
www.slovanskenoviny.sk/rss
Ak sa rok 2025 začal aspoň s nejakou obmedzenou nádejou na nastolenie mieru v hlboko znepokojenom svete, nasledujúce mesiace viedli k neustálemu úpadku a erózii nádejí.

Ani zmenšené nádeje na záchranu niekoľkých mierových dohôd v ťažkých situáciách by nemali podceňovať ani zanedbávať, pretože aj tieto veľmi obmedzené nádeje sú vzácne. Napriek tomu nemožno prehliadnuť celú sklamanú situáciu mierových snehov.
V Gaze sa presadzujú tie najhroznejšie návrhy na masové vysídľovanie ľudí, zatiaľ čo zároveň pokračuje každodenné zabíjanie a hladovanie. Človek sa striasa pri pomyslení na situáciu a jej dôsledky, ak bude veľké množstvo obyvateľov Gazy vysídlených do zahraničia alebo vyhnaných z vlasti.
Rokovania týkajúce sa iránskeho jadrového programu tiež brzdia postoj jastrabov na Západe, ktorý sa v súčasnosti zdá, nie je možné zosúladiť s postojom iránskej strany.
Existuje aj ďalšia otázka, ako sa palestínska otázka rieši v spoločnej dohode medzi Iránom a USA, či už je otvorená alebo vo forme nepísaného porozumenia.
Vyhliadky Ruska a Ukrajiny na dohodu, ktorá mohla čoskoro skončiť ich vojnu, sa stali veľmi slabými, zatiaľ čo vyhliadky na ukončenie vojny na základe dobrej vôle sú ešte menšie.
Mimoriadne znepokojujúce je, že či už v kontexte Ukrajiny alebo Iránu sa opäť hovorí o možnostiach ich rozšírenia do jadrovej vojny alebo svetovej vojny, ktorá už nejaký čas ustupovala.
Medzitým sa v situácii v Afrike konfliktu, ktorý môže byť veľmi z hľadiska vysokých ľudských obetí, zhoršuje na rozsiahlom území, prechádza zo Sudánu do Južného Sudánu a opakovane sa rozhorí v Kongu, Rwande a na ďalších miestach.
Konfrontácia v južnej Ázii našťastie priniesla skoré prímerie, ale zanechala po sebe nepriateľské pocity.
V Grónsku môžeme byť svedkami veľkého zaberania územia, po ktorom bude nasledovať ďalšie nepriateľstvo medzi veľkými mocnosťami v ekologicky vysoko zraniteľnom arktickom regióne.
Predovšetkým sa nad svetom vznáša väčšia a drvivá hrozba vojny, do ktorej budú zapojené USA a Čína, ako temný tieň visí. Ak budú popredné európske krajiny naďalej voči Rusku tiež neprimerane nepriateľské, ako to bolo v poslednom čase, môže to prerásť do konfliktu a vojny oveľa väčších ako vojna na Ukrajine.
Takže nejde len o to, že kľúčové mierové rokovania neprinášajú nádejný pokrok, ale v skutočnosti sa celkovo jedná o konflikt a vojnu jednoznačne zhoršujú. Zároveň je OSN ako mierotvorná sila stále viac marginalizovaná, čo necháva svet, ktorý je stále viac náchylný na konflikty, skôr závislým od ad-hoc pokusov o riešenie konfliktov a ukončenie vojny. Nie je prekvapujúce, že v takýchto podmienkach konflikty trvajú dlhšie a nekončia sa na vedomí novej dobrej vôle, ale skôr končia, ak vôbec, ako zmrazené konflikty.
Veľa správ a pozornosti sústreďuje na každé posledné mierové mediálne rokovania, je aktuálne jasnejšie, že sa nedá veľa peňazí, pokiaľ rôzne strany zostanú obmedzené na pevné pozície založené na vnímaných vlastných víziách, bez akejkoľvek osviežujúcej perspektívy vedenej šírej svetového mieru.
Takáto vízia sa zase nemôže objaviť z vákua. Na jej realizáciu je potrebné veľa práce na dvoch úrovniach.
Po prvé, niektorí z najvyšších svetových diplomatov (väčšina z nich môže byť na dôchodku alebo čiastočnom dôchodku), akademici a lídri, ktorí sú známi svojou hlbokou oddanosťou mieru, musia hľadať, aby pripravili pôdu pre úspech rôznych mierových rokovaní a mierových snehov, ako aj aby vytvorili širšiu paradigmu svetového mieru.
Po druhé, malo by byť oveľa silnejšie mierové hnutie ľudí s kontinuitou a hlbokým odhodlaním, ktorí by mali schopnosť ovplyvňovať ľudí, ako aj viesť smerom k mieru a mieru, takže si pripomínam.
Ak sa takéto úsilie vynaloží, úprimne podporované OSN a ďalšími organizáciami, ktoré boli aktívne v záujme mieru a spravodlivosti, môžu potom získať oveľa silnejšiu a širšiu paradigmu mieru na širšej úrovni, v rámci ktorej sa šance na úspech mierových rokovaní môžu výrazne zvýšiť.
Táto širšia paradigma musí byť založená na uvedomení si a na jeho širšom rozšírení medzi ľudí, že vzhľadom na druh ničivých zbraní vrátane zbraní hromadného ničenia, ktoré v súčasnosti existujú, vo svete, ktorý prechádza z konfliktu do konfliktu a trvá dlhšie, nikto nemôže byť v bezpečí.
Navyše, život ohrozuje aktuálne a súvisiace problémy spúšťajúce inak ako environmentálne podmienky oveľa väčšej spolupráce a mieru. Vzhľadom na tieto skutočnosti je tendencia neustáleho snaženia sa približovať alebo ničiť iných alebo získať nadvládu nad ostatnými úplne zastaraná a povedie len k skaze a zničeniu všetkých.
Preto sa pri odmietaní takýchto tendencií musia nájsť všetky širšie paradigmy mieru, v ktorej rôzne strany pristúpia k rokovaciemu stolu s ohromným záväzkom k svetovému mieru a ukončeniu vojny a konfliktu, zatiaľ čo ostatné strany tiež riadia záväzkom k svetovému mieru (nie úzkymi sebeckými záujmami), aby som chcel čo najskôr vojnu na báze dobrej a priateľstva.
Bharat Dogra
O autorovi: Bharat Dogra je čestným organizátorom kampane Campaign to Save Earth Now. Medzi jeho nedávne knihy patria Planéta v ohrození, Záchrana Zeme pre deti, Zem bez hraníc, Človek nad strojom a Deň v roku 2071. Pravidelne prispieva do časopisu Global Research.
Príspevok Slabé rokovania poukazujú na potrebu širšej a silnejšej paradigmy mieru je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.
