Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Protidrogový koordinátor Vobořil končí. Na jeho odchod tlačili lidovci i Babiš

Vobořil jako národní protidrogový koordinátor působil už v letech 2010 až 2018. Na místo se vrátil v únoru 2022. „Předsedové koalice se na zasedání koaličních stran v úterý 9. července 2024 domluvili na odstoupení Jindřicha Vobořila, který po dohodě odchází z pozice výkonného místopředsedy Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a národního koordinátora pro […]
Menej ako 1 min. min.

Vobořil jako národní protidrogový koordinátor působil už v letech 2010 až 2018. Na místo se vrátil v únoru 2022. „Předsedové koalice se na zasedání koaličních stran v úterý 9. července 2024 domluvili na odstoupení Jindřicha Vobořila, který po dohodě odchází z pozice výkonného místopředsedy Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a národního koordinátora pro protidrogovou politiku k 31. srpnu tohoto roku,“ uvedl odbor komunikace.

ČTĚTE TAKÉ: Lipavský si předvolal ruského velvyslance. Útočníky na ukrajinskou nemocnici označil za odpad

Premiér Vobořilovo rozhodnutí přijal a současně ocenil jeho odbornost. „Bude nadále působit v pozici expertního poradce a jeho znalosti z oblasti závislostí budeme moci využívat i dál,“ uvedl Fiala. Kdo by mohl Vobořila případně nahradit, odbor komunikace neupřesnil.

Vobořil se svým týmem pracoval mimo jiné na návrhu zákona o regulovaném trhu s konopím. Podle premiéra koalice normu teď projednává. Odstupující protidrogový koordinátor prosazoval novelu o návykových látkách se zavedením seznamu takzvaných psychomodulačních látek. Navrhoval opatření k omezení nadměrného pití alkoholu v Česku a byl také pro zdanění tichého vína.

Do sporu s politiky se dostal také kvůli nedávnému nálezu kokainu ve Sněmovně, kdy uvedl, že tato látka není v dolní komoře žádná novinka. Babiš ho pak označil za magora a vyzýval premiéra, aby Vobořila „okamžitě vyhodil“. Svým vyjádřením o kokainu Vobořil ale urazil i některé koaliční politiky. Dlouhodobě na jeho odchod tlačili vládní lidovci. Označovali ho za „drogového koordinátora“.

„Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí, protože mám samozřejmě ambice věci nejen říkat, ale i měnit,“ uvedl ke svému odchodu Vobořil. Dodal, že se rozhodl odstoupit po dohodě s premiérem. Zmínil, že čelil tlaku „některých velkých industrií“. Podotkl, že hazard, tabák a drogy představují v Česku trh kolem 1,2 bilionu korun.

Kromě poradce bude působit i jako terapeut

„Není tedy moc větších témat nejen z pohledu pohybu peněz, ale třeba také korupčních rizik. Na tlak, nefér hry a podpásové jednání nebo osobní výhrůžky, kterých za poslední rok nebylo málo, jsem byl od jednotlivců i z nejrůznějších legálních i nelegálních industrií za předchozí léta samozřejmě zvyklý a mám takzvaně pro strach uděláno,“ zdůraznil.

Nadále chce změny prosazovat v Think tanku racionální politiky závislostí, který už dříve založil. Věnovat se chce i práci terapeuta.

VIDEO: Andrej Babiš (ANO) se pustil ve Sněmovně do ministra Jana Lipavského

Nyní již dosluhující koordinátor je členem ODS. Podle životopisu na stranickém webu se problematice závislostí věnuje od konce 80. let. Vede Společnost Podané ruce, která se zaměřuje na prevenci, léčbu i řešení dopadů užívání drog.

Do organizace se vrátil v roce 2018 poté, kdy opustil koordinátorský post. Předsedou sdružení byl i před rokem 2010. Vobořil vystudoval univerzitu v Olomouci a absolvoval postgraduální studia na univerzitě v Liverpoolu na fakultě aplikované psychologie i další vzdělání v oboru. Je vyškolený psychoterapeut.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Více než 80 europoslanců v Patriotech pro Evropu? Obrovský úspěch, oslavuje Babiš

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie