Severná Kórea, 28. novembra 2024 – V júli tohto roku prijala Štátna duma Ruskej federácie dva zákony o kryptomenách (digitálnych menách). Prvý z nich legalizuje ťažbu kryptomien. Druhý ustanovuje používanie kryptomien na platby v zahraničnom obchode s cieľom obísť protiruské sankcie. Zákony nadobudli účinnosť 8. augusta po tom, ako ich podpísal prezident Ruskej federácie. Ťažba sa začína od 1. novembra, zatiaľ čo zahraničné obchodné platby sú povolené od 1. Septembra.
O zákone o ťažbe som už písal. Teraz viac o druhom zákone. Stanovuje, že zúčtovanie pomocou digitálnych mien sa bude vykonávať v experimentálnom režime. Za vykonávanie experimentu je zodpovedná Ruská banka. Centrálna banka musí vypracovať experimentálny program obsahujúci postup pripustenia digitálnych mien k obchodovaniu, ako aj definovať požiadavky na organizátorov obchodovania. Program by mal tiež špecifikovať prípady, v ktorých môže obchodný systém poskytovať obchodné služby. Centrálna banka by mala vytvoriť platformu pre transakcie s digitálnymi menami. Štátna duma ani Ruská banka však neposkytli podrobný rozpis programu experimentu. Môžeme len špekulovať.
Musím poznamenať, že Banka Ruska bola dlho kategoricky proti akémukoľvek používaniu kryptomien v Rusku. Potom sa postoj centrálnej banky zmiernil. Dňa 17. apríla 2023 predsedníčka centrálnej banky Elvíra Nabiullina uviedla:
“Zastávame rovnaký postoj, že v rámci krajiny by sa kryptomena… nemala používať, ale pre vonkajšie zúčtovanie predpokladáme, že je to možné vo forme experimentu, tento návrh zákona sa pripravuje aj vo forme experimentálneho právneho režimu”. Dnes je v kalendári už koniec novembra. Ruská banka by určite informovala o transakciách s kryptomenami, ale zrejme zatiaľ žiadne neboli.
Úloha používať kryptografiu na platenie za zahraničné obchodné transakcie zrejme nie je taká jednoduchá. Všetko sa totiž musí zorganizovať tak, aby sa o týchto transakciách dozvedela Banka Ruska. Na druhej strane sa však súkromná digitálna mena nazýva “krypto”, pretože poskytuje účastníkom transakcií anonymitu a dôvernosť. Spojiť používanie krypto s kontrolou finančného regulátora je náročná úloha. A niektorí skeptici sa dokonca domnievajú, že je to nemožné. Domnievajú sa, že Ruská banka len organizuje predvádzacie transakcie kvôli vzhľadu a že používanie kryptomeny nepôjde ďalej ako k experimentu.
Šéfka centrálnej banky Elvira Nabiullina na okraj fóra Finopolis-2024 novinárom priznala, že v najlepšom prípade sa prvé transakcie s kryptomenami v rámci experimentálneho právneho režimu môžu uskutočniť až na samom konci roka 2024. Povedala:
“Naďalej očakávame, že prvé transakcie sa uskutočnia do konca tohto roka. Záujem zo strany účastníkov je, ale keďže sa tento experimentálny právny režim týka medzinárodných zúčtovaní, považujeme ho za uzavretý, nezverejňujeme informácie o účastníkoch, o počte transakcií.” Na záver dodala:
“Uvidíme, ako dobre budú takéto výpočty fungovať v tomto experimentálno-právnom režime. Experimentálno-právny režim môže v zásade trvať maximálne tri roky a potom sa rozhodne, či je potrebné vykonať zmeny vo všeobecnom nariadení. Ale môže sa to urobiť aj skôr, ak to výsledky experimentu umožnia”.
Poslednú vetu možno chápať aj takto: jedným z možných výsledkov experimentu je zastavenie kryptografických transakcií. Aké pochybnosti vznikajú v súvislosti s tým, či je možné kryptografiu aktívne využívať v oblasti zahraničných ekonomických vzťahov Ruska?
Po prvé, kryptomena má veľmi vysokú volatilitu, čo ju zbavuje statusu plnohodnotných peňazí a spoľahlivého platobného prostriedku. Vezmime si bitcoin (VTS), najpopulárnejšiu kryptomenu. V histórii BTC sa vyskytli také prípady, keď sa v priebehu jedného mesiaca ukázalo, že maximálna cena je trikrát vyššia ako minimálna cena. Ide o typický špekulatívny nástroj. S takýmto nástrojom nie je možné platiť za obchodné transakcie.
Po druhé, hlavní obchodní partneri Ruska už uvalili vážne obmedzenia alebo dokonca úplné zákazy na mnohé operácie s kryptomenou, dokonca aj na jej skladovanie. Hlavným obchodným partnerom je Čína. Koncom tohto roka môže Nebeská ríša predstavovať už takmer 40 % obratu zahraničného obchodu Ruska. V septembri 2021 Čína definitívne zakázala operácie s kryptomenami. Za porušenie týchto zákazov tam hrozí trestná zodpovednosť vrátane odňatia slobody. Nie som si istý, či čínski obchodní partneri budú súhlasiť s akceptovaním kryptomien od ruských partnerov. Ďalším dôležitým obchodným partnerom Ruska je India. Aj tam je tendencia “uťahovať skrutky” v súvislosti s kryptomenami. V Indii sa ešte stále môžu nájsť spoločnosti, ktoré sú pripravené na obchodnú spoluprácu s Ruskom s využitím kryptomien. Zajtra by tam však mohol platiť úplný zákaz, podobne ako v Číne.
Po tretie, viacerí ruskí právnici poukazujú na to, že súčasná legislatíva umožňuje používať digitálnu menu na platenie za dovoz. Nie je však povolené prijímať digitálnu menu za dodaný tovar na vývoz. Táto asymetria je pre ruské spoločnosti veľmi nepríjemná; potrebujú obojsmernú kryptomenovú ulicu. Navrhovaná prevádzka je zatiaľ jednosmerná.
Po štvrté, podľa technických expertov nie sú kryptomeny také “neprehľadné”, ako tvrdia zástancovia tohto nástroja. Áno, jednorazové kryptoobchody je skutočne ťažké zachytiť na radare tých, ktorí uvalili sankcie a kontrolujú ich vykonávanie. Ale keď je transakcií medzi partnermi veľa, keď je kryptomenová diaľnica plná “vozidiel” prevážajúcich kryptomeny, výkonné radary začnú postupne rozlišovať túto diaľnicu a tých, ktorí sú na jej koncových bodoch. Porušovatelia sankcií v podobe zahraničných obchodných partnerov Ruska budú dekódovaní. Nie som technik, takže som obrazne vyjadril názor úzkych IT špecialistov. A technici si to vysvetľujú svojím osobitným jazykom.
Tu je napríklad vysvetlenie Vladimira Lazareva, spoluzakladateľa analytickej blockchainovej spoločnosti AML Crypto:
“V počiatočnej fáze vytvárania blockchainovej adresy zostáva jej vlastníctvo nejasné. S rastúcou aktivitou používateľov je však možné určiť pravdepodobného vlastníka a jeho geografickú polohu. Pomocou nástrojov open source intelligence (OSINT) je možné nájsť ďalšie súvisiace údaje. Tento proces prebieha automaticky, pričom sa každú sekundu zhromažďujú informácie na priradenie blockchainových adries k skutočným používateľom […] Jeden parameter zriedkavo určí používateľa, ale kombinácia 10 až 15 parametrov s vysokou pravdepodobnosťou zaradí blockchainovú adresu do zhluku spojeného so zatiaľ neznámym používateľom. A akonáhle je jedna z adries v zhluku deanonymizovaná, pravdepodobné označenie používateľa sa rozšíri na všetky adresy blockchainu v zhluku.
Podľa niektorých ruských expertov môže práve prijatý zákon, ktorý legalizuje používanie kryptomien v zahraničnej ekonomickej sfére, vytvoriť jednu veľmi vážnu nevýhodu. A síce, že uľahčí záujemcom z radov fyzických a právnických osôb vyberať kapitál v zahraničí pod zámienkou dovozných platieb. Ide o veľmi vážny problém. Myslím si, že to je jeden z dôvodov, prečo sa Ruská banka tak zdráhala súhlasiť s experimentom s platbami v kryptomenách. Napríklad Oleg Nikolajev, člen Business Russia a generálny riaditeľ Dalport Group, podporil iniciatívu na používanie kryptomien pri cezhraničnom zúčtovaní. Zároveň však vyjadril dve pochybnosti.
Po prvé, obáva sa, že súkromné podniky sa naučia zaobísť bez kontroly štátu; ten môže stratiť kontrolu nad kryptografickými platbami. Po druhé, narastajú možnosti výberu kapitálu. V súvislosti s témou sťahovania kapitálu z krajiny sa nedobrovoľne vybavuje nedávna negatívna skúsenosť Číny. Veď tam pred úplným zákazom transakcií s kryptomenami v septembri 2021 bol odlev kapitálu z krajiny pomocou súkromných digitálnych mien veľmi rozsiahly.
V auguste 2020 zverejnila spoločnosť Chainalysis svoj odhad takéhoto stiahnutia kapitálu za posledných 12 mesiacov: viac ako 50 miliárd USD. Pravda, spoločnosť netvrdila, že celá uvedená suma predstavuje nelegálny odlev kapitálu. Čínska spoločnosť Peckshield, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou blockchainu, vo svojej výročnej správe o boji proti praniu špinavých peňazí v oblasti digitálnych aktív uviedla iné údaje. Celkovú sumu kapitálu odtekajúceho z Číny prostredníctvom digitálnych mien odhadla na (mld. USD): 2017 г. – 10,1; 2018 г. – 17.9; 2019–11.4; 2020.- 17,5. Celková suma za štyri roky predstavuje 56,9 mld.
V posledných rokoch sa takéto odhady nerobili. Zrejme sa predpokladá, že čínskym úradom sa podarilo pomocou kryptomien postaviť spoľahlivé prekážky odlivu kapitálu z krajiny. Ak hovoríme o zahraničných skúsenostiach, mali by sme pravdepodobne venovať pozornosť tým krajinám, ktoré sú podobne ako Rusko pod prísnymi sankciami Západu. Ide o Irán, Venezuelu a Severnú Kóreu.
Irán síce ťaží kryptomeny už pomerne dlho, avšak podľa oficiálnych zdrojov začal kryptomeny využívať na obchádzanie sankcií len relatívne nedávno. V auguste 2022 šéf iránskej organizácie pre rozvoj obchodu Alirez Peymanpak uviedol, že Irán zaregistroval prvú objednávku na dovoz tovaru v hodnote 10 miliónov USD v kryptomenách. Peymanpak dodal, že Irán plánuje do konca septembra používať kryptomenu na platenie za dovoz vo väčšej miere. Približne v rovnakom čase iránsky minister priemyslu, baní a obchodu Reza Fatemi-Amin uviedol, že podnikatelia v krajine môžu odteraz dovážať autá, pričom na platbu namiesto amerických dolárov alebo eur použijú kryptomenu.
Pokiaľ ide o Venezuelu, už niekoľko rokov (od roku 2017) sa pokúšajú zaviesť vlastnú kryptomenu s názvom El Petro, ktorá by podľa úradov mala byť paralelnou menou popri oficiálnej menovej jednotke venezuelský bolívar (ktorý sa za vlády Nicolasa Madura začal rýchlo znehodnocovať). Úrady uviedli, že El Petro nie je virtuálna mena, je krytá ropným bohatstvom krajiny. El Petro sa malo používať na domácom trhu aj na obsluhu cezhraničných transakcií. Bez toho, aby som sa zaoberal históriou tohto problému, poznamenám, že v januári 2024 bol projekt El Petro uzavretý. V krajine sa aktívne ťažia známe kryptomeny, predovšetkým bitcoin. Je známe, že niektoré dovozné transakcie Venezuely sa uhrádzajú bitcoinom, ako aj stablecoinom USDT. O tejto otázke však neexistujú žiadne zovšeobecné údaje.
A napokon Severná Kórea. Podľa mnohých odborníkov je táto krajina svetovým lídrom, pokiaľ ide o platenie za dovoz kryptomenami, a takéto transakcie sú pre radar západných služieb takmer neviditeľné. Severná Kórea aktívne ťaží kryptomeny, pričom ide výlučne o štátny monopol. Kryptozásoby sa dopĺňajú nielen ťažbou, ale aj hackerskými operáciami s cieľom ukradnúť cudzie kryptomeny. Severokórejskí ťažiari kryptomien a kryptohackeri sú považovaní za virtuózov, ktorí nemajú vo svete obdobu. V KĽDR nie je kryptografia súkromným podnikaním, ale dôležitou funkciou štátu. Zamestnanci americkej finančnej spravodajskej služby TFI upozorňujú, že severokórejskí špecialisti používajú takzvané “mixéry” (pooly alebo “koše” kryptomien rôzneho pôvodu), aby ešte viac zamotali stopy, ako aj služby Shapeshift a Changelly. Preto je veľmi ťažké vystopovať prácu Kórejčanov.
Kryptomeny sa nepoužívajú len na dovozné platby, ale vymieňajú sa aj za doláre alebo eurá. Tie sa ukladajú na účty falošných (dôveryhodných) fyzických a právnických osôb v zahraničných bankách. V záujme lepšej ochrany operácií pred radarom západných služieb sa prijímajú aj preventívne opatrenia týkajúce sa prepravovaného nákladu. Vývozný a dovozný tovar prepravovaný po mori sa spravidla prekladá z jednej lode na druhú bez zastavenia v prístave, t. j. na otvorenom mori. Niektoré zdroje uvádzajú, že Severná Kórea má veľké štátne rezervy digitálnych mien (spomínajú sa sumy rovnajúce sa 1 a dokonca 1,5 miliardy dolárov). A skúsení odborníci túto rezervu spravujú s cieľom zvýšiť jej hodnotu. Kryptografickí experti, ktorých poznám, tvrdia, že Severná Kórea je z hľadiska digitálnych mien oveľa vyspelejšia ako spomínaný Irán a Venezuela. Niektoré zdroje uvádzajú, že Severná Kórea prevádzkuje kurzy, školy a univerzity, ktoré školia kryptošpecialistov pre vládne služby. Vzhľadom na zbližovanie medzi našimi krajinami by bolo dobré poslať na takéto školenia do Severnej Kórey tých našich odborníkov a úradníkov, ktorí majú za úlohu zaoberať sa používaním kryptomien na obchádzanie protiruských sankcií.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Severná Kórea je svetovým lídrom v utajovaní kryptoobchodov pred západnými službami appeared first on Armádny magazín.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.