Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Priemyselná produkcia v máji stagnovala na úrovni minulého roka

Po marcovom prepade a výraznom aprílovom raste bol výkon slovenského priemyslu v máji takmer na úrovni minulého roka, keď klesol iba o 0,1 percenta. Z celkovo 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne nižší výkon osem, medzi nimi aj niektoré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. V stredu o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Najvýznamnejší negatívny vplyv na […]
Menej ako 1 min. min.

Po marcovom prepade a výraznom aprílovom raste bol výkon slovenského priemyslu v máji takmer na úrovni minulého roka, keď klesol iba o 0,1 percenta.

Z celkovo 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne nižší výkon osem, medzi nimi aj niektoré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. V stredu o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Najvýznamnejší negatívny vplyv na priemyselnú produkciu v piatom mesiaci tohto roka mal pokles vo výrobe kovov o viac ako 15 percent. Jedno z významných odvetví slovenského priemyslu vykázalo medziročný pokles v tomto roku už štvrtýkrát po sebe.

Vyšší výkon v energetike

Nadol ťahalo priemysel aj takmer 18-percentné zníženie výkonu vo výrobe strojov a zariadení. Naďalej sa prejavoval výrazný prepad v ťažbe a dobývaní, kde v dôsledku zatvorenia baní od začiatku roka je produkcia výrazne medziročne nižšia, v máji to bolo o 31,6 percenta.

Od výraznejšieho prepadu zachraňovali priemysel vyššie rasty vo vybraných odvetviach. Najvýznamnejší vplyv mal medziročne vyšší výkon v kľúčovej výrobe dopravných prostriedkov, ktorý pokračoval aj v máji.

Bosch sa Prešovu otočil chrbtom, skončiť môže v Poprade vďaka miestnej ikone. Tej sa po zlom roku opäť darí

Nedokázal však dostať priemysel do celkových plusových čísiel. Tempo rastu sa totiž v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom spomalilo o polovicu, keď dosiahlo necelých osem percent.

ŠÚ priblížil, že k pozitívnemu vývoju celého priemyslu prispel pokračujúci medziročne významne vyšší výkon v energetike, teda v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu.

V máji odvetvie vykázalo rast o 28,7 percenta. O takmer 14 percent vyššiu produkciu ako pred rokom vykázala tiež výroba potravín. V plusových číslach sa šiesty mesiac v rade udržala výroba elektrických zariadení, v máji medziročne stúpla o 7,2 percenta.

Rast v dodávke elektriny

Medzimesačne (oproti aprílu 2024) po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia znížila o 1,4 percenta.

Od januára do mája tohto roka vzrástla priemyselná produkcia o 0,3 percenta. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo päť z celkovo 15 sledovaných odvetví.

V Česku nastal po uvoľnení pravidiel hypotekárny boom. Zmierni sa napokon úverová drezúra aj na Slovensku?

Najvýznamnejšie výsledok ovplyvnil vyše štvrtinový (27,6 percenta) rast v dodávke elektriny, plynu a o viac ako 13 percent navýšenie vo výrobe elektrických zariadení. Priemysel brzdila najmä výroba kovov, ktorá vykázala za prvých päť mesiacov 2024 medziročný pokles o 5,8 percenta a tiež o vyše deväť percent nižší výkon vo výrobe strojov a zariadení.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie