Pět let nazpět vidí Prymula věci jinak než tehdy, během covidové pandemie, kdy ve vládě Andreje Babiše jednu chvíli zastával pozici ministra zdravotnictví. „Když se díváme s odstupem času, jak opatření probíhala, je třeba říct, že řada z nich nebyla nutná, některá byla i chybná,“ popsal v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Přírodní ochrana před infarktem. Vědci poukázali na vliv jedné zeleniny, pomáhá s cholesterolem
Některá opatření, která měla bránit přenosu viru, se podle něj ukázala jako ne zcela adekvátní, například nošení roušky v lese. „To je samozřejmě nesmysl,“ uvedl Prymula. Nejvíce diskutovanou záležitostí je podle něj otázka zavírání škol. „Následně se ukázalo, že děti nejsou tím hlavním šiřitelem onemocnění, na rozdíl od chřipky. Dlouhé lockdowny ve smyslu zavření škol určitě prospěšné nebyly,“ uvedl Prymula.
Doplnil, že to mělo velký vliv na psychický stav dětí, který se během pandemie zhoršil. „Řada z nich měla depresivní stavy. Souvisí to se zvyšováním domácího násilí, protože rodiny byly spolu neustále zavřené a měly ponorkovou nemoc,“ sdělil Prymula.
Na potenciální příští pandemii přitom Česko není natolik připravené. „Světová zdravotnická organizace simuluje, že může přijít opravdu závažná epidemie. Jsme připraveni jen částečně. Jsme zvláštní v tom, že voláme, jak připravíme opatření a nastavíme systém, aby se to už neopakovalo, ale jak to odejde, je to pryč,“ komentoval bývalý ministr zdravotnictví.
Hůře jsme na tom podle něj například z hlediska personálu. „Řada lidí odešla, nedostali přidáno, jak jim bylo slíbeno,“ řekl Prymula. Naopak lépe si Česko vede v informatice. „Pomocí armády jsme vyvinuli systém, kde vidíme kapacity systému a víme, jak se lidé testují. Je to přínos,“ doplnil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drogy, cukr a digitální obsah. Musíme se naučit pohybovat ve světě s nimi?
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.