Aleppo je druhé největší město v Sýrii. Bombardování se zaměřilo také na města a vesnice, které povstalci obsadili při překvapivém přechodu z jejich opoziční enklávy do města. Spřízněné povstalecké frakce předtím ovládly většinu města, vládní budovy a věznice, uvedla SOHR. Ta sídlí v Británii a tvrdí, že má v Sýrii rozsáhlou síť svých zdrojů.
ČTĚTE TAKÉ: Nechceme vás tu. Agentura OSN pro pomoc Palestincům má v Izraeli zákaz, schválil parlament
Džihádističtí bojovníci a jejich spojenci vstoupili do Aleppa v pátek po dvoudenní ofenzivě, která ukončila roky relativního klidu na severozápadě Sýrie. Počet obětí středeční ofenzivy se podle SOHR zvýšil na 311, z toho 183 jsou bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jejich spojenci. Dále je to 100 vojáků a příslušníků provládních sil a 28 civilistů.
„Guvernér Aleppa a velitelé policejních a bezpečnostních služeb se stáhli z centra města,“ uvedla SOHR.
Za občanské války, která vypukla v roce 2011 a která si vyžádala více než půl milionu mrtvých a miliony vysídlených, ovládla HTS rozsáhlá území provincie Idlib a sousední území v regionech Haleb, Hamá a Latákíja. Řízena byla někdejší syrskou odnoží teroristické sítě Al-Káida. Syrský režim v roce 2015 s podporou svých ruských a íránských spojenců znovu získal kontrolu nad velkou částí země.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry masivní exploze. Demolici obávaného ruského tanku umožnila fatální chyba okupanta
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.