
Eurokomisár Maroš Šefčovič sa stretol so zástupcami podnikateľov krajín V4. Firmy žiadajú urýchlenie riešenia obchodných sporov a obnovu bezcolných režimov pre autá, oceľ, hliník či technológie, ale aj prístup na nové trhy mimo EÚ.
Obchodné vzťahy s USA, clá a tarify rezonujú na celoeurópskej úrovni, rovnako sa však stali aj kľúčovou témou na utorkovej výročnej Biznis konferencii V4 v Bratislave. Európsky komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič na nej diskutoval s predstaviteľmi priemyslu a profesijných združení krajín V4.
Pretrvávajúce obchodné spory podľa firiem oslabujú dlhoročné medzinárodné ekonomické partnerstvo, zvyšujú náklady a neistotu pre podniky i spotrebiteľov a zároveň ohrozujú pracovné miesta.
Podnikateľské zväzy po stretnutí preto poslali EÚ odkaz v spoločnom Memorande. Dokument vyzýva Európsku komisiu, aby konala preventívne, na základe princípu „hrozby ujmy“, a nečakala na jej reálny vznik. V rámci riešení žiadajú obnovu bezcolných režimov v kľúčových sektoroch ako automobilový priemysel, oceľ, hliník či čisté technológie.
Ako zásadnú prekážku udržateľnej konkurencieschopnosti identifikovalo memorandum aj vysoké ceny energií. Riešením by podľa podnikateľov mohli byť krátkodobé opatrenia na zníženie nákladov pre energeticky náročné odvetvia, obmedzenie špekulácie na energetických burzách či podpora dlhodobých zmlúv mimo burzy.
Lukáš Parízek, predseda Slovenskej rady exportérov zdôraznil, že okrem obchodných vzťahov s USA, ktoré sú poznačené bariérami a clami, je potrebné podporovať konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, ale aj vzťahy s tretími, rozvíjajúcimi sa trhmi. „To je napríklad Brazília, dohoda s Mercosurom, ale aj India, Čína či krajiny globálneho juhu,” vymenoval.
Prichádzajú drsné časy
„Európska únia sa musí pripraviť na 21. storočie. To bude omnoho drsnejšie, ako sme boli zvyknutí, pretože romantické časy obchodu skončili. Teraz už bude omnoho viac o národných záujmoch,” vyhlásil v diskusii počas konferencie európsky komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič.
Komisár ozrejmil, že aktuálne je EÚ vo veľmi konkrétnej etape rokovaní s USA. „Minulý týždeň sme si spoločne prešli viac ako tisíc položiek, aké tarify, aké colné sadzby máme uplatnené navzájom. V stredu sme pokrok s Jamiesonom Greerom vyhodnotili ako pozitívny. To vytvorilo pozitívny priestor pre rokovanie s Howardom Lutnickom, ktorý má na starosti horizontálne otázky, rozprávame sa o autách, o polovodičoch, o oceli, o vývoze dreva aj o farmaceutickom priemysle,” priblížil.
Dohodu chce uzavrieť najneskôr do začiatku júla, kedy majú začať ohlásené nové tarify. „Ak by k tomu nedošlo, máme pripravené záložné opatrenia,” povedal Šefčovič.
Hoci nechcel hovoriť o detailoch, pripomenul časy, keď boli prvýkrát zavedené clá na oceľ a hliník a EÚ reagovala tzv. vyvažovacími opatreniami, clami na americké produkty. Tie mali hodnotu približne 21 miliárd eur. Okrem toho pripomenul prebiehajúcu verejnú konzultáciu na ešte vyšší balíček. „Avšak som si vedomý, že je veľmi ľahké obchodný konflikt vyvolať a omnoho ťažšie ho ukončiť, preto budeme do poslednej chvíle hľadať riešenie,” ubezpečil komisár.
Šéf parlamentu Richard Raši v téme obchodných vojen zdôraznil najmä automobilový export. „Akékoľvek colné bariéry medzi Spojenými štátmi a EÚ budú mať priame dopady na našu zamestnanosť, investičné istoty a sociálnu stabilitu. Naša pozícia k navrhovaným clám je, že vnímame motivácie americkej administratívy, no ich zavedenie by malo negatívne dôsledky pre celú EÚ a najmä pre Slovensko.” To podľa Rašiho prináša riziko rozšírenia obchodnej vojny, z ktorej žiadna strana nevyjde víťazne.
„Zasadzujeme sa za dialóg, deeskaláciu a spoločné európske riešenia, ktoré budú podporovať konkurencieschopnosť – nie rozkladať dôveru v transatlantické partnerstvo,“ zdôraznil predseda Národnej rady.
Ekonomický riaditeľ hutníckej spoločnosti OFZ, ktorá už viac ako 70 rokov vyrába ferozliatiny pre oceliarsky a zlievarenský priemysel Stanislav Huba v panelovej diskusii uviedol, že v dnešnej dobe si priemysel nemôže dovoliť byť závislý od jedného trhu tak veľmi, ako doteraz. Spojené štáty sú podľa neho síce v otázke obchodnej vojny aktuálne vo výhodnejšej pozícii, no z dlhodobého hľadiska strácajú.
„Myslím si, že svet sa bude na USA pozerať s nedôverou a bude sa snažiť o väčšiu diverzifikáciu portfólia,“ povedal. Americkí výrobcovia podľa neho odmietajú oceľ zo Slovenska a firmy nevedia, aké budú objemy ani ceny do budúcna. „Zvažujeme preto aj iné trhy v Amerike, Austrálii či Indii. Aj tieto krajiny majú záujem rokovať so spoľahlivými partnermi. Situácia sa však môže zmeniť z týždňa na týždeň,” zhrnul.
Hľadajú sa nové trhy
USA sú našim najväčším obchodným partnerom, prezentujú 13 percent svetového obchodu, ale máme ešte aj ďalších 87 percent a na tie sme mimoriadne zameraní,” pripomenul Šefčovič.
Turbulentná situácia na trhoch má za výsledok mimoriadny záujem o uzatváranie nových obchodných dohôd. „Intenzívne rokujeme s Indiou, s Indonéziou, s Filipínami, s Thajskom, s Malajziou, so Spojenými arabskými emirátmi,” vymenoval.
Veľký záujem podľa komisára prejavila aj Saudská Arábia, ktorá chce regionálnu dohodu medzi EÚ a krajinami Perzského zálivu. „Európska predvídateľnosť, spoľahlivosť a fakt, že vždy podpisujeme dohody výhodné pre oboch partnerov je niečo, čo je momentálne vzácne a žiadané,” zdôraznil.
Aj so Spojenými štátmi však Únia stále zdieľa spoločné priority. „Ak USA chcú reindustrializovať svoju ekonomiku, máme ten istý cieľ. Ak chceme bojovať proti nadprodukcii a nadkapacitám v oblasti ocele, ktoré mimoriadne komplikujú život našim oceliarom a hlinikárom v krajinách EÚ aj v Spojených štátoch, opäť je to spoločná výzva,” povedal.
Vzťahy s Čínou sú podľa komisára veľkou témou, aktuálne preto s ázijskou veľmocou vedú otvorený dialóg o tom, ako si udržať férový obchod.
Vyjednávania v plnom prúde
Americký prezident Donald Trump pred týždňom prekvapil novým nariadením o zvýšení amerických ciel na oceľ a hliník na 50 percent s platnosťou od júla. Jedinou krajinou, ktorá je z cla vyňatá a čelí iba 25-percentnému clu, má byť Spojené kráľovstvo.
Krátko po tom, ako Donald Trump ohlásil tento plán, Asociácia európskych výrobcov ocele vyzvala Európsku komisiu, aby čo najskôr zvrátila nárast amerických ciel na oceľ a hliník.
Obchodný šéf Komisie na ohlásenie reagoval, že ide o prekvapenie, pretože EÚ do USA vyváža pomerne málo ocele. Hrozba je podľa neho skôr v globálnej nadmernej kapacite lacnej ocele z Ázie. Naopak, európski oceliari namietajú, že do Spojených štátov doteraz vyvážali svoje najkvalitnejšie a najkonkurencieschopnejšie oceľové výrobky.
Šefčovič sa 4. júna stretol s obchodným zástupcom USA Jamiesonom Greerom popri zasadnutí ministerskej rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži. O dva dni neskôr hovoril s ministrom obchodu USA Howardom Lutnickom „s cieľom posunúť úsilie smerom k hlbšej spolupráci v niekoľkých strategických sektoroch”.
Strany podľa neho budú naďalej pravidelne komunikovať a vyhodnocovať pokrok, aby zostali na správnej ceste, napísal na platforme X.
The post Romantické časy obchodu skončili. EÚ rokuje s partnermi v arabských krajinách aj v Ázii appeared first on euractiv.sk.
