Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ruská propaganda spochybňuje útok na kyjevskú nemocnicu. Nezmysel, hovorí OSN

Kremeľ trvá na tom, že ruské sily pri pondelkovom údere na ukrajinské ciele nemocnicu v Kyjeve nezasiahli. Povedal to dnes kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Zopakoval, že Moskva neútočí na civilné ciele. Monitorovacia misia OSN ale podľa agentúry Reuters uviedla, že detskú nemocnicu v ukrajinskej metropole veľmi pravdepodobne priamo zasiahla ruská raketa. VIDEO: Kyjevskú detskú nemocnicu zasiahol […]
Menej ako 1 min. min.

Kremeľ trvá na tom, že ruské sily pri pondelkovom údere na ukrajinské ciele nemocnicu v Kyjeve nezasiahli. Povedal to dnes kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Zopakoval, že Moskva neútočí na civilné ciele. Monitorovacia misia OSN ale podľa agentúry Reuters uviedla, že detskú nemocnicu v ukrajinskej metropole veľmi pravdepodobne priamo zasiahla ruská raketa.

VIDEO: Kyjevskú detskú nemocnicu zasiahol ruský úder

Ukrajinská tajná služba SBU k tomu oznámila, že má jednoznačné dôkazy, že detskú nemocnicu trafila ruská strela s plochou dráhou letu Ch-101.

“Analýza videozáznamu a posúdenia na mieste incidentu ukazujú na vysokú pravdepodobnosť toho, že detská nemocnica utrpela priamy zásah,” konštatovala Danielle Bellová, šéfka misie OSN monitorujúcej ľudské práva na Ukrajine. Raketu podľa nej zrejme odpálilo Rusko.

Peskov naopak s odvolaním sa na vyjadrenie ruského ministerstva obrany tvrdí, že škody spôsobil pád rakety ukrajinskej protivzdušnej obrany. Dôkaz však neposkytol, poznamenal Reuters.

Rusi podnikli neobvyklý útok na ukrajinské mestá, zabili vyše 20 ľudí. Zasiahli aj detskú nemocnicu v Kyjeve

“Stále trváme na svojom: My nevykonávame údery na civilné ciele,” povedal dnes Peskov a dodal, že ruské ozbrojené sily útočia na kritickú infraštruktúru či vojenské ciele. Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že útok cielil na vojenský priemysel a na základne ukrajinského letectva.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová dnes uviedla, že nemocnicu zasiahla raketa zo Západom dodaného systému NASAMS.

Ukrajinská tajná služba SBU na internete uviedla, že detskú nemocnicu podľa predbežného vyšetrovania zasiahla ruská strela s plochou dráhou letu Ch-101. Dokazuje to podľa nej okrem iného úlomok strely nájdený v sutinách zdravotníckeho zariadenia, na ktorom je čitateľné sériové číslo. Dnes doplnila, že jej dôkazy sú jednoznačné.

Moskva aj napriek početným dôkazom medzinárodných organizácií, ukrajinských úradov i zahraničných médií a skupín opakovane odmieta, že by na Ukrajine útočila na civilné ciele.

Biden hovorí o „brutalite Ruska“. Kyjevu prisľúbil posilnenie protivzdušnej obrany

Pondelkový mohutný ruský vzdušný úder na Ukrajinu zasiahol podľa ukrajinských úradov okrem iného detskú nemocnicu v Kyjeve. Celkom pri útokoch na Ukrajine zamreli štyri desiatky ľudí a mnoho ďalších bolo zranených. Reuters napísal, že išlo o jeden z najsmrteľnejších ruských vzdušných úderov na Ukrajinu za posledné mesiace.

Peskov dnes tiež uviedol, že Kremeľ bude pozorne sledovať vyhlásenia a rozhodnutia prijaté na summite NATO, ktorý sa začína dnes vo Washingtone. “Severoatlantická aliancia považuje Ruskú federáciu za nepriateľa, protivníka. Je to aliancia, ktorá opakovane otvorene deklarovala cieľ uštedriť Rusku strategickú porážku na bojisku, “uviedol Peskov.

NATO je podľa Moskvy priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine. Ten rozpútalo Rusko 24. februára 2022 svojím vpádom do susednej krajiny, západné štáty odvtedy poskytujú Kyjevu vojenskú podporu, aby sa mohol brániť.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie