Je bežné, že sa žena krátko po pôrode len tak rozplače a je citlivá. Často sa boja, ako novú rolu zvládnu, či sa môžu starať o bábätko a často sa u nich striedajú zmiešané pocity. Lenže zatiaľ čo u niektorých žien tieto problémy rýchlo a samovoľne zase zmiznú, u niektorých sa rozvinú práve v popôrodnej depresii, ktorá si už žiada liečbu. Ako spoznať, že ide skutočne o popôrodnú depresiu a ako tento problém riešiť?
Problémy, ktoré sa môžu po pôrode objaviť
Najviac sú ohrozené ženy, ktoré sa stali matkami prvýkrát, ale aj ženy, ktoré sa v minulosti už s nejakými psychickými ťažkosťami stretávali.
Krátko po pôrode sa môže rozvinúť takzvané popôrodné blues, ktoré sa vyznačuje prudkými výkyvmi nálad. Ženy často a rýchlo prepukajú do plaču a cítia sa bezradné, majú strach, že starostlivosť o dieťa nezvládnu, a že zlyhajú. Popôrodné blues ale rovnako rýchlo odíde tak, ako rýchlo prišlo, objaviť sa môže až u osemdesiatich percent matiek.
Oveľa závažnejšia je ale popôrodná depresia alebo ešte závažnejšie ochorenie označované ako laktačná psychóza. Pri laktačnej psychóze už totiž žena nad sebou stráca plne kontrolu a môže byť nebezpečná sebe, ale ublížiť môže aj dieťaťu bez toho, aby to chcela.
Čo je popôrodná depresia a ako sa prejavuje?
Popôrodná depresia postihuje okolo 14 percent matiek. Číslo ale môže byť podľa odborníkov vyššie, pretože ženy, ktoré na sebe pociťujú príznaky, sa veľmi často boja o svojich problémoch hovoriť, a tak si všetko nesú len samy v sebe.
Popôrodná depresia sa objavuje krátko po pôrode alebo prichádza až niekoľko týždňov po ňom, ženy potom obvykle trápia neutíchajúci plač, objavujú sa emočné výkyvy, žena trpí úzkosťami a smútkom. Ide o psychické ochorenie, ktoré žena nemôže sama nijako ovplyvniť. O dieťa sa bojí a prepadá depresiám. Popôrodná depresia sprevádza neustály strach o bezpečie a zdravie dieťaťa. Tento problém sa síce najčastejšie týka žien, ale ochorieť môže pokojne aj muž, teda otec.
Niekedy môžu ženy mať dokonca pocit, že bude najlepšie, keď celú rodinu opustia. Treba si uvedomiť, že ide o chorobu a neznamená to, že žena s popôrodnou depresiou svoje dieťa nemá rada, naopak.
Okrem klasických príznakov popôrodnej depresie, ako je neutíchajúci a častý plač alebo úzkosti, sa ale môže prejaviť aj úplne opačne. Niektoré ženy si naopak môžu pripadať prázdne až otupené, neplačú, neprejavujú emócie, nekričia, ani sa s okolím nehádajú alebo nemajú žiadne myšlienky ohľadom zdravia a bezpečia dieťaťa.
Tieto matky potom obvykle nemôžu nájsť potešenie v žiadnej bežnej činnosti, strácajú tiež väzbu na svoje dieťa a majú pocit, že ich život práve skončil. Emočné vypätie je natoľko silné, že ženy už nevidia v ničom zmysel a nemajú silu vykonávať ani bežné činnosti.
K popôrodnej depresii sa viažu aj ťažkosti so spánkom alebo s jedlom, náladovosť, zábudlivosť, roztržitosť a absolútna nesústredenosť. Ženy môžu trápiť bolesti hlavy alebo žalúdočné nevoľnosti. Symptómov je celý rad, a tak nie je ťažké poznať, že žena má skutočný problém. Tento problém sa potom musí okamžite začať riešiť. Diagnózu musí vždy určiť lekár, ten tiež stanovuje vhodnú liečbu.
Ako sa popôrodná depresia lieči?
Liečba popôrodnej depresie je pomerne dlhá a musí byť vždy dokončená, inak hrozí, že sa problémy zase vrátia. Liečba prebieha za pomoci antidepresív, psychoterapií alebo sa nasadzuje hormonálna liečba.
Psychoterapia sa odporúča ženám s miernou až stredne ťažkou popôrodnou depresiou, je možné kombinovať ju aj s antidepresívami. Psychoterapia môže byť vedená individuálne, alebo žena dochádza na skupinovej terapie.
Hormonálna liečba sa nasadzuje v prípade ťažšieho priebehu popôrodnej depresie, avšak nie je úplne bežná. Ide totiž o liečbu pomocou estrogénovej terapie, lenže podávanie estrogénu je zakázané v prípade, že je u ženy riziko vzniku krvných zrazenín. Po pôrode toto riziko ohrozuje úplne každú rodičku.
Najčastejšie sa preto ťažký priebeh popôrodnej depresie musí riešiť podávaním antidepresív, ktoré sa musia podávať ešte asi šesť mesiacov po vymiznutí príznakov, inak hrozí veľké riziko vzniku recidívy.
Pokiaľ si s depresiou neviete rady, určite Vám môžu pomôcť online terapia. Jednu takú robí napríklad spoločnosť Hedepy, ktorá vám určite poradí ako sa zbaviť depresie.
Popôrodná depresia je vážnym ochorením, preto je nutné ženu po pôrode sledovať, a v prípade ťažkostí jej musí byť ponúknutá okamžitá pomoc.
Zdroj: zdravi.euro.cz
Ďalšie zaujímavé články
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.