Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Šéf Európskej rady považuje Orbánovu “mierovú misiu” do Moskvy za politickú chybu

Predseda Európskej rady Charles Michel v stredu opätovne skritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho návštevu Ruska. Podľa neho išlo o politickú chybu a považuje to za neprijateľný spôsob fungovania. Informujeme o tom podľa správy agentúry Reuters. Orbán sa minulý týždeň v Moskve stretol so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Túto cestu sám označil za “mierovú […]
Menej ako 1 min. min.

Predseda Európskej rady Charles Michel v stredu opätovne skritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho návštevu Ruska. Podľa neho išlo o politickú chybu a považuje to za neprijateľný spôsob fungovania. Informujeme o tom podľa správy agentúry Reuters.

Orbán sa minulý týždeň v Moskve stretol so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Túto cestu sám označil za “mierovú misiu”, ktorá sa uskutočnila iba tri dni po návšteve Kyjeva a stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Budapešť sa ujala predsedníctva

Udialo sa tak zároveň iba niekoľko dní po tom, čo sa Maďarsko ujalo rotujúceho predsedníctva Rady Európskej únie. Lídri Únie kritizovali Orbána za podniknutie cesty do Moskvy a zdôraznili, že nekonal v mene eurobloku.

“Členské štáty reagovali veľmi zreteľne… a dali jasne najavo, že voči maďarskému predsedníctvu vyslovujú vážne varovanie,” skonštatoval Michel, ktorý sa zúčastňuje na summite NATO vo Washingtone.

Maďarsko vidí “šancu na mier” na Ukrajine, ak sa Trump vráti, povedal Szijjártó

Orbán je podľa stanice BBC jediným premiérom spomedzi ostatných hláv štátov a vlád krajín Únie, ktorý aj po ruskej invázii na Ukrajinu na jar 2022 udržiava úzke vzťahy s Kremľom. Jeho minister zahraničných vecí Péter Szijjártó Rusko za posledné dva roky niekoľkokrát navštívil.

Dosiahnutie mieru

Maďarský premiér po niekoľkohodinovej schôdzke s ruským lídrom povedal, že názory Ruska a Ukrajiny na dosiahnutie mieru sú stále “vzdialené”.

Podľa neho je potrebné vykonať mnoho krokov na ukončenie vojny, svoju cestu však považuje za prvý z nich smerom k “obnoveniu dialógu”.

Samotný Putin označil rokovania s Orbánom za úprimné a užitočné, pričom zopakoval svoj predtým odmietnutý návrh na ukončenie vojny. Ukrajina sa podľa neho má vzdať svojich území na východe a juhu, ktoré si Moskva nárokuje, hoci ich v súčasnosti celé neokupuje.

Maďarský opozičný líder doručil pomoc poškodenej detskej nemocnici v Kyjeve

Zelenskyj dlhodobo odmieta rokovania s Ruskom, kým sa všetky ruské sily nestiahnu z územia Ukrajiny vrátane Krymského polostrova, ktorý Moskva nezákonne anektovala v roku 2014.

Orbán podľa Putina navyše neprišiel do Moskvy iba ako dlhodobý partner, ale ako zastupiteľ Únie, čo lídri Únie dôrazne odmietli. “Európska rada má vo veci jasno: Rusko je agresor, Ukrajina je obeť. Žiadne diskusie o Ukrajine sa nemôžu uskutočniť bez Ukrajiny,” uviedol Michel ešte minulý týždeň na sociálnej sieti X.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie