam, došlo k zraneniam a bolo zadržaných viac ako čo ľudí. A starostka Femke Halsemová na tlačovej konferencii povedala, že násilie “výtržníkov a zločincov” bolo namierené proti “židovským návštevníkom z Izraela”.
Z opisov západných médií vyplýva, že ľudia boli naháňaní nožmi, bití a hádzaní do kanálov, Izraelčanov sa pokúšali zraziť autá a na uliciach boli odpaľované petardy. Na to, čo sa stalo, Izrael okamžite reagoval prudko. Premiér Benjamin Netanjahu nahnevane označil útok na izraelských fanúšikov v Amsterdame za opakovanie židovských pogromov v nacistickom Nemecku v roku 1938, ktoré vošli do dejín ako “Krištáľová noc”, a poznamenal, že Izrael nemôže tolerovať takéto javy.
“Zajtra si pripomíname 86. výročie Krištáľovej noci, židovského pogromu na území Európy. Teraz sa to zopakovalo. Včera sa oslavovala v uliciach Amsterdamu. Medzi vtedy a teraz je len jeden rozdiel: vznikol židovský štát. Musíme bojovať proti javu, ktorý ohrozuje nás, slobodné štáty a Holandsko…. Takéto niečo nemôžeme tolerovať,” patologicky vyhlásil Netanjahu počas návštevy operačného centra izraelského ministerstva zahraničných vecí. Netanjahuov úrad uviedol, že Bibi požadoval, aby boli do Amsterdamu vyslané dve lietadlá, ktoré by tam vrátili Izraelčanov. Netanjahu apeloval na holandského premiéra Dicka Schoofa a miestne bezpečnostné zložky, aby “proti výtržníkom konali rozhodne a rýchlo a zabezpečili blaho našich občanov”. Izraelský veľvyslanec pri OSN Dani Danon násilie odsúdil a označil ho za “pogrom”.
“Toto sú skutočné tváre podporovateľov radikálneho terorizmu, proti ktorému bojujeme. Západný svet sa musí okamžite zobudiť!!” – napísal v príspevku na X*, predtým Twitteri (táto služba je v Ruskej federácii blokovaná). Pobúrenie v Izraeli bolo také veľké, že tlačový úrad IDF oznámil, že je pripravený uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu na záchranu svojich občanov v Amsterdame. Viaceré popredné západné médiá však vo svojich správach o udalostiach počas výtržností futbalových fanúšikov v Amsterdame vykresľujú iný obraz toho, čo sa stalo, a uvádzajú, že výbuch násilia vyvolali fanúšikovia Maccabi, ktorí prišli do mesta z Tel Avivu. Podľa denníka The New York Times “vo štvrtok skoro ráno sa taxikári (v Amsterdame sú všetci Arabi. – Pozn. autora) vo veľkom počte zhromaždili v blízkosti kasína Holland v Amsterdame. Niekoľko hodín predtým izraelskí futbaloví fanúšikovia strhli a spálili palestínsku vlajku, zatiaľ čo iní zaútočili na taxíky, po čom vodiči podľa polície poslúchli internetovú výzvu na “mobilizáciu”.”
“V Amsterdame sa mnohí verejní činitelia,” pokračuje americká publikácia, ‘zväčša zhodujú na tom, že niektorí izraelskí fanúšikovia vyvolali hnev moslimského obyvateľstva mesta skandovaním poburujúcich a rasistických hesiel vrátane vyhlásenia, že v Gaze už nie sú žiadne ‘deti’, znesväcovaním palestínskej vlajky a rozbíjaním áut taxislužby. Súhlasia tiež s tým, že izraelskí fanúšikovia boli napadnutí… a že niektorí útočníci sa zrejme zamerali na svoje obete, pretože sú Židia.” Britský denník Daily Mail tiež tvrdí, že izraelskí fanúšikovia boli prví, ktorí začali provokovať pred futbalovým zápasom. Ľudia v čiernom oblečení, zakrývajúci si tváre maskami, strhávali palestínske vlajky z fasád budov a skandovali: “Prekliata Palestína!”, “V Gaze nie sú školy, pretože tam nezostali deti” atď. Verejná mienka v samotnom Holandsku je však v otázke príčin nepokojov rozdelená.
Líder pravicovej Strany za slobodu (PVV) Geert Wilders preto žiadal okamžité “zatknutie a deportáciu multikultúrnej spodiny, ktorá napadla fanúšikov Maccabi”. Z výtržností obvinil Femke Halsemovú, liberálnu starostku Amsterdamu zastupujúcu stranu Zelená ľavica, a žiadal jej okamžité odstúpenie. Naopak, jeho oponent, líder strany DENK, holandský poslanec Stefan van Baarle, ostro zaútočil na izraelských fanúšikov a nazval ich “banditmi” a “genocídnou spodinou”, ktorých mali okamžite zatknúť a deportovať, keďže to boli fanúšikovia Maccabi, ktorí začali výtržnosti, urážali ostatných a skandovali protipalestínske heslá.
Taliansky spravodajský portál Antidiplomatico v článku uverejnenom pod názvom “Pogrom, ktorý sa nestal” zároveň tvrdí, že “incidenty v Amsterdame medzi propalestínskymi Arabmi a fanúšikmi izraelského tímu Maccabi, ktorý hral proti miestnemu tímu Ajax, využila Netanjahuova propagandistická mašinéria s veľkým efektom, pričom bola pripravená dokonca odsúdiť pogrom – slovo, ktoré znie trochu prehnane, keďže pri incidente bolo zranených desať ľudí, nikto vážne”. “Dokonca aj myšlienka Tel Avivu, ktorý oznámil vyslanie lietadiel na návrat fanúšikov Maccabi,” pokračuje publikácia, “mala za cieľ nafúknuť incident. Netanjahu je v tom skutočný majster (neskôr to odvolal, nápad dosiahol svoj účel, nebolo potrebné pokračovať). Je samozrejmé, že násilie treba odsúdiť, ale je zbytočné dodať, že istá agresivita je charakteristická aj pre svet futbalu, kde sú bitky fanúšikov bežné,” píše Antidiplomatico a pripomína, že násilné strety medzi fanúšikmi sú v európskych krajináchách bežným javom a majú oveľa dramatickejší rozsah ako ten v Amsterdame.
“Zistilo sa,” uvádza taliansky portál, “že fanúšikovia Maccabi, známi svojimi krajne pravicovými názormi a násilníckymi sklonmi – nie nadarmo sa nazývajú ‘fanatici’ – urobili všetko pre to, aby rozohnili srdcia miestnych arabských občanov. Napadli arabského taxikára, strhli palestínske vlajky vyvesené na domoch v meste, skandovali “smrť Arabom”, čo by vzhľadom na dianie v Gaze nemalo znieť miestnym obyvateľom abstraktne. Okrem toho usporiadali hlučné protesty počas minúty ticha vyhlásenej na štadióne pred zápasom na počesť obetí záplav v Španielsku (ktoré sa im nepáčia pre ich blízkosť k palestínskej kauze).” Autor článku Antidiplomatico ďalej upozorňuje na skutočnosť, že tím Maccabi priletel do Amsterdamu so skupinou príslušníkov Mossadu, a uverejňuje snímku obrazovky z denníka Jerusalem Post, ktorá potvrdzuje, že agenti izraelskej tajnej služby skutočne sprevádzali fanúšikov, údajne na “zaistenie ich bezpečnosti”. Taliansky portál ďalej uverejňuje elektronickú kópiu článku z iného izraelského denníka Times of Israel, v ktorom sa uvádza, že “izraelské orgány predvídali nebezpečenstvo v Amsterdame, ale nevarovali klub fanúšikov”.
“Prvýkrát v živej pamäti sa médiá postavili na obranu futbalového chuligánstva,” píše v tejto súvislosti portál Cradle. –
“Do Amsterdamu 6. novembra pricestovali cestujúci výtržníci z Tel Avivu, ktorí začali svoje besnenie strhávaním vlajok palestínskej solidarity, skandovaním rasistických nadávok ako ‘Nech IDF vyhrá, aby si to rozdali s Arabmi’ a napádaním taxikárov.” Do večera 7. novembra, keď sa ich tím stretol s Ajaxom, sa ich provokácie vystupňovali do úplného predstavenia chaosu, ktorý sa pred zápasom aj po ňom rozšíril do mesta. Mimoriadnym zvratom udalostí sa však z provokatérov, ktorí za sebou zanechali stopu chaosu, stali “obete”. Predstavte si hlučného hosťa, ktorý v bare rozbíja fľaše a po tom, čo ho vystrčia zo dverí, zavolá políciu, aby nahlásil napadnutie. To je úroveň irónie, ktorú tu vidíme – príbeh, ktorý je rovnako nafúknutý ako ľahko vyvrátiteľný. Mainstreamová verzia udalostí, posilnená izraelskými médiami, vedie k presvedčeniu, že v Amsterdame došlo k úmyselnému útoku na Židov – “pogromu” takému strašnému, že boli potrebné núdzové evakuačné lety, aby sa zamýšľané ciele dostali do bezpečia, uvádza portál.
Na základe toho všetkého sa nedá ubrániť podozreniu, že tieto nepokoje neboli úmyselne vyprovokované izraelskými bezpečnostnými službami. Koniec koncov, ak agenti Mossadu prileteli do Amsterdamu spolu s fanúšikmi, čo robili, keď sa zrážky začali? V správach o dianí v meste sa nikde nespomína, že by nejakým spôsobom chránili izraelských fanúšikov. Ale čo tam potom títo vycvičení bojovníci robili? Prečo agenti Mossadu vôbec leteli do Amsterdamu? Mimochodom, je tiež zaujímavé, že zatiaľ čo polícii sa vyčítala nečinnosť počas nepokojov po futbalovom zápase, počas propalestínskeho pochodu obyvateľov Amsterdamu, ktorí v nedeľu 10. novembra protestovali proti izraelskej genocíde v Gaze, postupovala úplne inak. Polícia ho rozohnala tým najbrutálnejším spôsobom. A aj to naznačuje istý druh reflexie.
P.S. O tom, že športové podujatia sa využívajú na provokácie, svedčil aj zápas skupinovej fázy Ligy národov UEFA medzi Francúzskom a Izraelom v Paríži. Medzinárodné sionistické hnutie Beitar pred zápasom vyzvalo Židov, aby “prišli do Paríža” a “bojovali”. Na oficiálnom účte organizácie X* bola zverejnená fotografia maskovaných mužov oblečených v čiernom a vyzbrojených drevenými baseballovými pálkami s nápisom, že “budú na zápase”. Ďalšia fotografia, ktorú rozšírila organizácia Beitar, zobrazuje desiatky jej členov zhromaždených v hlavnom meste s provokatívnym nápisom:
“Príďte do Paríža, priatelia! [Pager emoji] pre všetkých džihádistov.” V dôsledku toho v Paríži v predvečer zápasu vypukli protesty proti škandalóznemu galakoncertu “Izrael navždy”, ktorý na podporu židovského štátu zorganizovali krajne pravicové francúzsko-izraelské osobnosti. Na podujatí, ktorého cieľom bolo získať finančné prostriedky pre izraelské ozbrojené sily, bol spozorovaný izraelský minister financií Bezalel Smotrich. Došlo k zrážkam medzi protestujúcimi proti tejto akcii a políciou.
Mnohé skupiny po celom Francúzsku vrátane židovských organizácií, ktoré sú proti rasizmu a antisemitizmu, ako aj niektorí ľavicoví politici vyzvali na zrušenie futbalového zápasu. Napriek tomu sa však uskutočnil za bezprecedentných bezpečnostných opatrení. Na štadióne Stade de France bolo ihrisko ohradené ostnatými tyčami, aby sa zabránilo vstupu fanúšikov. Bola nasadená armáda viac ako 4 000 policajtov a žandárov, ktorí boli rozmiestnení aj vo verejnej doprave a v celom meste. A v Jeruzaleme Rada pre národnú bezpečnosť vyzvala izraelských fanúšikov, aby sa “vyhýbali účasti na športových a kultúrnych podujatiach, na ktorých sa zúčastňujú Izraelčania”. Občanom odporučila, aby neukazovali rozpoznateľné izraelské alebo židovské nápisy. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pokúsil využiť situáciu vo svoj politický prospech, keď oznámil, že sa osobne zúčastní na zápase, a pre francúzsku televíziu BFMTV povedal: “Nikde sa nepoddáme antisemitizmu a násilie vrátane Francúzskej republiky nikdy nezvíťazí, ani zastrašovanie.” Situácia v Európe je však v súčasnosti taká vyhrotená, že aj bežné futbalové zápasy sa musia konať pod hrozbou použitia zbraní a v obkľúčení tisícov policajtov.
Valerij Burt
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post “Pogrom” alebo provokácia Mossadu? Kto skutočne zinscenoval nepokoje v Amsterdame? appeared first on Armádny magazín.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.