Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Stíhačky F-16 už cestujú na Ukrajinu z dvoch európskych krajín, potvrdil americký minister

Stíhacie lietadlá F-16 sú teraz na ceste na Ukrajinu z Dánska a Holandska, uviedol dnes podľa agentúry Reuters americký minister zahraničia Antony Blinken. Lietadlá F-16 podľa neho budú chrániť ukrajinské nebo už od tohto leta. VIDEO: Presun lietadiel F-16 na Ukrajinu už začal, povedal Blinken Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým uviedol, že rozhodnutie o ďalších dodávkach stíhačiek by […]
Menej ako 1 min. min.

Stíhacie lietadlá F-16 sú teraz na ceste na Ukrajinu z Dánska a Holandska, uviedol dnes podľa agentúry Reuters americký minister zahraničia Antony Blinken. Lietadlá F-16 podľa neho budú chrániť ukrajinské nebo už od tohto leta.

VIDEO: Presun lietadiel F-16 na Ukrajinu už začal, povedal Blinken

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým uviedol, že rozhodnutie o ďalších dodávkach stíhačiek by mohlo prísť už dnes. Obaja politici hovorili na okraj trojdňového samitu NATO, ktorý sa koná vo Washingtone.

V najbližších dvoch dňoch bude podľa Blinkena predstavený “neuveriteľne silný balík pre Ukrajinu”, ktorý vytvorí jasnú a pevnú cestu k ukrajinskému členstvu v NATO, píše Reuters.

Práve dnes Nórsko oznámilo, že daruje Ukrajine šesť stíhacích lietadiel F-16. Prvé stroje by mali doraziť ešte v tomto roku, uviedol v stredu nórsky premiér Jonas Gahr Störe, ktorý sa zúčastňuje na samite NATO. Informuje o tom agentúra Reuters.

Ako chce Trump ukončiť vojnu? Cieľom jeho poradcov je, aby Ukrajina získala späť územie, tvrdí expert

Okrem Nórska Ukrajine prisľúbili ďalších 70 stíhačiek F-16 Holandsko, Dánsko a Belgicko. Prvé dánske lietadlá by mali doraziť už počas tohto leta.

Očakáva sa, že lídri na samite odhalia novú pomoc pre Ukrajinu, aby sa mohla ďalej brániť proti vyše dva roky trvajúcej ruskej agresii.

Nemecký kancelár Olaf Scholz zdôraznil význam aliančnej podpory pre Ukrajincov dodal, že každý členský štát bude musieť urobiť maximum. “Nemecko je najväčšou európskou krajinou v rámci NATO. To nám dáva veľmi zvláštnu zodpovednosť a môžem tu jasne povedať, že túto zodpovednosť budeme, ja ju budem plniť,” povedal dnes Scholz na okraj samitu lídrov NATO.

Frustrovaní Ukrajinci vzhliadajú k novej zbrani, tá môže priniesť nečakané problémy. Zmenia Rusi taktiku?

Nemenovaný zdroj z aliancie agentúre Reuters oznámil, že sa členské štáty zhodli na samitovej deklarácii, ktorá bude obsahovať sľub pokračujúcej podpory Ukrajiny na jej “nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii”.

Pripravená deklarácia ďalej potvrdzuje, že NATO “bude schopné pozvať Ukrajinu na vstup do aliancie hneď, ako sa spojenci dohodnú a budú splnené podmienky”, uviedol zdroj z aliancie.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie