Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Stíhacie lietadlá F-16 sú podľa Blinkena na ceste na Ukrajinu. Kremeľ USA kritizuje

Stíhacie lietadlá F-16 sú teraz na ceste na Ukrajinu z Dánska a Holandska, uviedol dnes podľa agentúry Reuters americký minister zahraničia Antony Blinken. Lietadlá F-16 podľa neho budú lietať nad Ukrajinou už od tohto leta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým uviedol, že rozhodnutie o ďalších dodávkach stíhačiek by mohlo prísť už dnes. Obaja politici hovorili […]
Menej ako 1 min. min.

Stíhacie lietadlá F-16 sú teraz na ceste na Ukrajinu z Dánska a Holandska, uviedol dnes podľa agentúry Reuters americký minister zahraničia Antony Blinken. Lietadlá F-16 podľa neho budú lietať nad Ukrajinou už od tohto leta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým uviedol, že rozhodnutie o ďalších dodávkach stíhačiek by mohlo prísť už dnes. Obaja politici hovorili na okraj trojdňového summitu NATO, ktorý sa koná vo Washingtone. Moskva chystané dodávky F-16 odsúdila.

Silný balík

V najbližších dvoch dňoch bude podľa Blinkena predstavený “neuveriteľne silný balík pre Ukrajinu”, ktorý vytvorí jasnú a pevnú cestu k ukrajinskému členstvu v NATO, píše Reuters.

Zelenskyj medzitým vyjadril presvedčenie, že sa dnes rozhodne o ďalších dodávkach stíhacích lietadiel F-16 Ukrajine; zároveň poďakoval za terajšie dodávky a prepravu stíhacích lietadiel.

Stoltenberg od samitu očakáva zhodu na robustnom balíku pomoci pre Ukrajinu

“Som vďačný Spojeným štátom, Dánsku a Holandsku za to, že podnikli praktické kroky na dosiahnutie cieľa všetkých Ukrajincov: Posilnenie ukrajinského letectva lietadlami F-16,” uviedol Zelenskyj na sieti X.

“Som vďačný Belgicku a Nórsku za ich záväzok poskytnúť nám svoje stíhačky F-16. Je to jasný signál, že schopnosť Ruska terorizovať ukrajinský ľud, mestá a obce sa bude naďalej znižovať, “dodal.

Stíhacie lietadlá západnej výroby patria medzi hlavnú vojenskú techniku a vybavenie, ktoré Ukrajina žiada od svojich spojencov pre obranu proti ruským inváznym vojskám.

Lietadiel bude viac

“Dnes pokračujeme v práci vo Washingtone. Najmä o lietadlách F-16 bude rozhodnuté veľmi skoro. Zvyšujeme počet lietadiel, ktoré má Ukrajina k dispozícii, “uviedol skôr dnes vo videoposolstve na platforme Telegram.

Nemecký kancelár Olaf Scholz zdôraznil význam aliančnej podpory pre Ukrajincov dodal, že každý členský štát bude musieť urobiť maximum. “Nemecko je najväčšou európskou krajinou v rámci NATO. To nám dáva veľmi zvláštnu zodpovednosť a môžem tu jasne povedať, že túto zodpovednosť budeme, ja ju budem plniť, “povedal dnes Scholz na okraj summitu lídrov NATO.

Kyjev zakladá novú dobrovoľnícku légiu určenú pre Ukrajincov žijúcich v Európe

Nemenovaný zdroj z aliancie agentúre Reuters oznámil, že sa členské štáty zhodli na summitovej deklarácii, ktorá bude obsahovať sľub pokračujúcej podpory Ukrajiny na jej “nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii”.

Pripravená deklarácia ďalej potvrdzuje, že NATO “bude schopné pozvať Ukrajinu na vstup do aliancie hneď, ako sa spojenci dohodnú a budú splnené podmienky”, uviedol aliančný zdroj.

Lídri NATO podľa informácií Reuters v dnešnom vyhlásení tiež označia Čínu za “rozhodujúceho pomáhača” ruskej vojny na Ukrajine s ohľadom na “takzvané neobmedzené partnerstvo a rozsiahlu podporu ruskej obrannej priemyselnej základne”.

Moskva západné plány na dodanie stíhačiek F-16 odsúdila. “Svedčí o tom, že Washington vedie vojnovy gang,” vyhlásila hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová, ktorú citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Tá pripomenula, že prezident Vladimir Putin predtým vyhlásil, že dodávky nových zbraní Ukrajine, vrátane stíhačiek F-16, budú len preťahovať terajšie boje. Denník Kommersant napísal, že Ukrajina má dostať okolo 60 stíhačiek F-16 z Belgicka, Dánska, Holandska a Nórska.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie