Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Pred odchodom na dovolenku si ju povinne zakúpite. Ušetríte peniaze aj nervy

10.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FTiare). Dovolenková sezóna je v plnom prúde, ale skôr ako sa vydáme na vysnívanú dovolenku, je vhodné chrániť náš byt pred nepredvídanými poruchami, ktoré nás môžu vyjsť draho. Stačí si zapamätať niekoľko pravidiel, aby sme sa nemuseli obávať, čo sa môže stať s bytom počas našej neprítomnosti. Dovolenková sezóna […]
Menej ako 1 min. min.

10.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FTiare).

Dovolenková sezóna je v plnom prúde, ale skôr ako sa vydáme na vysnívanú dovolenku, je vhodné chrániť náš byt pred nepredvídanými poruchami, ktoré nás môžu vyjsť draho. Stačí si zapamätať niekoľko pravidiel, aby sme sa nemuseli obávať, čo sa môže stať s bytom počas našej neprítomnosti.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde, ale skôr ako sa vydáme na vysnívanú dovolenku, je vhodné chrániť náš byt pred nepredvídanými poruchami, ktoré nás môžu vyjsť draho.
Foto: shutterstock/FTiare

Ak chcete mať počas dovolenky pokoj a duševnú pohodu, mali by ste sa pred odchodom postarať o niekoľko domácich procedúr, ktoré určite znížia riziko prípadných nepríjemných udalostí.

Vyprázdnite a vypnite chladničku

Pri odchode na tucet alebo viac dní je dobré chladničku odpojiť, samozrejme, predtým ju vyprázdniť. Prečo je to také dôležité? Nuž, počas našej neprítomnosti doma môže dôjsť k neplánovanému výpadku prúdu, čo znamená, že zapnutý spotrebič sa začne rozmrazovať, čo má za následok vytopenie kuchyne.

Okrem toho sa v takejto situácii potraviny uložené v chladničke určite pokazia, čo spôsobí nepríjemný zápach šíriaci sa domom.

Aký je trik pri vkladaní mince do mrazničky?

Ak je naša cesta obmedzená na niekoľko dní mimo domova a z nejakého dôvodu nechceme odpojiť chladničku, použime trik s mincou, aby sme po návrate nemali vážne zdravotné problémy. Znie to záhadne? Potom vám to vysvetlíme.

V potravinách, ktoré boli zmrazené, potom rozmrazené a opäť zmrazené, sa môžu nachádzať baktérie a ich konzumáciou sa vystavujete riziku veľmi nebezpečnej otravy jedlom. Ako si však môžeme byť istí, že sa mraznička nerozmrazila v dôsledku výpadku prúdu počas našej neprítomnosti? Stačí spoľahlivá metóda pomocou mince.

Do plastovej nádoby nalejte vodu a opatrne ju vložte do mrazničky. Keď voda zamrzne, položte na ľad mincu. Keď sa vrátite z dovolenky a minca sa ponorí do ľadu alebo sa usadí na dno nádoby, bude to znamenať, že mraznička rozmrazila produkty, ktoré sa v nej nachádzali, a potom ich znova zmrazila. V takom prípade je lepšie vyhnúť sa konzumácii takýchto výrobkov.

Pred odchodom odpojte všetky spotrebiče, ktoré počas vašej neprítomnosti nevyžadujú trvalé napájanie. Patria sem domáce spotrebiče, ako sú práčky, televízory, počítače a mikrovlnné rúry.
Foto: shutterstock.com/Momentum studio

Odpojte ostatné elektrické spotrebiče

Pred odchodom odpojte všetky spotrebiče, ktoré počas vašej neprítomnosti nevyžadujú trvalé napájanie. Patria sem domáce spotrebiče, ako sú práčky, televízory, počítače a mikrovlnné rúry. Ponechanie spotrebičov zapojených do siete zvyšuje riziko vzniku požiaru v prípade skratu.

Okrem toho odpojenie spotrebičov zo zásuvky zabezpečí, že sa nepoškodia v prípade blesku a elektrického prepätia.

Vypnite plyn a vodu

Uzatvorením centrálnych ventilov vody a plynu zabránite možnému vytopeniu bytu – svojho aj susedovho o poschodie nižšie – a úniku plynu v prípade úniku plynu. Následky takýchto porúch môžu byť skutočne veľmi nákladné a niekedy aj dramatické, najmä pokiaľ ide o unikajúci plyn.

Keď opúšťate byt na niekoľko dní alebo dlhšie, nezabudnite starostlivo zatvoriť všetky okná. To však nie je všetko.
Foto: shutterstock.com/Viktollio

Pozorne zatvárajte okná

Keď opúšťate byt na niekoľko dní alebo dlhšie, nezabudnite starostlivo zatvoriť všetky okná. To však nie je všetko. Skontrolujte, či okenné kľučky správne fungujú, a v prípade potreby uvažujte o ich výmene.

Cieľom takéhoto opatrenia je chrániť dom pred zlodejmi. Policajné štatistiky ukazujú, že na Slovensku sa ročne uskutoční približne 16 535 krádeží.. Približne 20 % všetkých krádeží vlámaním sa odohráva počas dovolenkového obdobia.

Odborníci sa domnievajú, že zlodejom trvá menej ako osem minút, kým sa dostanú do domu alebo bytu, vyrabujú takéto priestory, zoberú najcennejšie veci a pokojne odídu. Takmer v 80 % prípadov sa páchatelia dostanú dnu cez dvere a okná.

Ak máte dodatočné zabezpečenie v podobe okenných mreží, skontrolujte ich stav. Ak máte na oknách nainštalované okenice proti vlámaniu, mali by byť, samozrejme, spustené a používané v súlade s pokynmi výrobcu.

Tesne uzavreté okná nás ochránia aj pred ničivou silou prírodných živlov. Dôkladne zatvorené okná minimalizujú riziko vytopenia bytu počas prívalových dažďov a iných nežiaducich škôd spôsobených napríklad búrkou.

Postarajte sa o svoje cennosti

Ak ešte zostaneme pri téme možného vlámania do nášho domova, nezabudnime zabezpečiť naše najcennejšie veci. Polícia pravidelne apeluje a pripomína nám, aby sme nenechávali cennosti, ako sú šperky, elektronika, dokumenty alebo hotovosť, na viditeľných alebo ľahko prístupných miestach.

Namiesto toho je dobré ukryť ich do trezora, skrine alebo na iné skryté miesto. Ak máme možnosť, oplatí sa využiť aj bankovú alebo poštovú službu na uloženie našich cenností na bezpečnom mieste.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prvá vec, ktorú musíte urobiť v hotelovej izbe. Jedna náplasť môže pomôcť

Pred odchodom umiestnite vysávač do stredu miestnosti. Toto je dôležité. Neuveríte prečo

The post Pred odchodom na dovolenku si ju povinne zakúpite. Ušetríte peniaze aj nervy appeared first on Vášeň v tebe.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie