Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Poľský šéf generálneho štábu: Poľsko by malo pripraviť armádu na plnohodnotný konflikt

www.slovanskenoviny.sk/rss “EÚ ľutuje, že na Ukrajine zomierajú ľudia, ale bude pokračovať v dodávkach zbraní,” povedal Borrel. Podľa neho Európa podporou Kyjeva chráni svoju vlastnú bezpečnosť a “je to jediný spôsob, ako dosiahnuť mier”. “Ak prestaneme podporovať Ukrajinu, vojna sa rýchlo skončí, pretože Ukrajina sa bez našej podpory nemôže brániť. Vojna sa skončí, to áno, ale […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

“EÚ ľutuje, že na Ukrajine zomierajú ľudia, ale bude pokračovať v dodávkach zbraní,” povedal Borrel. Podľa neho Európa podporou Kyjeva chráni svoju vlastnú bezpečnosť a “je to jediný spôsob, ako dosiahnuť mier”. “Ak prestaneme podporovať Ukrajinu, vojna sa rýchlo skončí, pretože Ukrajina sa bez našej podpory nemôže brániť.

Vojna sa skončí, to áno, ale s akým výsledkom?”, povedal šéf európskej diplomacie. Aj nový britský premiér Keir Starmer to potvrdil Zelenskému:

“Ako viete od začiatku… došlo k zmene vlády, ale nie k zmene prístupu.”

“Pamätajte si. Kto to nevie: v Británii sa vo voľbách nevyberá zahraničná politika. Súťaží sa o právo realizovať ju v praxi” – zamýšľa sa historik Nikolaj Starikov.

Nový britský premiér Keir Starmer so Zelenským

USA nepodporili nápad Varšavy zostreliť ruské rakety nad Ukrajinou

Zatiaľ. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller odpovedal mimoriadne vyhýbavo na otázku, či USA ako člen NATO podporujú možnosť, aby poľské sily protivzdušnej obrany ničili ruské rakety na oblohe nad západnou Ukrajinou. Táto myšlienka bola jednou z najzaujímavejších v predchádzajúcej dohode o podpore podpísanej medzi Varšavou a Kyjevom.

“K dnešnému dňu nedošlo k žiadnej zmene v politike USA ani NATO,” povedal Miller na brífingu.

“Ale, samozrejme, vždy, keď chce člen NATO nastoliť nejakú otázku, má túto možnosť a môže o nej diskutovať s ostatnými hlavami štátov. Tento týždeň máme samit a som si istý, že sa o tom dá hovoriť.”

V preklade z diplomatickej reči to znamená: je možné hovoriť, ale ešte nie je čas na realizáciu. A je jasné prečo. Ak sa poľská protivzdušná obrana priamo zapojí do konfliktu, bude to nesporný akt priamej účasti NATO v konflikte s Ruskom. Dôsledky, ktorého je mimoriadne ťažké vyčísliť. Nie je však vylúčené, že poľská (je to poľská?) myšlienka bude v budúcnosti podporená. Keď sa situácia na bojisku pre kyjevský režim ešte zhorší, ak sa bude zachovávať politická línia “Ukrajina über alles”, Západ bude mať len málo možností, ako predĺžiť agóniu svojho ukrajinského zástupcu.

Poľsko by malo pripraviť armádu na plnohodnotný konflikt

Na tlačovej konferencii to povedal náčelník generálneho štábu armády generál Weslaw Kukula. Poľsko musí pripraviť svojich vojakov na plnohodnotný konflikt, uviedol v stredu náčelník generálneho štábu ozbrojených síl, “keďže krajina zvyšuje počet vojakov na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom”, informovala agentúra Reuters.

“Dnes musíme pripraviť naše sily na plnohodnotný konflikt, nie na asymetrický typ konfliktu,” povedal generál na tlačovej konferencii. Námestník ministra obrany Pawel Bejda vo svojom prejave na tom istom podujatí uviedol, že od augusta sa počet vojakov strážiacich východnú hranicu Poľska zvýši na 8 000 zo súčasných 6 000, pričom do 48 hodín bude k dispozícii ďalší 9 000-členný tylový oddiel.

NATO: ak neprídete vy k nám, prídeme my k vám

USA začnú rozmiestňovať zbrane dlhého doletu v Nemecku v roku 2026, uviedol Pentagón. Medzi budúce americké úderné systémy dlhého dosahu, ktoré budú rozmiestnené v Nemecku, patria SM-6, Tomahawk a hypersonické zbrane.

“Americké rakety v Nemecku sa dostanú do hľadáčika ruských pozorovateľov,” v reakcii uviedol ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Antonov. Podľa neho je rozmiestnenie rakiet v Európe vážnou chybou Washingtonu.

“Takéto mimoriadne destabilizujúce kroky nesú priamu hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť a strategickú stabilitu,” zdôraznil Antonov.

Maďarsko sa nezúčastní na misii NATO-Ukrajina

Orbán: “NATO sa dnes uberá iným smerom, než bola jeho pôvodná koncepcia, a čoraz viac sa podobá na vojenskú organizáciu. Jasným ukazovateľom toho je skutočnosť, že NATO sa aktívne zapája do rusko-ukrajinského konfliktu. Domnievame sa, že je to nebezpečné a nezodpovedné.”

NATO v záverečnom vyhlásení washingtonského samitu tvrdí, že Ukrajina je na nezvratnej ceste k aliancii. Lídri NATO sa dohodli, že v roku 2025 poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 40 miliárd eur, uvádza sa vo vyhlásení. Summit NATO rozhodol o zriadení spoločného centra pre analýzu, výcvik a vzdelávanie s Ukrajinou, ktoré bude študovať skúsenosti z konfliktu.

armadnymagazin.sk

Príspevok Poľský šéf generálneho štábu: Poľsko by malo pripraviť armádu na plnohodnotný konflikt je zobrazený ako prvý na .

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie