Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Průmysl v Česku se v květnu propadl meziročně o 3,2 procenta. Stavební výroba o téměř 7 %. Bytů zahájeno o 18 % méně

www.slovanskenoviny.sk/rss Průmyslová výroba v České republice meziročně v květnu klesla reálně o 3,2 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,2 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,8 %. Informoval o tom Český statistický úřad. Průmyslová produkce v květnu 2024 byla reálně meziměsíčně nižší o 2,2 %. Meziročně klesla o 3,2 %. „Pokles průmyslové produkce v […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Průmyslová výroba v České republice meziročně v květnu klesla reálně o 3,2 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,2 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,8 %. Informoval o tom Český statistický úřad.

Průmyslová produkce v květnu 2024 byla reálně meziměsíčně nižší o 2,2 %. Meziročně klesla o 3,2 %.

„Pokles průmyslové produkce v květnu nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde letošní prozatím nejslabší měsíc narazil na vyšší srovnávací základnu. Dále se prohloubil pokles ve výrobě strojů a zařízení, kde slabší poptávka zasáhla zejména výrobu zemědělských strojů nebo průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,“ uvedla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

O čtvrtinu meziročně klesla produkce ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, avšak tento pokles ovlivnila vysoká srovnávací základna z loňského května a také dostatečná zakázková náplň z minulých měsíců. O desetinu byla nižší produkce ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Na druhé straně oživení produkce pokračovalo ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a potravinářském a nápojovém průmyslu. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu vzrostla meziročně o 7 %, a to zejména vlivem nízké srovnávací základny.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v květnu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 0,8 %, přičemž dynamika nových zakázek ze zahraničí i tuzemských zakázek byla shodná. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 3,0 %.

„Hodnotě nových průmyslových zakázek do černých čísel nejvíce pomohla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Po loňském slabším roce dochází k oživení poptávky a oproti loňskému květnu se v tomto odvětví hodnota nových zakázek zvýšila o čtvrtinu. Zakázky přibyly i ve výrobě motorových vozidel a v chemickém průmyslu,“ vysvětlila Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Pokles hodnoty nových zakázek zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba elektrických zařízení (kde se zčásti projevila vyšší srovnávací základna) a výroba strojů a zařízení. Pokračoval i pokles poptávky ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu 2024 meziročně snížil o 2 %.

Podle Eurostatem zveřejněných údajů v dubnu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 2 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 15,7 %) a Lotyšsko (o 7,8 %).

Německý průmysl klesl o 3,7 %, výkon českého průmyslu se snížil o 0,4 %.

Naopak nejvíce vzrostl dánský průmysl (o 17,4 %) a řecký průmysl (o 10,8 %).

Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce poklesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (o 11 %) a nejvyšší růst zaznamenala výroba potravinářských výrobků (o 5,4 %).

Stavební výroba v ČR klesla v květnu meziročně o téměř 7 %. Bytů zahájeno o 18 % méně

Stavební produkce v květnu meziročně klesla o 6,8 %, meziměsíčně byla nižší o 5,1 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 9,2 %. Meziročně bylo zahájeno o 18,2 % bytů méně, dokončeno bylo o 2,1 % bytů méně. Informoval o tom Český statistický úřad.

Stavební produkce byla meziměsíčně nižší o 5,1 %.

„V květnu stavební produkce ve srovnání s dubnem klesla a meziročně byla nižší o 6,8 %. K tomuto poklesu přispěly inženýrské i pozemní stavby,“ uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 7,1 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 6,3 %.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v květnu vydáno stavební povolení, dosáhla 52,5 mld. Kč a meziročně klesla o 9,2 %.

Byla zahájena výstavba 2 819 bytů a tento počet klesl o 18,2 % napříč kategoriemi.

V květnu bylo dokončeno 2 905 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 2,1 %. K tomuto poklesu přispěly kategorie konverzí bytových domů a nebytových budov, zatímco nových rodinných a bytových domů bylo dokončeno více, upřesnila Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v dubnu 2024 v EU27 meziročně klesla o 0,9 %.

/ ČSÚ / Eurostat / Byznys Noviny /

Príspevok Průmysl v Česku se v květnu propadl meziročně o 3,2 procenta. Stavební výroba o téměř 7 %. Bytů zahájeno o 18 % méně je zobrazený ako prvý na .

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie