
Recesia dýcha ekonomike na chrbát a z USA sa môže preliať aj do Európy. Steve Hanke, profesor aplikovanej ekonómie na Johns Hopkins University, vyhlásil, že pravdepodobnosť vstupu Spojených štátov do recesie v roku 2025 ďaleko prevyšuje odhady, pričom pravdepodobnosť stanovil na 90 %.
Ako informuje magazín Finbold, Hankeho predpoveď výrazne prevyšuje prognózy od veľkých finančných inštitúcií ako JPMorgan a Goldman Sachs, ktoré odhadujú pravdepodobnosť medzi 40 % a 60 %.
Recesia je na spadnutie
Ekonóm poukázal na spomalenie ekonomickej aktivity ako na hlavný faktor, pričom poznamenal, že recesia by pravdepodobne viedla k poklesu tržieb, ziskov a firemných výnosov, uviedol odborník v rozhovore s Davidom Linom.
„Myslím, že pravdepodobnosť recesie je viac ako 90 % už tento rok. Prichádza recesia a s recesiou klesajú tržby, a ak klesajú tržby, klesajú zisky, klesajú výnosy,” povedal.
Ekonóm tiež kritizoval prognózy ziskov, ktoré už boli revidované smerom nadol z 15 % na 10 % rast pre index S&P 500. Hanke verí, že tieto odhady zostávajú príliš optimistické, pričom predpovedá nulový rast alebo dokonca pokles. Tým sa jeho výhľad zhoduje s pohľadom generálneho riaditeľa JPMorgan Jamieho Dimona.
Dimon nedávno naznačil, že analytici by mohli v nasledujúcich mesiacoch znížiť prognózy ziskov indexu S&P 500 na stagnáciu alebo až na 5 % pokles.

98 %
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sponzorovaný obsah
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Historické paralely s rokom 1930
Hanke pri hľadaní historických paralel odkázal na Veľkú hospodársku krízu, pričom zdôraznil devastujúci vplyv zákona Smoot-Hawley Tariff Act z roku 1930. Poznamenal, že oznámenie cla v marci 1930 spôsobilo krach akciového trhu, pričom trh sa do júla 1932 prepadol o 83 %.
Smoot-Hawley Tariff Act bol americký zákon z roku 1930, ktorý výrazne zvýšil clá na dovoz. Mal chrániť domácu ekonomiku, ale prispel k prehĺbeniu Veľkej hospodárskej krízy.
Hanke vyjadril znepokojenie nad súčasnými ekonomickými politikami, varujúc, že navrhované clá by mohli zhoršiť ekonomické podmienky, potenciálne pripomínajúc narušenia z 30. rokov.
Prelievanie recesie do Európy
Ak by USA vstúpili do recesie v roku 2025, európska ekonomika by čelila výrazným negatívnym vplyvom. Pokles dopytu zo strany USA by znížil európsky export, najmä v priemyselných sektoroch.
Finančné trhy by zaznamenali volatilitu, oslabil by sa investorom sentiment a mohlo by dôjsť k zníženiu hospodárskeho rastu v eurozóne. Clá taktiež narušia globálne dodávateľské reťazce, čo by zvýšilo náklady a znížilo konkurencieschopnosť európskych firiem.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:
The post Recesia nastane na 90 %: Opakuje sa rok 1929, varuje profesor ekonómie appeared first on KRYPTOMAGAZIN.
