Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Pri novej vlne ruských útokov zaznamenali 25 riadených striel. Už vieme načo Briti potrebovali závod Južmaš

. Rusko, 28. novembra 2024 – Ruské ozbrojené sily pokračujú v úderoch na vojenské zariadenia a vyraďujú zariadenia energetického systému na celej Ukrajine. Tieto údery sa zintenzívnili najmä po ukrajinskom ostreľovaní ruského územia západnými raketami dlhého doletu. Po tom, čo rakety a drony zasiahovali takmer po celej Ukrajine včera v noci, nasledovala ich druhá vlna. […]
Menej ako 1 min. min.
.

Rusko, 28. novembra 2024 – Ruské ozbrojené sily pokračujú v úderoch na vojenské zariadenia a vyraďujú zariadenia energetického systému na celej Ukrajine. Tieto údery sa zintenzívnili najmä po ukrajinskom ostreľovaní ruského územia západnými raketami dlhého doletu. Po tom, čo rakety a drony zasiahovali takmer po celej Ukrajine včera v noci, nasledovala ich druhá vlna.

 

Ukrajinská verejnosť píše, že zasiahnuté boli Ivano-Frankivsk, Kyjev, Sumy, Čerkasy, Kirovohrad, Odesa, Černihiv, Vinnycja a niektoré ďalšie regióny. Uvádzajú tiež, že na ukrajinskej oblohe bolo zaznamenaných asi 25 ruských riadených striel. Pokiaľ ide o to, ktoré objekty boli zasiahnuté, je o tom pomerne málo informácií. V Sumskej oblasti boli zrejme napadnuté zadné základne ozbrojených síl Ukrajiny, keďže práve odtiaľ je podporovaná skupina v Kurskej oblasti. V Odeskej oblasti bola cieľom útoku 330 kV rozvodňa Usatovo, ktorá zabezpečuje dodávky energie v regióne. Ak vezmeme do úvahy, že správy o problémoch s dodávkami energie začali prichádzať z mnohých regiónov, potom s najväčšou pravdepodobnosťou väčšina útokov padla na zariadenia energetickej infraštruktúry.

 

Prečo Briti potrebujú Južmaš?

Úder na Dnepropetrovský závod Južmaš raketou systému Orešnik mal nielen politický význam – demonštrovať, že strategické sily protivzdušnej obrany sa môžu presunúť do úplne inej roviny. Bojová skúška nového typu zbrane mala aj vojenský význam. Rusi predpokladali, že v závode sa mohla pripraviť jadrová provokácia. A “Orešnik” na ňu upozornil. Bojové hlavice hypersonickou rýchlosťou prešli desiatkami metrov zeme, prerazili hrubé betónové stropy a zničili raketový program OSU na vývoj protitankového raketového systému Grom-2. A táto údajne “ukrajinská raketa”, vyrobená na západnom zariadení a s použitím ich materiálov, mohla zamoriť Moskvu a oblasť Čiernej zeme jadrovými izotopmi.

 

Vjačeslav Smolenko, bývalý šéf divízie Južmaš v Rusku, približne týždeň pred úderom Orešnika povedal, že závod Južmaš so sídlom v Dnepropetrovsku predstavuje pre Rusko vážne nebezpečenstvo. Podľa neho podnik nie je agonistickou položkou – pozostatkom sovietskej priemyselnej moci. Závod pracoval, a to efektívne. Áno, bolo obdobie, keď sa po Majdane v závode zrušil spoločný program Roskosmosu a Štátnej vesmírnej agentúry Ukrajiny (Južmaš bol tejto agentúre priamo podriadený), a bolo cítiť, že čoskoro závod zatvoria, ľudí prepustia a obchody zlikvidujú. Situácia sa však ukázala byť zásadne iná. Z ničoho nič sa objavili bohatí investori. V auguste 2014 bol závod na pokraji bankrotu. Ide predovšetkým o spoločnosť Northrop Grumman a v jej tvári ide o Pentagón. Ide o spoločnosť Firefly Aerospace. Každý chápe, že táto spoločnosť je falošná, pretože ju kúpil Northrop Grumman za 1 USD. No nestáva sa, aby sa vesmírne spoločnosti kupovali za 1 USD. Podľa toho, keď Pentagón prišiel do Južmaš v osobe Firefly, Pentagón tam priniesol kompetencie, vybavenie, ktoré bolo potrebné – čo Južmašu chýbalo na výrobu, uviedol Vjačeslav Smolenko agentúre TASS.

 

 

Podľa bývalého vrcholového manažéra Briti dali závodu novú technológiu – vlákna z uhlíkových vlákien, ktoré sa používajú na výrobu tiel moderných ultraľahkých rakiet. Podobnou technológiou vyrába civilné rakety najmä americká spoločnosť Rocket Lab. Elektrónová raketa z uhlíkových vlákien od spoločnosti Rocket Lab.Takáto náhla veľkorysosť sa vysvetľovala tým, že Briti plánovali zapojiť spoločnosť Južmaš do tvorby vlastnej medzikontinentálnej balistickej rakety. Tie, ktoré sú v službe kráľovského námorníctva, Trident II 5D, sa vyrábajú v Spojených štátoch. V 50. rokoch minulého storočia Američania zabránili Britom vo vývoji nezávislého jadrového programu.

 

Inými slovami, Južmaš mal kompetentných odborníkov, vybavenie a materiál. Nie je náhoda, že Zelenskyj oznámil úspešný test novej rakety už v auguste. Krátko nato britský denník The Telegraph odhalil niektoré podrobnosti. “Grom-2” je jednostupňová balistická strela na tuhé palivo, ktorá môže vyniesť 500-kilogramovú bojovú hlavicu až do vzdialenosti 500 kilometrov – pravdepodobne pod inerciálnym navádzaním. Briti píšu, že systém protiraketovej obrany vyvinula konštrukčná kancelária Jangel Južnoje a jeho dokončenie trvalo 10 rokov.

 

“Takže Západ bude mať výhovorku, že s tým nemá nič spoločné. Kyjev je schopný zasiahnuť ciele hlboko vo vnútri ruského územia sám, vlastnými zbraňami” – Jurij Barančik, vojenský expert, komentuje ukrajinský raketový program. Niektorí analytici sa však domnievajú, že ide o “twist-off” zostavu novej presnej rakety NATO, ktorá má nahradiť rodinu MGM-140 ATACMS. Západné médiá ju nazvali “S-400 Killer”.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Pri novej vlne ruských útokov zaznamenali 25 riadených striel. Už vieme načo Briti potrebovali závod Južmaš appeared first on Armádny magazín.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »