Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Prevratné vŕtacie technológie minulosti

Podzemná raketa alebo raketový vrták je zariadenie na rýchle vŕtanie dier do pôdy a skál rôzneho zloženia rýchlosťou až 1 meter za sekundu pomocou nadzvukových prúdov horúcich plynov. Vyvinul ho ruský inžinier Michail Tsiferov The post Prevratné vŕtacie technológie minulosti appeared first on OZ Biosféra. Podzemná raketa alebo raketový vrták je zariadenie na rýchle vŕtanie […]
Menej ako 1 min. min.

Podzemná raketa alebo raketový vrták je zariadenie na rýchle vŕtanie dier do pôdy a skál rôzneho zloženia rýchlosťou až 1 meter za sekundu pomocou nadzvukových prúdov horúcich plynov. Vyvinul ho ruský inžinier Michail Tsiferov v 40. rokoch minulého storočia.

Sovietsky geológ Vladimir Smirnov tvrdil, že toto zariadenie „môže spôsobiť revolúciu v prostriedkoch prenikania do útrob zeme“. A bolo vyrobených a testovaných niekoľko experimentálnych prototypov.

Ďalší vývoj viedol k prototypu postavenému v roku 1968. Zariadenie pozostávalo z valcového plášťa naplneného tuhým palivom s niekoľkými Lavalovými dýzami inštalovanými v prednom kuželi. Raketa bola umiestnená nosom nadol a palivo sa zapálilo; horúce plyny vychádzali cez dýzy nadzvukovou rýchlosťou. Nadol smerujúce dýzy boli zodpovedné za elimináciu pôdy pod raketou; ďalšia séria trysiek nasmerovaných nabok rozšírila vyvŕtaný otvor. Plyn unikal medzi plášťom zariadenia a stenami vrtu rýchlosťou až 100 m/s a unášal so sebou kusy drvenej horniny s priemerom až 15 cm.

V tomto prípade došlo k výraznému ochladeniu plynu v dôsledku kontaktu so stenami šachty. Väčšina energie obsiahnutej v palive (od 5 do 100 000 hp) sa minula na samotné kopanie, pričom zariadenie sa vlastnou váhou spúšťalo hlbšie do vrtu. Tsiferovovo zariadenie bolo schopné vŕtať studne hlboké desiatky metrov o priemere až 10 m, v závislosti od typu pôdy. Experimenty ukázali, že zariadenie je schopné vŕtať studne nielen v bežnej pôde, ale aj v tvrdej hornine, permafroste, ľade a vodonosných vrstvách.

Vynálezca zaznamenal ďalší pokrok v prechode na rakety na kvapalné palivo, pričom očakával, že ich pracovný čas sa bude merať v minútach.

Tsiferovov prístroj bol vystavený na výstave hospodárskych úspechov ZSSR; vynálezca bol na výstave ocenený zlatou medailou. Jeho zariadenie a spôsob vŕtania boli patentované v mnohých krajinách vrátane USA a Kanady.

V 80. rokoch bola pod vedením vynálezcovho syna Vladimíra Tsiferova vyvinutá verzia podzemnej rakety na kvapalné palivo, poháňaná zmesou benzínu, vody a kyslíka. Charakteristickým znakom tohto dizajnu bola jej jednoduchosť a jednoduchosť výroby, s výnimkou vŕtacej hlavy s dýzami, používala najmä bežné diely. Táto raketa bola schopná vyvŕtať dieru 10 m hlbokú a 1/2 m v priemere za jednu minútu. Táto verzia rakety, „tryskové vŕtacie zariadenie“, váži 17-krát menej ako vrtná súprava.

Na fotografii: Inštalácia PRS do východiskovej polohy.

Podzemná raketa pred štartom. Neďaleko je jeho tvorca M. Tsiferov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

The post Prevratné vŕtacie technológie minulosti appeared first on OZ Biosféra.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »