Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Slabý rubeľ aj veľké vládne výdavky. Inflácia v Rusku dosiahla v júni najvyššiu úroveň za 16 mesiacov

Medziročný rast inflácie v Rusku sa v júni 2024 zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za 16 mesiacov. Ukázali to údaje štátneho štatistického úradu Rosstat, informuje portál marketwatch. Konkrétne, medziročná miera inflácie v Rusku vzrástla v júni 2024 na 8,6 percenta z 8,3 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Je tak najvyššia od februára 2023, od skončenia bázických efektov, teda vysokého […]
Menej ako 1 min. min.

Medziročný rast inflácie v Rusku sa v júni 2024 zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za 16 mesiacov. Ukázali to údaje štátneho štatistického úradu Rosstat, informuje portál marketwatch.

Konkrétne, medziročná miera inflácie v Rusku vzrástla v júni 2024 na 8,6 percenta z 8,3 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Je tak najvyššia od februára 2023, od skončenia bázických efektov, teda vysokého porovnávacieho základu, keď spotrebiteľské ceny v Rusku prudko vyskočili po jeho invázii na Ukrajinu vo februári 2022 a zavedenia západných sankcií.

Ceny ropy vo štvrtok ráno vzrástli, ťažili aj z oslabenia dolára

Júnový údaj je v súlade s varovaním centrálnej banky, že slabý rubeľ, veľké vládne výdavky a kríza pracovnej sily aj problémy s výrobnou kapacitou tlačia infláciu nahor.

Údaje Rosstat odhalili tiež, že v júni sa zrýchlil rast cien služieb (na 8,8 percenta z 8,5 percenta v máji) aj tovarov (na 8,5 percenta z 8,2 percenta), pričom inflácia v prípade potravín dosiahla 9,8 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Rusku v júni zvýšili o 0,6 percenta.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie