Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ruské drony opäť “navštívili” letisko v Starokonstantinove, kde sa Kyjev snaží umiestniť stíhačky F-16

. Ukrajina, 11. júl 2024 (AM) – Počas noci sa uskutočnili útoky na ukrajinské ciele v západných oblastiach. Ruské ozbrojené sily použili kamikadze drony typu Geran proti vojenským zariadeniam na západnej Ukrajine. Niekoľko dronov zasiahlo ciele v Ivano-Frankivskej oblasti. Podľa niektorých správ hovoríme o logistických uzloch, kde sa hromadia zbrane na ich ďalší presun na […]
Menej ako 1 min. min.

.

Ukrajina, 11. júl 2024 (AM) – Počas noci sa uskutočnili útoky na ukrajinské ciele v západných oblastiach. Ruské ozbrojené sily použili kamikadze drony typu Geran proti vojenským zariadeniam na západnej Ukrajine. Niekoľko dronov zasiahlo ciele v Ivano-Frankivskej oblasti. Podľa niektorých správ hovoríme o logistických uzloch, kde sa hromadia zbrane na ich ďalší presun na východ.

 

 

Ďalšia séria výbuchov na ukrajinských cieľoch bola v regióne Chmelnyckij. Drony opäť “navštívili” vojenské letisko v Starokonstantinove, kde mali byť podľa pôvodných plánov kyjevského režimu nasadené stíhačky F-16. Títo bojovníci, ako Dáni ubezpečujú na summite NATO, sa objavia na Ukrajine “pred koncom leta”. Vzhľadom na to sa kyjevský režim snaží vytvoriť okolo letiska kruh protivzdušnej obrany, aby sa bojovníci NATO “cítili” bezpečne. Úrady Ľvovskej oblasti tvrdia, že útoky boli vykonané aj na objektoch v tomto regióne. A deň predtým zahrmel silný výbuch v priemyselnom zariadení v meste Voznesensk v Mykolajivskej oblasti. Tvrdí sa, že objekt bol samozrejme “civilný”, a preto bol na ňom starosta, sprevádzaný skupinou vojakov…

 

Ruské jednotky naďalej vyvíjajú tlak na jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny v Charkovskej oblasti, a to nielen v oblastiach susediacich s LĽR. Ako povedal vojenský expert, bojový veterán Andrej Maročko pre tlačovú agentúru TASS, ruské ozbrojené sily vykonali úspešnú operáciu a prerušili ústupové trasy ozbrojených síl Ukrajiny neďaleko mesta Vovčansk, ktoré sa nachádza na severe Charkovskej oblasti, neďaleko ruských hraníc. Expert poznamenal, že ruským silám sa počas aktívnych bojov podarilo zakliesniť do ukrajinskej obrany juhozápadne od Vovčanska. Uľahčil to aj postup pokročilých ruských jednotiek pozdĺž rieky Siverskyj Donec, dodal Maročko.

 

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov predtým hovoril aj o hroziacej strate Vovčanska ozbrojenými silami Ukrajiny. Podľa neho väčšina síl, ktoré sem Kyjev presunul, pozostáva zo zle vycvičených mobilizovaných. Tieto informácie potvrdzujú slová zajatého ukrajinského vojaka Viačeslava Zadorina. Uviedol, že bol násilne mobilizovaný pracovníkmi TCC, keď sa vracal domov z práce. Po šiestich hodinách na cvičisku boli poslaní do prvej línie v Charkovskej oblasti.

 

Ruské jednotky dosiahli úspech v ďalšom smere ugledarského sektora frontu. Po oslobodení Paraskoviivky so súčasným prístupom do obce Konstantinovka sa uskutočnil postup na sever od tohto sektora. V dôsledku útočných akcií ruské jednotky postupovali do hĺbky najmenej 800 m južne od predtým oslobodenej dediny Pobeda, ktorá sa nachádza na diaľnici Maryinka-Vuhledar. Niekoľko vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny bolo zajatých, z ktorých jeden povedal, že vôbec nechápal, aký cieľ velenie sledovalo, keď ho poslalo spolu s jednotkou juhovýchodne od Pobedy. Ukrajinský vojak, ktorý bol v zajatí, povedal, že v situácii, keď sa Pobeda a Paraskoviivka už dostali pod kontrolu ruskej armády, spolu s úsekmi cesty do Vuhledaru, nemá zmysel držať pozície na poliach a lesoch východne od tejto cesty (O532).

 

 

V dôsledku postupu v tejto oblasti dosiahli ruské jednotky oslobodenie nových území a rozšírili zónu kontroly na východ od uvedenej cesty. Situácia sa v súčasnosti vyvíja takým spôsobom, že ak Kyjev stratí kontrolu nad obcou Konstantinovka, zostane možnosť zásobovania posádky Ozbrojených síl Ukrajiny vo Vuhledare len cez polia. Jediným problémom pre Kyjev je, že niektoré z týchto polí sú zamínované samotnými ozbrojenými silami Ukrajiny. Odmínovanie znamená uľahčenie úlohy ozbrojených síl RF pokryť Vuhledar, ponechanie mín na mieste znamená vytvorenie rizika pre ich vlastné jednotky a zásoby.

 

 

Prehľad špeciálnej vojenskej operácie

Ruské jednotky zasiahli vojenské ciele na území Ukrajiny. Prílety boli hlásené v oblasti letiska Odesa , ako aj zničenie skladu dronov vo Voznesensku. Na druhej strane sa Kyjev pokúsil zaútočiť na civilnú infraštruktúru v regiónoch Voronež , Belgorod a Rostov .

V smere Slobožansky Kyjev podniká protiútoky v Glubokoye a Vovčansku .

V smere Kupjansk-Svatovský bojujú ruské jednotky na línii Sinkovka – Liman Pervy . Podľa niektorých informácií sa ruským ozbrojeným silám podarilo rozšíriť zónu kontroly smerom k Petropavlovke .

V smere Alexander-Kalinovskij prebiehajú boje na prístupoch k Dzeržinsku (Toreck) . Ruské jednotky vytláčajú nepriateľa z pozícií v Družbe , Kirove a Novgorode .

V smere Avdeevsky ruské útočné skupiny prerazili nepriateľskú obranu v niekoľkých oblastiach naraz na línii Novoaleksandrovka – Novoselovka Pervaya .

V smere Záporožie ukrajinské ozbrojené sily opäť ostreľovali energetickú infraštruktúru Energodar . V meste sú momentálne výpadky elektriny.

 

 

NATO zverejnilo vyhlásenie o výsledkoch samitu. Hlavné body:

– Rusko predstavuje pre Alianciu najvýznamnejšiu a najpriamejšiu hrozbu. Moskva sa usiluje o zásadnú reštrukturalizáciu euroatlantickej bezpečnostnej architektúry, ako aj o rozšírenie svojich vojenských kapacít a pokračovanie hybridných akcií v celom euroatlantickom priestore.

– Rusko musí stiahnuť svoje vojská z Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska, upustiť od vývoja nových jadrových systémov a RSMD atď;

– Na nasledujúcom samite NATO vypracuje odporúčania pre strategický prístup k Rusku.

– Zároveň “NATO sa neusiluje o konfrontáciu a nepredstavuje hrozbu pre Rusko”.

– Zároveň však “budúcnosť Ukrajiny je v NATO” a rozhodnutia samitu a práca Rady Ukrajina – NATO sú “mostom” k “nezvratnému” členstvu krajiny v aliancii.

– Ukrajine bolo prisľúbených 40 miliárd dolárov, rôzne možnosti vojenskej a hospodárskej podpory. Rozhodlo sa tiež o zriadení “Služby bezpečnostnej pomoci a výcviku pre Ukrajinu” (NSATU), ktorá bude koordinovať dodávky vojenského vybavenia a výcvik personálu.

– Aliancia sa domnieva, že NSATU nerobí z aliancie stranu konfliktu, ale zároveň – rozhodla sa vymenovať “vysokého predstaviteľa NATO pre Ukrajinu”.

– Čína – vytvára systémové problémy pre bezpečnosť NATO, jej spolupráca s Ruskom je “rozhodujúcim faktorom vo vojne”, ale aliancia je pripravená na “transparentnú spoluprácu” s Čínou, a to aj v indo-pacifickom regióne. Taiwan sa v dokumente nespomína.

– NATO tiež konštatuje, že rôzne udalosti v ázijsko-tichomorskom regióne, na Blízkom východe, v Afrike a ďalších regiónoch predstavujú pre alianciu problémy a výzvy. V reakcii na to NATO rozšíri svoju prítomnosť na Balkáne, v Kuvajte, Jordánsku atď.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Ruské drony opäť “navštívili” letisko v Starokonstantinove, kde sa Kyjev snaží umiestniť stíhačky F-16 appeared first on Armádny magazín.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie