Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Slovensko ako jediná krajina Únie nekritizovala Orbánove cesty do Ruska a Číny

Jediná členská krajina, ktorá sa na stredajšom zasadnutí veľvyslancov pri EÚ v Bruseli nepridala ku kritike pracovných návštev maďarského premiéra Viktora Orbána bolo Slovensko. Informuje o tom týždenník Politico. Týždenník pripomenul, že maďarský vyslanec pri EÚ Bálint Ódor na stredajšom vyše dvojhodinovom stretnutí veľvyslancov čelil kritike od diplomatov ostatných členských krajín, okrem Slovenska, za to, ako […]
Menej ako 1 min. min.

Jediná členská krajina, ktorá sa na stredajšom zasadnutí veľvyslancov pri EÚ v Bruseli nepridala ku kritike pracovných návštev maďarského premiéra Viktora Orbána bolo Slovensko. Informuje o tom týždenník Politico.

Týždenník pripomenul, že maďarský vyslanec pri EÚ Bálint Ódor na stredajšom vyše dvojhodinovom stretnutí veľvyslancov čelil kritike od diplomatov ostatných členských krajín, okrem Slovenska, za to, ako Maďarsko začalo výkon svojho predsedníctva v Rade EÚ.

Veľvyslanci kritizovali najmä to, že Orbán podnikol nečakané “mierové misie” do Kyjeva, Moskvy, Pekingu a Washingtonu.

Orbán sa zase vysmieva Európe. Putin mu zariadil krvavú pointu (analýza)

Orbán poškodil jednotu EÚ

Maďarský minister pre záležitosti EÚ János Bóka na stredajšej tlačovej konferencii v Bruseli spresnil, že diskusie, ktoré Orbán viedol počas uvedených pracovných ciest neboli na základe mandátu ani v mene EÚ alebo ktorejkoľvek z jej inštitúcií.

“Premiér si je vedomý zodpovednosti, ktorú so sebou prináša predsedníctvo v Rade EÚ, a v duchu tejto zodpovednosti informoval predsedu Európskej rady a hlavy štátov a vlád o týchto návštevách,” povedal Bóka.

Hrozí bojkot maďarského predsedníctva. Vedenie europarlamentu sa bude zaoberať Orbánom

Veľvyslanci EÚ však podľa týždenníka tieto tvrdenia odmietli a zopakovali tak názory mnohých lídrov členských krajín, ktorí už Orbánove pracovné cesty verejne odsúdili.

Veľvyslanci skonštatovali, že Orbán išiel do Kyjeva, Moskvy a Pekingu v rozpore s literou a duchom záverov Európskej rady, ktorá sa konala koncom júna, čím “poškodil jednotu EÚ”.

Pohrozili žltou kartou

Ako upozornil Politico možnosti ako zabrániť podobným krokom sú obmedzené. Zmena poradia predsedníctiev v Rade EÚ alebo skrátenie šesťmesačného mandátu Maďarska na čele EÚ sú z právneho hľadiska nepriechodné.

Na stredajšom stretnutí v Bruseli ani jeden veľvyslanec nenavrhol možnosť zrušenia či obmedzenia maďarského predsedníctva, iba pohrozili “žltou kartou”, čiže “praktickými dôsledkami”, ak bude Orbán pokračovať vo svojej súčasnej ceste. Potvrdili to dvaja nemenovaní diplomati EÚ.

Šéf Európskej rady považuje Orbánovu “mierovú misiu” do Moskvy za politickú chybu

Iná situácia môže nastať v Európskom parlamente. Estónsky europoslanec Riho Terras už hľadá podporu na to, aby inštitúcie EÚ aktivovali proti Maďarsku článok 7 Zmluvy o EÚ. To v konečnom dôsledku môže viesť k strate hlasovacích práv pri prijímaní rozhodnutí EÚ.

Členské krajiny môžu reagovať napríklad aj bojkotom neformálnych stretnutí ministrov organizovaných maďarským predsedníctvom. Viacerí veľvyslanci pri EÚ v stredu navrhli bojkot neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí v Budapešti koncom augusta.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie