Перейти к содержанию
Capital.com – Ticker Tape Widget

Показать больше...

Общие селекторы
Только точные совпадения
Искать по названию
Поиск по содержимому
Селекторы типов сообщений
Меню

Konflikt na Ukrajine: Ako sa veci majú?

www.slovanskenoviny.sk/rss Pokúsil som sa poskytnúť presnú analýzu konfliktu na Ukrajine. Nie je to jednoduchá úloha, keďže je málo verejne dostupných informácií o tom, ako Kremeľ vníma rozširovanie konfliktu. Francúzsko vyslalo vojakov. Americký minister obrany uviedol, že nakoniec budú na Ukrajine rozmiestnené jednotky NATO a európske vlády sa pripravujú na vojnu s Ruskom o 4 alebo […]
3 мин.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Pokúsil som sa poskytnúť presnú analýzu konfliktu na Ukrajine. Nie je to jednoduchá úloha, keďže je málo verejne dostupných informácií o tom, ako Kremeľ vníma rozširovanie konfliktu.

Francúzsko vyslalo vojakov. Americký minister obrany uviedol, že nakoniec budú na Ukrajine rozmiestnené jednotky NATO a európske vlády sa pripravujú na vojnu s Ruskom o 4 alebo 5 rokov.

Pôvodným Putinovým cieľom bolo oslobodenie regiónu Donbas a denacifikácia a demilitarizácia Ukrajiny. Nikdy nebolo jasné, ako sa má uskutočniť denacifikácia a demilitarizácia Ukrajiny bez dobytia Ukrajiny.

Objavenie sa rakiet dlhého doletu, teda rakiet, ktorých dosah presahuje bojové pole do Ruska, viedlo k vyhláseniam ruského ministerstva zahraničných vecí, že Rusko bude musieť kompenzovať dosah rakiet tým, že zaberie väčšiu časť Ukrajiny, aby vytvorilo nárazníkovú zónu.

Keďže rakety, ktoré Západ vysiela, sa neustále predlžujú, dôsledkom je, že nárazníková zóna sa neustále zväčšuje a bude treba dobyť a obsadiť celú Ukrajinu a na Ukrajine dosadiť vládu naklonenú Rusku. Už teraz sú správy o útokoch ukrajinských bezpilotných lietadiel na Tatarstan v strednom Rusku tisíc kilometrov od frontovej línie na Ukrajine. Je zrejmé, že konflikt nie je obmedzenou vojenskou operáciou.

Či Putin chápe, že jeho „obmedzená vojenská operácia“ už nie je praktická, nie je jasné.

Ukrajinská armáda bola porazená. Väčšia mobilizácia bude mať za následok len vyšší počet ukrajinských obetí. Kam teda konflikt smeruje?

Mám podozrenie, že ruská armáda obíde Charkov a nechá ho obkľúčiť a odrezať. Pozostatky ukrajinskej armády sa pravdepodobne presunú na západný breh rieky Dneper. Rusko, ak sa Kremeľ niekedy začne vážne zaoberať konfliktom, odoberie Odesu, pokiaľ USA/NATO neobsadia Odesu ako prvé.

Otázkou je, či by to prinieslo koniec konfliktu, alebo by sa západná Ukrajina naplnila silami NATO, aby si zachovala nepriateľský režim voči Rusku. Ak to druhé, konflikt prestáva byť medzi Ukrajinou a Ruskom a stáva sa jedným zo Západu a Ruska. Putin by zachránil ruské územia, ale Ukrajina by zostala militarizovaná. Tentoraz s USA/NATO.

Neschopnosť Kremľa konať rozhodne hneď na začiatku spôsobí, že Rusko bude mať hrozivý problém.

Washington bude ďalej atakovať Putina pokusom o farebnú revolúciu v Gruzínsku, podobne ako Ukrajina bývalá ruská provincia. Úspešná farebná revolúcia by umožnila Washingtonu otvoriť druhý front proti Rusku.

Farebná revolúcia v Gruzínsku je zámerom Washingtonu.

Gruzínsky zákonodarný zbor nedávno schválil zákon o transparentnosti zahraničného vplyvu. Legislatíva by vyžadovala, aby mimovládne organizácie (MVO) zapojené do presadzovania záujmov cudzej mocnosti zverejňovali svojich darcov.

Zákonodarca zrejme čakal príliš dlho, aby čelil hrozbe. Zahraničným financovaným subjektom sa podarilo dostať demonštrantov do ulíc hlavného mesta na týždne a podarilo sa im prinútiť gruzínskeho prezidenta, aby návrh zákona vetoval. Vláda ustúpila od predchádzajúceho pokusu v roku 2023 prijať zákon, keď bola konfrontovaná pouličnými protestmi.

Bidenov režim uviedol, že legislatíva „podkopáva demokraciu“ a EÚ uviedla, že zablokuje vstup Gruzínska do Európskej únie. Samozrejme, Gruzínsko nie je v Európe a nemá v EÚ žiadne podnikanie.

Je zrejmé, že záujem Washingtonu a Bruselu o návrh zákona o vnútorných záležitostiach Gruzínska naznačuje, že legislatíva je chápaná ako prevencia proti farebnej revolúcii a že Západ takúto revolúciu zamýšľa. Washington ponúka preferenčné obchodné zaobchádzanie, ak sa Gruzínsko nechá otvorené zvrhnutiu.

Gruzínsky premiér povedal, že krajina potrebuje zákon o zahraničných agentoch, aby ochránila Gruzínsko pred vonkajšími silami, ktoré chcú spustiť „gruzínsky Majdan“.

Človek si kladie otázku, či sa Putin opäť postaví bokom a dovolí Washingtonu, aby mu priniesol ďalšie problémy.

Washington použil Gruzínsko proti Rusku v roku 2008, keď gruzínske jednotky vtrhli do Južného Osetska, čo malo za následok zásah ruskej armády. Úspešná farebná revolúcia by otvorila druhú frontu alebo náhradnú frontu proti Rusku.

Nič nenasvedčuje tomu, že by Západ mal v úmysle zastaviť provokácie Ruska.

Gilbert Doctorow nedávno vysvetlil, že provokácie dosiahli takú bezohľadnú a nebezpečnú úroveň, že Rusko absolvuje vojenské cvičenia precvičujúce použitie taktických jadrových zbraní v Európe proti NATO.

Putin bol nútený zasiahnuť na Donbase. Pokúsil sa obmedziť intervenciu na Donbas, ale Západ trval na rozšírení vojny. Vojna sa teraz rozšírila do tej miery, že Rusko sa v prípade potreby pripravuje na zničenie vojenských spôsobilostí USA/NATO v Európe.

Doctorow si nie je istý, že Západ dostane rozum. To ani ja.

Paul Craig Roberts

O autorovi: Paul Craig Roberts je renomovaný autor a akademik, predseda Inštitútu pre politickú ekonómiu, kde bol tento článok pôvodne publikovaný. Dr. Roberts bol predtým pridruženým redaktorom a publicistom pre The Wall Street Journal. Počas Reaganovej administratívy bol námestníkom ministra financií pre hospodársku politiku.

skspravy.sk

Príspevok Konflikt na Ukrajine: Ako sa veci majú? je zobrazený ako prvý na .

Вам понравилась статья? Поддержите СИА НОВОСТИ!

Ваша поддержка поможет нам продолжить работу и развитие системы SIA NEWS.
Спасибо за вашу поддержку.

Введите действительную сумму.
Спасибо за вашу поддержку.
Ваш платеж не может быть обработан.
revolut banner

Категории

Самые читаемые

ru_RU